Určení plevel podle obrázku



Stránky: 1,  2   
paccho - (11) - 48.211 (?) 
30.4.2008 20:47, zobrazeno: 43971x

Prosím znalé o určení plevele podle obrázku, mám ho na zahradě a je to velmi houževnaté a odolné, mechanicky nezlikvidovatelné, je to křehké, mazlavé, lámavé s dlouhými silnými kořeny,

děkuji

Co je to za plevel
Co je to za plevel
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 37.6 (?), 30.4.2008 21:21

Myslím, že jde o hvězdnicovitou rostlinu, z jejíž přízemní růžice vyrůstá stonek zakončený žlutým úborem  (jako malá pampeliška). Hádám prasetník kořenatý, ale může to být některý z příbuzných druhů.

Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
paccho - (11) - 48.211 (?), 30.4.2008 23:51

Děkuji Tomáši, je to přesně ono, zkusím selektivní herbicid, snad pomůže, opravdu něco tak nezlikvidovatelného jsem ještě nikdy neměl. Sekám pravidelně, takže vylučuji, že by se mi prasetník vysemeňoval po zahradě a stejně ho neubývá a vytáhnout ho i s kořenem je téměř nemožné. Většinou vytvoří velké shluky jako na obr.

Poznaný prasetník kořenový
Poznaný prasetník kořenový
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 68.198 (?), 1.5.2008 22:01

Pokusím se o malou obhajobu prasetníku kořenatého (a dalších plevelů) před ničením herbicidy. Prasetník (pýr, přeslička, bršlice, pampeliška, kostival, šťovík aj.) dokážou proniknout svými kořeny hlouběji do půdy, než pěstované rostliny. Živiny z těchto hlubších vrstev zabudovávají do zelené hmoty nadzemních částí. Konkurence o světlo mezi pěstovanými rostlinami a prasetníkem je podstatnější než konkurence o živiny. Proto lze prasetník (a jiné plevele) konstruktivně využít ke zlepšování půdy namísto jejich likvidace. Stačí vždy včas otrhat nadzemní části (nebo to co jde) a nechat je ležet na místě, aby se vtáhly do půdy a rozložily. Přínos je zřejmý - plevelná rostlina slouží jako "výtah" pro živiny z hloubek a zdroj pro tvorbu humusu.  Jde o regulaci růstu, při které zamezím účinné konkurenci plevele vůči pěstovaným rostlinám a při tom jej využiji jako zelené hnojení. Ušetřím čas, energii a peníze, zahradu mám čistou od chemikálií a co potřebuji, to mi roste. Dokonce ani neobracím půdu rýčem. Dělám to tak osm let. 

Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 76.122 (?), 1.5.2008 22:17

Pro který rostliny to tak funugje? Pampelišky amjí taky dlouhý kořeny, je to stejný?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 76.122 (?), 1.5.2008 23:33

Aha, asi neumim číst

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 16.5.2009 0:48

tak tohle je největší hrůza mého trávníku. kozí nohy jsme se časem zbavili sekáním (nebo tam je možná někde umořená v zemi), částečně ručním dolováním i s kořeny a částečně roundupem (teda kromě malin, ale to už tu bylo řešeno). tohle ale překoná i tu bršlici, pod sekačku to lehá, nelze vydloubnout (křehké kořeny, které zůstávají v půdě a dál rostou). navíc se snad geometrickou řadou rozmnožuje. škoda, že se diskuze nedobrala jaký konkretní prostředek použít

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 214.21 (?), 16.5.2009 22:14

Souhlasím, že je to nejhorší plevel co máme na pozemku.  Zaručeně zabírá Bofix, mám to vyzkoušeno.  Za pár dní už se tomu kroutí listy, až to celé zahyne. Zůstane jen dírka v zemi a prázdé místo v trávníku. Likvidovala sem to loni z jara, ale během sezóny se objevovaly další. Asi už byly semínka v půdě a nebo se to tak rychle množí třeba od sousedů (mají to v trávě taky).  Letos mám koupený Roundup, tak uvidím, jestli taky zabere.      Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
lea. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (459) - 120.236 (?), 16.5.2009 22:48

ale Hani, roudupem bys zlikvidovala i trávu, zkusím ten Lontrel nebo Bofix

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 214.21 (?), 17.5.2009 23:49

Aha, děkuji za upozornění. Zkusím to opatrně stříknout jen na tu růžici plevele. A uvidím.  Používám malý rozprašovač a stříkám pouze ten plevel, neberu to plošně. V jedné časti zahrady nám ani tráva neroste, je tam jen tenhle plevel jako koberec. Tak tam by to asi nevadilo. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:43
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:01
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika