Totální herbicid bez glyfosátu?



Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?)
20.3.2018 16:30

Omlouvám se za zkomolení názvu, opsal jsem jej z časopisu a při prohlížení internetu jsem si toho překlepu autora nevšiml.

Co se týče Reglonu, ten má i další přísady a zůstávají po něm rezidua. Finalsan je asi totožného složení, je to jen otázka koncentrace. Tu jsem ovšem z oficiálních stránek nezjistil. Finalsan jsem jednou použil jen na zkoušku na kopřivy, bršlici a pýr, bohužel bez úspěchu (zřejmě malá koncentrace ve spotřebitelském balení, namíchaná od výrobce přímo do spreje).

Dnes jsem kontaktoval výrobce Beloukhy, zítra mi zašle další informace. Snad se dozvím něco více.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 19.3.2018 21:31, zobrazeno: 15692x

V posledním čísle Vinár - ovocinár jsem se dočetl o existenci totálního herbicidu bez glyfosátu. Měl by během hodin až 2 dní zlikvidovat veškeré zelené, se kterým se dostane do kontaktu. Nepřechází do kořenů a do pěti dnů by se měl rozložit na CO2 a H2O. Je postaven na bázi kyseliny pelagronové a zřejmě je určen jen pro profi použití.

Osobně jsem ke všem novinkám značně nedůvěřivý a na zahradu mi žádná chemie nesmí, ovšem pokud by to byla pravda, pak bych to na likvidaci nebo alespoň potlačení plevele zkusil.

Máte někdo zkušenosti nebo znalosti o kys. pelagronové?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.182 (?), 19.3.2018 23:21
Správne má byť kyselina pelargónová. Osobnú skúsenosť nemám, ale zopár informácií je na fotkách. Myslím že je to bežne dostupný herbicíd v obchodoch, teda nie len pre profíkov. Kys.pelargónová je bežnou súčasťou tkanív živočíchov i rastlín, takže efekt účinku je úplne iný ako pri (zrejme karcinogénnom) glyfosáte. O tom svedčí aj fakt, že kys.pelargónová sa používa aj ako "blossom-thinner" - teda prostriedok na redukciu kvetnej násady pri jabloniach a hruškách, ako prevencia preplodenia a alternácie rodivosti (slovenský ekvivalent pre blossom-thinner by mohla byť "chemická prebierka kvetov"). Podľa údajov je kys.pelarg. pre človeka netoxická pri požití alebo vdýchnutí, môže ale dráždiť oči a kožu. Pre včely, ryby a vtáky by mala byť tiež neškodná, resp.len minimálne. Podľa údajov sa rýchlo v pôde aj vode rozkladá a neakumuluje sa. Dokonca je aj súčasťou prostriedkov na posilnenie ovocných stromov a krov (tu v kombinácii a ďalšími látkami) - viď posledné 2 fotky. Zdá sa že by to mohla byť vhodná alternatíva kontroverzného glyfosátu, otázna je možno účinnosť. Hádam niekto zreferuje osobnú skúsenosť. IH







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.182 (?), 19.3.2018 23:55
K cene: Prípravok Finalsan obsahujúci kyselinu pelargónovú stojí cca 10 eur (500ml). Odporúčaná koncentrácia pri herbicídnom použití je 100ml na 0,5 litra vody. Teda uvedené balenie vystačí na 2,5 litra roztoku na použitie. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 184.133 (?), 20.3.2018 7:09

Spíše než totální herbicid se tenhle přípravek chová jako defoliant, desikant. Vytrvalé plevele po něm obrůstají. Dříve byl dostupný Gramoxone a Reglone, dnes už jen Reglone se stejným účinkem jako ta kyselina, navíc při použití navečer, po západu slunce má účinek hloubkový, částečně systémový. I. z o.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Hospůdka na mýtince - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (105) - 38.61 (?), 20.3.2018 16:30

Omlouvám se za zkomolení názvu, opsal jsem jej z časopisu a při prohlížení internetu jsem si toho překlepu autora nevšiml.

Co se týče Reglonu, ten má i další přísady a zůstávají po něm rezidua. Finalsan je asi totožného složení, je to jen otázka koncentrace. Tu jsem ovšem z oficiálních stránek nezjistil. Finalsan jsem jednou použil jen na zkoušku na kopřivy, bršlici a pýr, bohužel bez úspěchu (zřejmě malá koncentrace ve spotřebitelském balení, namíchaná od výrobce přímo do spreje).

Dnes jsem kontaktoval výrobce Beloukhy, zítra mi zašle další informace. Snad se dozvím něco více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 191.123 (?), 20.3.2018 18:28

S Finalsanem (kyselina pelargonová) mám stejné zkušenosti. Zasažené části rostlin postřik "spálí", ale rostlina dál žije a obrůstá. Výrobce nicméně udává že je potřeba aplikovat minimálně 4x v intervalech 21-40 dnů - toto jsem nedělal, protože bych se nedoplatil, navíc to je práce tímpádem na celou sezonu, obří investice a nejistý výsledek. Jestli není lepší si půjčit slepici a nechat ji v daném ne moc velkém prostoru čtyři měsíce hrabat a hrabat až manuálně sama zničí vše co tam roste.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.81 (?), 20.3.2018 21:26

Mám maličkou "výhradu" k tomu manuálně. Nepatřilo spíše peduálně? JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 20.3.2018 21:36

Působí 100%, při častém používání ovšem také nelze vyloučit zdravotní dopady na uživatele...


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 191.123 (?), 21.3.2018 9:03

Toto je nejlepší vynález co znám, na druhou stranu zase chápu že to ne vždy stačí. Sám bojuju v jednom koutku zahrady se svlačcem už snad pět let, a i když jde o obdělávaný záhon, neumím ho zlikvidovat. Pýr nebo kopřiva mi tak urputný nepřišel.

Bohužel, Finalsan v tom boji nepomůže. Vždycky ale záleží kde. Pokud jde třeba o plevel v chodníčcích, tak tam je manuální likvidace jednodušší než vytrvalé plevele někde v trávnících nebo záhoncích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 66.105 (?), 30.4.2018 12:36

Letos jsem se pokoušel zničit plevel v předjaří pomocí černé fólie. Po třech měsících (leden až březen) rostl plevel pod fólií o něco bujněji než v okolí, protože mu bylo tepleji. Měl však o něco bledší barvu. Po odstranění fólie plevel silně zavadl, protože nebyl navyklý na silné světlo. Mnohem lepších výsledků jsem dosáhl při náhodném odložení průhledné lexanové (polykarbonátové) desky na trávu. Vražedné dubnové slunce ji dokonale spálilo během 3 dní. Tuto metodu teď testuji na jiném místě a taky s fólií.

Spálený porost pod lexanem
Spálený porost pod lexanem
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika