Achocha - Ačokča



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 204.208 (?) 
8.7.2007 23:46, zobrazeno: 111636x
Letos jsem dostala od kamarádky několik semínek této rostliny. Bylo mi řečeno, že u nás se tomu říká paprikookurka. Našla jsem o ní povídání na: http://www.achocha.unas.cz/. Vypěstovala jsem si sazeničky a hned po zmrzlících jsem je vysadila ven. Stále rostou, rostou - už jsou vysoké přes 1,5 m, ale květy žádné. Půdu máme dobrou (černozem), hnojíme kompostem a každý rok děláme zelené hnojení. Živin má tedy ačokča dost. Máte někdo zkušenosti s touto rostlinou? Napište, ať se přiučím. Díky Daniela.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185), 9.7.2007 12:01
Pěstuji jí 3. rokem. Nepřijde mi jako atraktivní zelenina. Na přímy konzum se dají jíst ale vyloženě pochoutka jako třeba okurky to není. Je náročná jen na vodu, nemoce žádné neměla. Dokáže zakrýt plato plotu nebo pokrýt celý nižší strom. Údajně je dobrá na snižování hladiny cholesterolu. Je potřeba jí chránit dole před slimáky, o pár jsem jich už přišel. Samotného by mne zajímalo spíš její rozumné kuchyňské využití, protože sklizeň je docela velká a pěstování nenáročné.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.208 (?), 9.7.2007 13:22
Díky  za odpověď. Ještě by mě zajímalo, kdy začíná kvést a kdy máte první úrodu. Mě ta potvora pořád ani nekvete. Připojuji recept na lečo (je to opsáno z netu), vlastní zkušenosti nemám, ale těším se až ji ochutnám.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.208 (?), 9.7.2007 13:24

Tady je ten recept:

Lečo z čerstvé ačokči: 1 velká cibule 1 díl ačokči 1 díl rajčat vajíčko (uzenina) olej sůl kmín Na rostlinném (olivovém) oleji zpěníme na tenká kolečka nakrájenou cibuli, přidáme ačokču nakrájenou na malé kousky (hodí se i zralejší plody - z nich vybereme tvrdá černá semena), podusíme do poloměkka přidáme oloupaná rajčata, osolíme, okmínujeme a dusíme do měkka. Přidáme (nakrájenou uzeninu), vajíčka a na mírném ohni necháme dodělat. Dochutíme pepřem. Podáváme nejlépe s tmavým chlebem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 243.189 (?), 9.7.2007 14:35
Dobrý den, tato rostlina má drobné, nepatrné květy, ale plody se z nich nevytvářejí. Vytvářejí se mezi listem a stonkem. Zkuste se podívat na řapík listu, u takto vysoké rostliny by už měly být vidět plody, rostoucí směrem nahoru. Sklízejí se ve velikosti 3-10cm a plně vyzrálé (kvůli semenům) jsou, když začne hnědnout a schnout špička plodu. Přeji Vám mnoho úspěchů při pěstování!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 204.208 (?), 9.7.2007 15:49
Díky, zdravím - Daniela.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 74.158 (?), 7.8.2007 8:19

Dobrý den,také já pěstuji Ačokču prvním rokem a žádné zkušenosti s ní nemám. Opravdu roste bujně a nemá žádné nároky na pěstování. I já jsem hledala plody a oni opravdu vyrůstají mezi řapíkem a listem. Je potřeba se pořádně podívat a určitě tam plody už mít budete. Ale jako zelenina pro jídlo to není žádný zázrak. Zatím jsem ji zkusila naložit jako znojemské okurky, ale sbírám jen mladé plody, které nemají tvrdá semena. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 138.82 (?), 31.7.2009 12:32

Dobrý den pěstuji ačokču na zahrádce před domem. Kvete velice drobnými kvítky které je možno přehlédnout. Jsou droboučké a na jednom stébélku je jich spousta. V kuchyni je skusím použít do salátů pod maso nebo plněné. Má strukturu jako paprika tak si myslím že se dá i zavařit. Tak přeji všem pěstitelům hodně zdaru

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.119 (?), 25.10.2012 10:36
Já pěstuji ačokču již několik let a přijde mi jako celkem nenáročná a výnosná rostlina. Jasně, není to lahůdka jako okurka nebo paprika, ale využití v kuchyni je - dáváme ji pod maso, jako lečo, atd. Výsev na začátku dubna, výsadba po zmrzlých na konci května nebo na začátku června. Nejnáchylnější jsou při výsadbě mladé sazenice - pozor na slimáky. Nechávám ji pnout po plotě, brzy vytvoří velmi dlouhé šlahouny a hustou, kompaktní clonu. Má drobné, nenápadné kvítky a je nutné být trpělivý - přes léto vlastně neplodila, teprve až v září přinesla mohutnou úrodu zelených lusků, které rychle přerůstají a pak obsahují tvrdá černá semena. Já ačokču zalévám jenom když je velké sucho, jinak rostliny nechávám svému osudu a funguje to. S pozdravem M.S.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 115.214 (?), 30.9.2007 16:54
Dobrý den. Já mám velice dobré zkušenosti s ačokčou. Zavařuju ji jako okurky, ale plody rozkrojím, vyberu semínka a poukládám do sebe. Dám do sklenici cibulku, mrkev, kousek feferonky a zaleju nálevem na okurky. Zavařuje se asi 20 min. Jsou moc chutné. Dobrou chuť. Pralinkaj
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika