Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Ahoj.
Jen bych chtěl na úvod připomnět, že teplo se šíří prouděním, vedením a sáláním. Sklo a polykarbonát jsou jediné dva materiály, které zabraňují tomu, aby teplo vyzařovalo (sálalo) mimo prostor skleníku ev. pařeniště. Únik tepla z pařeniště je pochopitelně v noci podstatně menší než ze skleníku, protože plocha záhonu je stejně velká jako plocha skla, přes kterou se teplo ztrácí, ale jen vedením (jednoduché sklo až zas tak velký izolant není). U skleníku je plocha zasklení třikrát až čtyřikrát větší podle typu skleníku a tak za předpokladu dobrého utěsnění jsou ztráty tepla vedením ve skleníku třikrát až čtyřikrát větší.
Pěstovat rajčata v pařeništi zkouším druhý rok. Loni jsem měl dvě pařeniště, obě rám ze stavební překližky a jednoduchá okna zbylá z výměny oken za plastová v paneláku. Loni byly u mne v dubnu 4 x mrazy ve dvou metrech -2 °C a dvakrát mrazy 0°C. Ve foliáku při prvním mrazu 2. dubna všechno totálně zmrzlo. Ve studeném pařeništi všechna rajčata v pohodě rostla a nasadila na květ. Jen poslední mráz 28.dubna popálil vrcholky některých rajčat, které byly přímo na skle.
Letos jsem jeden rám zakopal 15-20 cm pod zem, abych ho mohl později vyzvednou na úroveň ostatního terénu a tím vytvořit vyšší prostor pro rajčata, aby se jejich vrcholky nedotýkaly skla. Do tohoto pařeniště jsem také dal nějaké kobylince, trochu listí a prolil jsem to močovinou, aby se půda brzy vyhřála. Říkám mu teplé pařeniště, i když teplota vzduchu se v něm podstatně neliší od teploty v tom studeném pařeništi.
Letos jsem také střídavě měřil teplotu v obou pařeništích. Problém u studeného pařeniště nastal 21. dubna, jasná noc -2 °C. Měl jsem ho zakryté dvěma skleněnými okny a jedno sklo se mně podařilo rozbít, tak jsem sklo nahradil polyetylénovou folií. I ta třetina plochy stačila vyzářit tolik tepla, že v tomto pařeništi klesla teplota na 0 °C a při vysoké relativní vlhkosti cca 90 % to čtyři rostliny z osmi nepřežily. Této možnosti jsem si byl vědom, ale kvůli budoucímu pěstování jsem to neřešil (stačilo přehodit přes to inkriminované okno nějakou neprůhlednou látku). Ale já ani do budoucna nemíním chodit dvakrát za den na zahradu, ráno otevřít pařeniště, navečer je zavřít a něčím zakrýt.
Jistě skleník je skleník a zcela na našich zahradách nahradil klasická pařeniště.
Přeji pěkný den           Vladimír

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 11 a číslo 12.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika