Topení kvasu a zoctovatění



host - 91.178 (?)
23.4.2016 14:41

To o knížce sedí ale stačí i návody na intranetu.Udělal jste celou řadu chyb až si myslím že se jedná o provokaci k diskuzi.Jablka asi měla málo cukru.Jak se kvašení dobře rozjede už se málokdy zastaví.Mi jablka bouřlivě kvasí tak za týden a to při teplotě jaká je venkovní při sklizni.Jakmile kvas začne octovatět nic ho nespraví.Já bych udělal trochu jablečného octu a zbytek vylil.   

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
cesa - (1) - 108.170 (?), 14.4.2016 22:50, zobrazeno: 10089x

Dobrý den,
pročítal jsem si zde diskuze, ale odpovědi jsem se nedopátral, proto se podělím o mé trápení a budu rád za každou radu.


Založil jsem na podzim hodně jablečného kvasu. U kvasu se zastavilo kvašení. Kvas je v budě v sadě, kde sem chvilkama topil, aby se kvas znovu rozpohyboval. Do 4 beček jsem zkusil vmíchat pivní kvasinky což pomohlo a kvas vykvasil, nechal jsem ho vypálit a slivovice dobrá.
další 4 sudy jsem dal blíž ke kamnám kde jsem taky občas zatopil a kvas taky vykvasil, nechal vypálit a taky dobré.

Jen nyní jsem udělal někde chybu, 4 bečky jsem dal zase ke kamnám (malé petry) jenže jsem tam hodně zatopil, a když jsem přišel, tak kvas byl v bečkách z té strany ke kamnám teplý, tak jsem je všechny 4 zamíchal. (měření cukroměrem 4-6) na druhý den nebo na třetí jsem zase přišel do bůdy a zatopil kvasu a zase sem zapoměl a nechal petry rozhycované a když jsem přišel kvas byl zase teplý, tak sem jej zase zamíchal. Jedna z těch beček potom měla dle cukroměru 2, tak jsem jej nechal vypálit, jenže nateklo málo laitru a byl trochu naoctovatělý. Tak pálení dál neprobíhalo. (již jsem něco tušil, tak sem nechal trochu kvasu doma na ochutnání) Když jsem chutnal ten kvas,, tak sem moc ten ocet necítil až poté, co sem pouvažoval, že mohl kvas zoctovatět. Každý ale praví koho sem se ptal, že to ucítím, že je to rana do nosu. Jenže já ten ocet necítil. i když jsem to dával chutnat dál, tak říkali, že tam trochu toho octu je.

Tak prosím o radu, už jsem zjistil, že chyba byla nechat ty kamna aby hřály tak moc, že tím vzniklo asi octové kvašení.
Jen mám otázku, jaktože jsem to nepoznal, že to nešlo až tak cítit?
Před tím jsem myslel, že zoctovatí to, až když to dovYkvasí a dle cukroměru to ještě nebylo ukvašené?
co nyní s tím lajtrem, je mě to škoda vylét... (jedině mně napadlo, že kamarádovi vypálili špatně merunkovici (nejspíš druhák) která je hodně cítit acetonem, kdybych to dal tomu kamarádovi ať to smícha a zkusí někde přepálit?

a pak hlavní otázka, co s těma zbylýma třemi bečkami... dle chuti jsou ještě sladké, ale mám obavu ať to taky nezoctovatí, když byly ve stejné pozici jak ta jedna. Je pravda, že ty bečky dle měření cukroměrem měly o něco víc (5-6)

Je nějaký učinný způsob jak poznat kdy kvas začíná octovatět?

Měl jsem tam kamaráda, který mě zkoušel ochutnat zbylé bečky a všechny byly sladké, jen ještě jedna měla trošičku zoctovatěšlou chuť, ale jen na povrchu, v té takzvané dece, ve spod byl kvas ještě sladký (měřeno na 6) co s tou bečkou, bude dále zoctovatět?

Děkuji mockrát za radu, učím se :-) a proto chci příště eliminovat mé chyby

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 159.180 (?), 20.4.2016 14:14
Druhý odstavec :... jablečný kvas... slivovice dobrá... Z jablek se pane slivovice vyrobit nedá, i kdybyste v těch svých malých petrách v budě fajroval celý rok od rána do noci! Jsem taky amatér. Před pěti lety jsem začal tím, že jsem si koupil knížku "Jak vypálit lepší slivovici" - je běžně dostupná a dá to podle mého pro absolutního laika základní rámec teoretických vědomostí od sběru ovoce až po pálení. Jsou samozřejmě i jiní autoři, ale tato kniha mi postačila. Takže to je rada ode mne. Druhá by byla, že z blbého lutru dobrou pálenku neuděláte. Přesto držím palce, ať vás tužba po dobrém vlastním pití neopustí.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.178 (?), 23.4.2016 14:41

To o knížce sedí ale stačí i návody na intranetu.Udělal jste celou řadu chyb až si myslím že se jedná o provokaci k diskuzi.Jablka asi měla málo cukru.Jak se kvašení dobře rozjede už se málokdy zastaví.Mi jablka bouřlivě kvasí tak za týden a to při teplotě jaká je venkovní při sklizni.Jakmile kvas začne octovatět nic ho nespraví.Já bych udělal trochu jablečného octu a zbytek vylil.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 82.54 (?), 25.10.2022 0:29
Ja si myslim, ze i tak velice dobry vysledek, pokud se Vam povedlo z jablecneho kvasu vypalit slivovici. Mohl by jste prosim tyto Vase postupy priste vice zdokumentovat prosim?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 182.242 (?), 3.10.2016 17:23

Nevím co jste v dubnu kvasil, ale to asi není podstatné. Kvasinky nemají rády velké teplotní šoky, je lépe nechat kvas klidně přemrznout a na jaře při lepších teplotách dokvasit, než co dva dny dejme tomu ze 4°C ohřát během pár hodin stěnu ke kamnům na 40°C. Kvasinky v té oblasti umřou a ostatní dostanou po zamíchání teplotní šok! U jablek používám tolerantní kvasnice, ale při teplotě 8-10°C prostě nepracují, ale neumřou, čekají na teplo :) BS

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika