Co se zarostlou haldou ornice?



host - 198.219 (?) 
9.7.2017 19:47, zobrazeno: 4055x

U novostavby vznikla před dvěma lety (srpen 2015) halda ornice, dlouhá 15 m, široká 5 m a vysoká 2 m. Objemově tedy cca 70 m3, přičemž její plevelem zarostlá plocha je cca 100 m2.

Bohužel tato halda nebyla za celou dobu nijak ošetřována, tj. plevel na ní nebyl ani ničen chemicky a ani mechanicky sečením. V těchto dnech je halda pokryta hustým travním porostem s mnohdy metr vysokými a tlustými stvoly (lebeda, bodlák, atd.).

V průběhu září, tj. za cca dva měsíce, se budou provádět finální terénní úpravy kolem novostavby a je jasné, že halda ornice musí být do té doby plevele zbavena.

Můžete mi poradit nejvhodnější postup? Kdy a s čím začít? Mám již teď provést postřik totálním herbicidem (což bude jistě velmi náročné) a nebo mám nejdříve porost mechanicky (sečením) zkrátit na cca 20 cm a pak teprve aplikovat herbicid (hned a nebo po nějaké době od sečení)? Někdo by možná provedl řízené vypálení celé haldy, ale to myslím není dobrý nápad z více důvodů (hmyz, riziko požáru, vyhláška). Jak mám postupovat?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.116 (?), 9.7.2017 21:28

Asi neporadím, jak si představujete. 100m2 není tolik, asi bych vzala rycí vidle a šla se na haldu trochu opalovat. Herbicid bych použila (pokud vůbec) až později na to, co vyleze po ručním odplevelení (asi vytrvalé plevele rostoucí i z kousků kořínků). Ale zem stejně mít čistou nebudete, semena plevelů v zemi přežívají roky a na ty herbicid nepůsobí..              Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 70.168 (?), 9.7.2017 21:46

Jestli se otřebujete zbavit porostu jenom proto, aby šla zemina rozvést, tak s tím si běžné malé bagříky, které má většina zahradnických firem,  lehce poradí, byla jsem na tom loni podobně. Stvoly lebedy byly tak tlusté, že by je bylo nutné řezat pilkou. Ale v zemi zůstane asi miliarda semen, ty by možná nejlíp zlikvidoval oheň. Třeba by to v obci za asistence hasičů povolili. Ale i tak se všech semen a oddenků nezbavíte, budete se založením trávníku nebo záhonů muset počkat, až to všechno vzejde a pak zlikvidovat - herbicidem nebo vypletím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 9.7.2017 22:42

Ona ta semena nevyklíčí všechna najednou, ta zásoba je na několik let.  My jsme po stavbě měli lebedou zarostlých přes dva tisíce metrů. Po terénních úpravách jsme hned naseli trávu, vzešlo kdeco - lebeda se vysekala, pampelišky postříkaly, bér jsme vypichovali...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.7.2017 23:40

Píšete, že se plánují finální úpravy, ale neříkáte, jak hodláte s haldou ornice naložit. Chcete ji odvézt pryč nebo rozhrnout pod plánovaný trávník? Či snad plánujete založit nějaké záhony?
   Herbicid, který by Vám ze zarostlé haldy udělal kupu sterilní, avšak úrodné půdy, neexistuje. Semen se beztak nezbavíte, já bych porost jen posekal a s plevely bojoval až na definitivní ploše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 40.1 (?), 10.7.2017 2:09
Herbicid určitě, udělal by jsem to tak, že by jsem to poseknul a po vzchopení aplikoval herbicid, případně s opakováním, bude potom toho rozhodně méně.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 10.7.2017 20:23

Pane doktore,

přípravek, o kterém píšete že neexistuje se nazývá Basamid. Používá se k desinfekci půdy (náhrada za propařování).

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika