Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Standa, vyjadrim sa k druhemu odstavcu. Porfyrinove systemy v bunkach rastlin su supramolekuly (kopy porfyrinovych molekul), nadesignovane tak, aby dokazali absorbovat svetlo relativne sirokeho spektra a tym zuzitkovali co najviac z toho co poskytuje slnko....energia z absorbovaneho svetla sa potom rezonancne prenasa v kaskade medzi jednotlivymi molekulami porfyrinov a energia sa "dopravuje" do urcitych cielovych miest, nezavisle od toho, ktory z porfyrinov absorboval foton, a dalej sa vyuziva v rodox procesoch na tvorbu cukrov...

Ak je zdroj svetla len s uzkou oblastou vlnovych dlzok (asi ako maju led diody), ale ten pas sa dostatocne prekryva s oblastou v ktorej absorbuje rastlina, tak to na efektivitu absorpcie svetla nema vyznamny vplyv. Je skoro nepodstatne, ci je to siroky ci uzky pas, rastlina toto svetlo dokaze absorbovat a zuzitkovat. Iba sa vyuziva len cast chromoforov v bunke a cast z nich je nevyuzita.

Inymi slovami, zdroj svetla nemusi nutne pokryt celu oblast spektra pre fotosyntezu. Ale zdroj svetla musi mat spektralny pas v oblasti fotosyntezy.

Ak by bol zdroj so sirokym spektrom (napr. ziarovka) a velka cast spektra zdroja sa neprekryva so spektrom pre fotosyntezu, potom sa znizuje efektivita absorpcie svetla. Cast svetla sa absorbuje (ta co sa prekryva so spektrom pre fotosyntezu), cast sa odrazi, prejde, rozptyli ci zmeni na teplo (ta oblast, co je mimo, napr zlte a zelene svetlo).

Co sa tyka prenosu absorbovanej svetelnej energie a chemicke procesy, tie su dalej nezavisle od typu svetla. 

Modre aj cervene svetlo zodpovedaju tym istym chromoforom. Modre svetlo zodpoveda Soret pasu a cervene Q pasom chlorofylu. Inak povedane roznymi led lampami urobite principialne rovnaku robotu. smiley Cervene ma obrovsku vyhodu, ze extremne hlboko penetruje do tkaniv. Moze mat vyznam pre dozrievanie plodov, pre osvetlenie hustych porastov... Modre ma zas vyssiu energiu, ale nie som si isty, ci tento energeticky rozdiel dokaze rastlina zuzitkovat. Asi nie. Pravdepodobne je skoro jedno aku ma absorbovany foton energiu.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 16 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika