Špendlíky - kolik cukru do kvasu?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 11.126 (?) 
4.8.2009 13:25, zobrazeno: 69886x

Dotazuji se prosím, kolik cukru je potřeba dát do špendlíkového kvasu?

Slyšel jsem, že je cukr nutno přidat, neboť je špendlík kyselý.

Bude z doslazeného kvvasu výsledný destilát tzv. pálit v ústech?

Jaké máte prosím zkušenosti?

Předem děkuji Pepík

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 4.8.2009 20:43

Pokud budete špendlíky sbírat dozrálé, tak budou sladké. Pocit kyselosti neznamená, že ovoce má malé množstvím cukru. Například "sladké" třešně nejsou tak sladké, jak kyselá dozrálá jablka.
Já bych cukr nepřidával žádný.
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 61.6 (?), 5.8.2009 8:45

Výslkedný destilát zu doslazeného kvasu bude pálit spíš v krku než v ústech. Jestli Vám záleží na množství pálenky, osladit kvas můžete, je-li na prvním místě její kvalita,  rovněž bych radil cukr nepřidávat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 11.126 (?), 6.8.2009 20:13

Ano, děkuji moc za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 73.143 (?), 23.8.2009 21:34
Přidal bych minimálně 1 kg na 100 l kvasu pokud bude celkové množství alespoň 300 l. Čím menší množství ovoce tím víc cukru. Tímto zajistíte aby se ovoce dobře rozkvasilo a nezačalo octovatět, k čemuž jsou letní kvasy náchylné. Petr
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Honza_P - (33) - 96.36 (?), 2.9.2009 11:58
Cukr je nutno přidávat, pokud nechce o kvas přijít. Zažil jsem před třemi roky v pálenici dva lidi co měli zkažený kvas (jeden měl 350 litrů - vše se lilo do kanálu). Když je palírník vytěžil, zjistil, že nepřidali cukr. Ten cukr je nutný na "nastartovaní" kvasného procesu. Já osobně přidávám asi 2 kg medu vypraného z víček. Letos po přidání bečka po 12 hodinách doslova vařila. Dneska jsem měřil cukr a příští týden jedu do palírny. :-) Zastáncům nepřidávání cukru se dříve či později stane, že příjde špatný rok (např. výkyvy teplot) a kvas budou všemožně zachraňovat nebo lít do kanálu. p.s. jak už psali pánové nade mnou, to že je něco kyselé, ještě neznamená, že to má málo cukru. I kyselé jablko může mít více cukru než sladké jablko.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.2 (?), 2.9.2009 12:21

Dobrý den. Pálím už nějaký ten pátek a nepřidávám ani gram cukru do kvasu. Naopak si před založením kádě nachystám rozmixované ovoce do kterého přidám ušlechtilé kvasinky a tím nachystané rozmixované ovoce v kádi zaleju. Řepný cukr je složený cukr, který je třeba nejdříve rozštěpit na jednoduché cukry a ty jsou kvasinky schopné zpracovat. V samotném ovoci je dostatek cukrů na kvalitní pálenku. Používám výhradně jednodruhové kvasy, protože pálím meruňkovici a slivovici. Výsledky naprosto pohodové, neskromně označím za špičkové. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 151.38 (?), 2.9.2009 12:47

Naprosto odsuzuji tzv.přidavače cukru.Je to barbarství na kvalitním ovoci.To už bych mohl rovnou pálit bramborovicu, nebo řepovicu.Nepotřebuji kvantitu, ale kvalitu.Radeji míň ale kvalitní.Ovoce musí být v prvé řadě dozralé.Tím pádem aromatické a cukru jen co příroda dá.Může být i poškozené, padané,ale v prvé řadě čisté.Podzimní nebo zimní ovoce dát klidně dozrát, odležet i když něco mezitím zhnije a vyhodí se to.

rostislavik

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 2.9.2009 13:10

Neodsuzuji přidavače cukru, třebaže sám jej nepřidávám. Budou to pít oni sami.
   Na rozdíl od Honzy P si myslím, že přidání cukru nutné není, ale stejně jako on někdy přidávám trochu medu. Kvasný proces nastartuje stejně rychle s cukrem jako bez něj. Možná bez něj nastartuje rychleji. Považuji za důležité mít co nejrychleji kvas v roztoku, tedy první švestky v sudu rozmačkat. Ty další už jen natlačím pod hladinu.
   Zajímal by mě názor zkušených páleníků na přídávání živné soli a na síření kvasu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 2.9.2009 20:44

Cukr nepřidávám jenom posypu vršek sudu aby se nechytala tak lehko plíseň. Jinak ve zdejším kraji (Valašsko) letos málo pršelo a bylo dosti slunečních dní a proto švestky mám z poloviny v sudech a dosti dobře vzhledem k teplotám kvasí.  Je to o týden v průměru dříve. Na rozběh jsem použil troch rozdrcených rynglí. A posílám foto.

Kvas ze švestek
Kvas ze švestek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika