Acrobat MZ x Acrobat MZ WG



kejikl - (11) - 156.225 (?) 
1.8.2012 11:18, zobrazeno: 4109x

Jelikož i mě zajímal rozdíl mezi těmito dvěma přípravky.
(Acrobat MZ už se jen doprodává, OL pro rajčata 21 dní)
(Acrobat MZ WG nový od r.2011 nahrazující přípravek, OL pro rajčata 3dny)
Informoval jsem se u fa. BASF, spol. s r.o.

Účinné látky i celkové složení je naprosto stejné, liší se jen formou. Starý Acrobat je prášek, nový granulky.
Ohledně OL, jde o to, že podle nových norem nový Acrobat vyhovuje.
Měnily se ale normy, ne Acrobat.
Takže pokud si někdo při tvorbě starých norem myslel, že by nám některá z účinných látek Acrobatu mohla škodit, teď už si to zřejmě nemyslí...

Nevím co si o tom myslet. Děsí mě představa, že podobně na tom mohou být i ostatní přípravky na ochranu rostlin a my v nevědomosti "čtvrtý den konzumujeme".
Je jasné, že starý přípravek bylo možné použít jen jednou na začátku sezony, nový teď až třikrát za sezonu = vyšší zisk výrobce.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 153.50 (?), 17.7.2020 5:41

Dobré ráno, doma jsem našel několik balení Acrobatu s různou expirací, předepsaným dávkováním a ochrannou lhůtou (OL), složení je u všech deklarované stejné. S již propadlou expirací 2013 zbytek Acrobat MZ, dávkování plíseň bramborová na rajčatech do 50cm 40-50g/ na 10l vody (5l na 10m2) a 20-25g/ 10l vody nad 50cm (10l/100m2), OL shodně 21dní. Další balení co expiruje letos ACROBAT MZ WG, zde je dávkování 20g na 10l vody, 3 dny OL, max. 3x. No a balení s expirací 2022, pro rajče polní 20g 3-6l vody, pro skleníkové 20g na 10l vody, OL shodně 3dny, max 3x. Jestli tomu rozumím, spíš nerozumím, tak lze použít ACROBAT MZ (nerad něco vyhazuji, co je v neporušeném aluminiovém obalu skladované v temnu, suchu, při pokojové teplotě)  nebo MZ WG, obojí letos namíchané 20g na 3-6l pro rajčata venku (cca 1,5m vysoká) s OL 3dny, maximálně 3x - je to opravdu tak, nerad bych konzumoval škodliviny? Dnes chci postříkat poprvé a využít ten expirovaný Acrobat MZ v dávkování 2x25g na 8-12,5l vody, nerad bych čekal s konzumací dalších 21dní. Děkuji za rady a podněty. Pěkný konec týdne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 0.88 (?), 17.7.2020 8:48

Podle prvního příspěvku ano, ale jestli je ten starý přípravek ještě účinný je otázkou. Ty čachry s OL se mi taky nelíbí, v podstatě došlo ke zmírnění normy. Já jsem stříkal spíše preventivně a dal si tu práci a zakryl jsem plody igelitovými sáčky, takže kontaktní mankcozeb se na ně skoro nedostal, ale nemám moc rajčat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 5.31 (?), 17.7.2020 8:52

V době dozrávání rajčat bych určitě nedával žádný ACROBAT. Snadno si můžete dohledat, že obsahuje látky u kterých je podezření, že jsou karcinogení a neurotoxické. Nějaká rezidua tam budou i po 3 dnech. Raději bych použil něco šetrnějšího např.Ortivu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 153.50 (?), 18.7.2020 3:14

Dobré ráno, děkuji za oba příspěvky. Včera se mě podařilo olámat spodní listy, otrhat asi prvních 15 zralých plodů a provést postřik cca hodinu před malou přeháňkou. Další plody určitě nebudu trhat dříve než za týden, nejsou zatím zralé. Jak moc bude postřik účinný se teprve ukáže, určitě měl být provedený dříve. U nás momentálně zase prší, plíseň se rozjede asi i přes postřik a vzhledem k tomu, že plody jsou většinou zelené, tak zatím nepraskají. Pokud se trochu nezmění počasí tak to letos s rajčaty moc u nás nevidím, okurky už mají plíseň  a vypadá to na jejich konec, ani jsem nestihl nic zavařit. Vody je určitě potřeba, ale mohlo by to být proloženo pár dny sucha a tepla. Jinak Ortivu určitě vyzkouším (čekám, že také brzy najdou, že je něčím škodlivá), ale vyhazovat Acrobat nebudu (spíš by mě mrzelo pokud by byl neúčinný).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 217.186 (?), 5.8.2020 21:06

Acrobat bude určitě účinný. Od 1.8. se již neprodává. PepaS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 130.139 (?), 11.8.2020 11:44

Též řeším postřik u venkovních slalátových okurek. Plíseň zatím není, ale vím, že u nás v druhé půlce srpna dokáže během pár dní zlikvidovat celé rostliny.

Acrobatu MZ WG mám dost. Acrobatu končí registrace kvůli složce mancozeb, což je kontaktní složka fugicidu. Mancozeb je celkem neškodný, ale rozkládá se mimo jiné na ethylenthiomočovinu, která už má karcinogenní účinky. Jestli se to dále spláchne, nasaje rostlinou, nebo to vypálí slunce, nevím.
U okurek je OL pouhé 3 dny. Nízká OL je nejspíš proto, že okurka rychle roste = koncentrace na plodu se naředí a též se většinou loupe, na rozdíl třeba od rajčat.

Provedl jsem preventivní postřik Acrobatem na začátku sklizně, předtím sklidil všechny větší okurky a pak netrhal týden.
Nicméně nyní nevím, zase Acrobat? Máte nějaký jiný postup či by jste aplikovali jiný postřik, který je bezpečný? Byl jsem náhodou v Hornbachu, tam mají asi 6 druhů postřiků na plíseň okurkovou, na studování toxicity a OL jsem neměl čas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika