Uchování opakování kvašení turbokvasnic



Stránky: 1,  2,  3   
host - 46.152 (?) 
8.12.2018 20:43, zobrazeno: 8748x
Povedlo se vám někomu znovu rozjet turbokvasnice? Nebo je aspoň založit stylem, že založíte jen trošek v misce a po pár hodinách použijete do kanystru, demižónu? Zakládal jsem 2x 20l z jednoho pytlíku a jely fenomenálně. Akorát je to s poštovným furt strašně drahý. Nebo opačný dotaz. Má někdo představu, jaké je minimální množství kvasinek pro 10l kvasu?
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 50.166 (?), 8.12.2018 22:02

Určitě by to šlo. Každý živý míkroorganizmus se ochotně množí. Samozřejmě jen pro něj vhodných podmínkách.
Ale efektivně to doma dělat asi není moc jednoduché..
(Jak jinak by taky přežil a mohl se komerčně prodávat, že?)
Otázkou, ale je co jsou ty Turbokvasinky zač?
Umělí geneticky vytvoření "Terminátoři" cukrů?
Nevěřím tomu!

Myslím si, že je to jen výběr těch vůči alkoholu nejodolnějších klonů z "obyčejných" Saccharomyces cerevisiae, pekářských, vinných, ovocných apod.
Doplněných v doporučeném balení a dávkování se spoustou minerálních živin a tak.
Beru to jako marketing protože když se do kvasu přidá velké množství živin, udělají se jim vhodné prostředí a přidá se tam velká násada obyčejných pekařských kvasnic, tak dokáží skoro totéž...
(Teda pokud nebudou "trápeny" nízkou teplotou a nevhodným prostředím..).

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.152 (?), 8.12.2018 23:09
Souhlasím, že to nejspíš budou jen vyselektované kmeny s vyšší tolerancí k alkoholu a rychlejší pracovitostí. Co jiného by taky mělo smysl prodávat jako turbokvasnice? Bohužel ta jejich tolerance způsobuje, že tím, jak dojdou do maxima, nezůstane při té koncentraci v sedimentů již nic živého. A když se na začátku odebere vzorek do ledničky, nejspíš v lednici stejně pokračují a opět se zahubí alkoholem. Na rozdíl od běžných kvasnic, tyhle ZVEDNOU a udržují vysokou teplotu kvasu. Musíte to chladit aspoň pruvanem, jinak samy sebe uvaří. 2x 20l kvasu zvedlo teplotu ve špajzu o 3°. Tak v něčem být jiné musí. Pytlík prodávaný na 24 l jsem rozdělil na 2x 20 a přes to se chovaly takhle. Bublatory skoro nestihaly. Za 6 dní vykvaseno. Už vůně kvasu spíš jak po první destilaci. Jde o to, na kolik dávek je možno je ještě rozdělit bez ztráty efektu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 9.12.2018 23:17

Nejprve k druhé části tématu. Ano, udělat očkovací zákvas, který se rovnoměrně rozdělí do vícero "výrobních" nádob je tradiční a spolehlivá metoda. Inspirovat by Vás mohla i výroba základního vína pro sherry, kdy se vede kvasná kultura nepřetržitě a vždy se o naočkování kvasinkami stará vrchní vrstva sudů ze tří. Z té se do níže položené vrstvy stočí 2/3 obsahu (to mezi kalem a flórem) a úbytek se doplní novým moštem.

Na druhou čás dotazu v úvodu příspěvku o znovurozjetí kvasinek z kalů je trochu potřeba pochopit systém růstu a množení sacharomycet. Možná více inspirace najdete na fótech o vedení chlebového kvásku nebo o pěstování houby Kombucha, ale princip je stejný. Pro vedení a uchovávání živé kultury je potřeba ji mít stále ve fázi růstu a nikoliv ve stavu po stagnaci (hranicí mezi růstem a stagnací je fáze pravého "burčáku"). Pokud chcete pak kvasinky zastavit pro další skladování, je nejlepší metodou zvýšní koncentrace cukru v "kvásku" (zákvasu) nad 50% a postupné snížení teploty pod 12°C. Po rozředění "sirupu"  na cca 20°Bx a zvýšení teploty na 22°C by se to mělo znovu rozjet. Prakticky tedy koupíte sáček, kde v návodu je psáno, že jej máte rozmíchat do startovacího roztoku připraveného z 2 l vody 300 g cukru a litru kyselé ovocné šťávy o 15°Bx. Dostanete tak 3 litry kvásku o 15°Bx. Když se to rozjede, tak můžete 4 půllitrové díly dát do dvoulitrových sklenic a doplnit čerstvým moštem o 15-20°Bx o 2/3 na 1,5 litru. Zbylý litr rozdělíte po deckách do půllitrovek, přdáte deci 20°Bx moštu Jakmile se při pokojové teplotě kvásek v půllitrovce rozjede, přidáte 2g kyseliny vinné (nebo jablečné) a 250 g cukru (sacharózy, glukózy nebo fruktózy). Poté tak hodinku počkáte, než se cukr rozpustí (můžete pomoci protřepáním) a uložíte do chladničky). Vzniklé cca 3 dl "tekutých chlazených kvasnic" pak můžete použít místo jednoho kupovaného sáčku v úvodu příkladu. Ty nechlazené v dvoulitrovkách pak použijete každý na 15-25 litrů mače. Přitom, dokud je mač ve fázi před vrcholem fáze "burčáku", vždy jej můžete rozdělit na třetiny a ke každé třetině přidat 2/3 čerstvého moštu. Nikdy nepoužívejte samotný cukerný roztok, ale roztok okyselený a doplněný o ostatní živiny (univerzální výživou je pak pasterovaný jablečnorybízový mošt doslazený na 20°Bx).

SfK.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 42.24 (?), 11.12.2018 0:21
Supr. Dik za podrobný návod. Vyzkouším. Jen jeste dotaz. Turbokvasnice jsou naopak nabízené do cukerného roztoku. A píšou, že ke kvašení ovoce jsou nevhodné. Přes to živný roztok kyselit? Ono je fakt, že nevíme, co je s nimi v pytlíku. Já jsem mezi tím zkusil zalozit: Jsou prodávané pytlik na 24L, v nich 8 kg cukru. Já jsem dal do petky litr vody 28°C, ctvrt kila cukru a kav lžičku kvasnic (cca 5℅ pytliku) Behem par minut cca 5cm pěny, rekl bych ze se petka jeste zahřála. Cca po 2h pěna spadla, viditelně kvasilo. Nez jsem pripravil kanystr s roztokem, ubehlo 3h od zalozeni. Rozmichal jsem. V ne vecer. Dnes rano uz bublalo sem tam. Ted uz bubla rychleji nez zalozeno ve stredu drozdim. Zatim to ale neni to, co origo turbo. Okyselit mozno koupenym sirupem? To je asi blby, tam jsou konzervanty. Nebo najit dzus bez konzervantu?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.118 (?), 11.12.2018 8:00

Neřešte sirupy. Okyselte kyselinou - mléčnou, fosforečnou, sírovou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 223.242 (?), 12.12.2018 1:42

Turbokvasnicím je jedno, jakého původu je cukr v roztoku, ale většina nedoslazených ovocných šťáv a dření nedosahuje optimální cukernatosti pro plné využití jejich vlastností. Druhou věcí je, že samotný cukr jim nedodá ostatní makroživiny (NPKS) a ty je možno dodat například tím, že místo živné soli použijete melasu nebo mošty. Dokyselení je dobré provádět na úpravfu pH jak minerálními kyselinami (fosforečnou, sírovou, dusičnou... mimo solné). nebo vhodnými organickými (mléčnou, jablečnou, vinou, citrónovou). Mírně okyselují i živné soli (tedy zejména složky fosforečnan amonný + síran draselný)

Jo v minulém příspěvku jsem zapoměl informaci, že ty "tekuté chlazené kvasnice" mají omezenou uchovatelnost a každé 3 měsíce je potřeba je regenerovat.

SfK

PS: citace složení živné soli
Živná sůl pro cukrové kvasy dle Vernerové Na 50l.

  • 200g    síran amonný,  /NH4/2SO4
  • 50g      hydrogenfosforečnan amonný, /NH4/2HPO4
  • 35g      síran draselný, K2SO4
  • 10g      síran hořečnatý heptahydrát, MgSO4.7H2O, (hořká sůl)
  • 5g        chlorid vápenatý dihydrát, CaCl2.2H2O
  • 5g        chlorid sodný, NaCl
  • 10g      kvasničný autolyzát

Takže 315g živin/50l kvasu, t.j. 6,3g/1l

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal V - (14) - 234.148 (?), 12.12.2018 12:17
To mnozstvo zivnej soli asi plati pri kvaseni cukrovych roztokov? Do ovocnych kvasov sa predavaju (aspon tie bezne dostupne) v mnozstve asi 10g na 50l kvasu... co mi v porovnani s tymto pride len ako kozmeticka uprava - 315g vs. 10 g Ale nijako nespochybnujem to davkovanie do cukrovych roztokov, ktore bolo stanovene znalcami len mi pride ze normalny kvas alebo must nemoze nikdy obsahovat 6g mineralov v 1 litri a aj tak zkvasi. Ale ani nema tolko cukru, takze mozno preto to extremne davkovanie mineralov...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.12.2018 12:36

Nemůže být ten rozpis Vernerové dimenzován na 500 litrů? Copak je možné 315 g - to je bezmála třetina kilogramu - nasypat do padesátilitrové konve?  Tomu dávkování se mi nechce věřit
   Jen pro připomenutí, ovocné kvasy, šťávy, vína spolehlivě kvasí i bez přidání solí (i kvasinek). Tím nepopírám, že jsou prospěšné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.125 (?), 12.12.2018 13:18

"Deslik živná sůl"

Rafael

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika