Zakalená slivovice



host - 72.3 (?)
13.1.2012 12:34

Určitě se to ztratí.Zmrazte kořalu a zákal zmizí

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                  
host - 47.69 (?), 22.12.2009 11:05

Dobrý den, taky jsem měl párkrát zakalenou hruškovici. Palič říkal, že se to občas stává, ale neřekl proč. Po čase se to zakalení stratilo:-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 22.12.2009 13:09

Jestli je pálenka chutná - voní a neškrábe, nebuďte zklamaný. Patoků, které jsou cítit kdečím, škrábou v krku a bolí po nich hlava, vídáme kolem sebe plno a jsou přitom čiré jako křišťál.  Skutečně dobrá hruškovice je, s ohledem na choulostivost hruškového kvasu,  poměrně vzácné pití.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.150 (?), 22.12.2009 16:40

Mám tu dobrou zprávu. Zakalená slivovice se po třech dnech v otevřeném demižonu sama vyčistila. A navíc bych řekl, že letošní má lepší vůni a chuť než loňská "nezakalená".  Zdenek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.205 (?), 29.11.2010 17:38

Je to přesně tak, nicméně čerstvé destiláty škrabou všechny, až časem se "zakulatí". Ovšem zakalený destilát cosi signalizuje a na filtraci moc nevěřím, protože to je operace na oddělení jakýchsi pevných podílů od kapaliny, ale zákal vzniká obecně ve chvíli, kdy se do vodně-alkoholického prostředí dostává komponenta, která není rozpustná v tomto prostředí, připusťme 50%- ního lihu. V případě hruškovice je to zcela zaručeně octan ethylnatý, který je v hruškovém lajtru, lutru, na Slovesku vodky, bohatě zastoupen, a pokud není dobře oddělen je zodpovědný za zákal a bolení hlavy. Jak se dá oddělit?  Neradím přidávat vápno do lutru, o tom tu je na portále "Vápno do kvasu" rozsáhlá diskuse. Problém je především v tom, že zmýdelnění na octan vápenatý je doprovázeno i likvidací velmi cenných amylacetátů, které jsou přítomny v koncentraci nižší než-li 0,1 % a také jiných stopových, vonných sloučenin. V úvahu připadá jedině pozorné a hlavně pomalé odebírání úkapů při minimálním příkonu energie do vařáku, ovšem na to nemá palírník nikdy čas. Prostě během několika min. max 10 "natočí litr předků", prohlásí, že je hotovo a že se bude brát jádro. Důsledkem je pak neúnosně vysoká koncentrace octanu ethylnatého v destilátu, ve vůni takový destilát neuráží, ale ta rána po večerní konzumaci! Také je pravda, že se časem tyto destiláty vyčeří, vysvětlit to neumím, ale určitě to souvisí s rovnovážnými vztahy, které se časem ustavují v systému voda- etanol - octan ethylnatý. Pan dr. Vysloužil má pravdu, opravdu dobrá hruškovice je vzácné pití. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 194.50 (?), 30.1.2020 21:46

Zdravím chlapi,

pro všechny z vás, co mají zkušenosti s pálením. Ať už se vám pálenka zakalila z nedostatečného chlazení při pálení, nebo při ředění, nejlepší co můžete udělat je, nechat ji překapat přes živočišné uhlí. Můj tatínek je chemik a když mi tohle poradil, vzal jsem trychtýř, do něj vložil filtrační sáček na kávu, nasypal rozdrcené živočišné uhlí a vložil ještě jeden filtrační sáček. Pokud dáte dostatečné množství uhlí, dostanete ze zakalené slivovice křišťál, který pohladí dušičku a vžene slzičky radosti do očí. Jen dodávám, je lepší nejprve zlehka uhlí prolít čistou vodou, protože může být začátek kalný a černý, to po chvilce zmizí a naprosto se vše srovná a mít trpělivost, opravdu to uhlím jen zlehka prokapává. Nicméně výsledek opravdu stojí za trochu trpělivosti, takže hodně štěstí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 164.66 (?), 31.1.2020 10:32
Pálim už pár let a nikdy se mi palenka po 2D nezakalila. Redim pro sebe na 52, pro kamaráda na 46 a nikdy. Myslím, že za dodrzeni pravidel (čistá aparatura, správný postup pálení a vhodná voda na ředění) se tak téměř nemůže stát.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 201.242 (?), 9.10.2021 13:48

Souhlasím s panem Kamilem ale muže se zakalit příklad když pálíte male množství 50 l kvasu a po vypálení lajtr zředíte vodou na koncentraci pod 20% (z důvodu malého množství lajtru na přepálení) tak po přepálení na hotovo můžete mít mírně zakalený destilát 58% ale po určité době se to stratí, takže stoho vyplívá že zakalení slivovice není jen důvod velkého podílu dokapu nebo vodou na ředění.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 78.64 (?), 15.1.2010 9:31

Kurec s tím jsem bojoval taky když jsem začínal občas se mi něco skalilo a to ještě před zřezením. časem jsem přišel na závadu všechno dělal cladič jakmile mi vyskočila teplota kořalky na výstupu s něj nad 20 stupňů celsia pozoroval jsem mírné kalení.teď to udržuju pořád na 18 stupních a nekalí se to nikdy, je fakt že mám o třetinu větší spotřebu chladící vody ale výsledek je jednoznačný.Dále se také může destilát kalit rychlostí pálení, pokud v palírně spěchají, doporučuji ji změnit za jinou.Logicky - destilace je změna kapalného skuopenství na plynné a následného sražení chladem zpět do kapalného, tímto spůsobem se pevné látky nemohou dostat do destilátu. Takže zo to může palírna která má buď špinavý aparát, nebo nedestiluje ale spíš sublimuje

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 255.189 (?), 3.4.2011 14:10

rychle vypálený kvas na výší teplotu bere sebou i sediment.spravi se to znovu vypálením, přidáním mléka a vytvořenim škraloupu jako přírodního filtru zakalení zmizí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.3 (?), 13.1.2012 12:34

Určitě se to ztratí.Zmrazte kořalu a zákal zmizí

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika