Určení plevele



Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?) 
7.5.2016 8:45, zobrazeno: 7491x

Dobrý den, prosím o identifikaci. Děkuji.



Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 227.201 (?), 8.5.2016 10:38

Budu jen tipovat, co mi to připomíná.

V prvním případě to vypadá na nejaký prasetník, starček či mléč (nebo jinou hvězdnicovitou - "pampeliškoidní" rostlinu).

Druhá svými listy připomíná nějakou brukvovitou rostlinu (řepka, hořčice ohnice apod.).

Ale jist si nejsem ani v jednom případě.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 8.5.2016 11:26

Děkuji za odpověď.

Ten první nevypadá, ale dost píchá. A má kořen tak hluboko, že se ho nelze zbavit, vyrývačem kořínků se nikdy nedostanu až dolů a rostlina se záhy obnoví, do několika dnů. 

Na kompost by snad obě mohly jít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 231.123 (?), 8.5.2016 14:10

Tak by to mohl být pcháč rolní - oset. I ten mne napadl. Jestli oddenky v kompostu přežijí, je otázka více faktorů.

Oset by se dal spolehlivěji hubit herbicidy, buď roundupem anebo selektivními herbicidy používanými do trávníků. Mechanické - ruční pletí bude pro jeho potlačení zdlouhavé.

Hořčice (pkud je to opravdu ona) je v pohodě - jednoletá a hojně používaná na zelené hnojení.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 39.19 (?), 8.5.2016 16:29
Josefe, ty takový odborník a takový plevel poznáš až na druhý pokus! 😉 Mi to bylo hned jasné - oset! HONZA
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 227.108 (?), 8.5.2016 23:00

"... ty takový odborník..." sad Ano, Honzo, je to tak, že: "Až na druhý pokus!" Přišlo mi to, jako semenáče nějakých jednoletých rostlin... Kaju se a pokusím se polepšit wink

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 8.5.2016 21:32

Děkuji, to je on. Našla jsem, že na konci května je rostlina nejcitlivější na vyrývání. Ale na kompost nesmí. Obsahuje látky zpomalující růst kulturních rostlin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 229.93 (?), 8.5.2016 21:39

Můžu se zeptat? Toto mě docela zaujalo. Vy řešíte, co smí a nesmí na kompost? Co to jsou látky zpomalující růst kulturních rostlin?

Na kompost dávám vše a nikdy jsem nezaznamenal nějaký problém. Tento přístup je pro mě novinkou, takže se divím a ptám na detaily...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 83.225 (?), 8.5.2016 22:48
Já na kompost nedávám vše. Dávám tam jen to, co znám a z toho ještě vybírám, např. jedovaté rostliny ne. Proto jsem se tu raději zeptala, co je to za rostliny. Pcháč je silný agresor. Dočetla jsem se, že vylučuje látky, které působí inhibičně na kulturní rostliny. Je problém se ho zbavit. Látky zpomalující růst druhých rostlin se nazývají alelopatické látky. Víc ale nevím, neboť mě to zase tolik nezajímá. V minulém příspěvku jsem se nepřesně vyjádřila, nesmí tam hlavně, protože je tak agresivní. I z kousku oddenku vyroste nová rostlina, která utlačuje ostatní. Na zahradě ho vůbec nechci, tedy ani v kompostu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 229.93 (?), 8.5.2016 23:05

Nj, ale to vylučuje, když roste, aby neměl konkurenci, nikoli při rozkladu na kompostu. Stejně tak jedovaté rostliny rozkladem na kompostu jedovatost nepředají.

Ale je to samozřejmě vaše volba... cheeky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika