Špendlíky



host - 43.70 (?)
22.1.2013 17:43

U nás se pravé špendlíky dají běžně koupit ve školce, myslím že pěstování z pecek je zdlouhavé. Koupený stromek přeci jenom plodí dříve.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 18.245 (?), 20.9.2011 16:19

Tak já druhou várku chtěl vylít, ovšem naskytla se mi příležitost ke sdruženému vypálení a výtěžnost byla stejná jako ve vašem případě. Tak 7 litrů na 100 l. Bez cukru. Sám jsem neochutnával, ale dva lidé mi potvrdili, že je krásně jemná a dá se pít ihned, a to byla dovezená a teplá. Takže značka ideál. Mám radost

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 154.89 (?), 20.9.2011 21:55

Jestli si vetsina neplete nahodou spendliky a mirabelky, rekl bych ze je v nich podstatny rozdil a i ve vysledne palence, dle mojich zkusenosti se k mirabelkce neoplati hrbit 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 18.245 (?), 21.9.2011 16:45

Dobrý den, rád se nechám poučit. Ovšem bylo zde řečeno, že původní špendlíky byly dnes již téměř zcela nahrazeny mirabelkami, tudíž předpokládám, že jsou to mirabelky. Přesněji plody stromů, kteréjsou rozesety podél silnic, v odvodňovacích strouhách, atd. A výsledek v mém případě stojí za to, tudíž se budu hrbit znovu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 21.9.2011 20:57

Je to jinak. Zaměňují se 3 druhy těchto žlutých peckovin,  které se vzájemně pletou.
1. Špendlíky - vypadají (a trochu i chutnají) jako menší žluté švestky. Jdou od pecky, pálil se z nich velmi jemný destilát, hlavně na Zlínsku, ceněný víc než slivovice.  Stromy jsou podobné pravým švestkám, listy jsou trochu menší a lesklejší. Špendlíky jsou kvůli šarce stále vzácnější
2. Mirabelky - dříve oblíbenější, ale pěstovány méně. Vypadají (a i chutnají) jako malé ryngle. Jdou od pecky, jsou kulaté, když se nepřeplodí jsou hodně sladké. Vyráběla se z nich marmeláda podobná meruňkové. Habitus stromu, letorostů a listy se nejvíc podobají renklódám. Pálenka z mirabelek je kvalitní, údajně méně aromatická než ze švestek (sám jsem je nepálil). Vůči šarce jsou mirabelky vcelku odolné až tolerantní. Očekává se jejich renesance v souvislosti s novými odrůdami (kříženci) Belamira a Miragrande, které překonávají nejpěstovanější starou mirabelku Nancyskou.
3. Myrobalány - jedná se o slivoňovou podnož - keře se žlutými a červenými plody v příkopech u silnic a pod starými odumírajícími slivoněmi. Obvykle jsou špatně od pecky, tvar je neúplně kulovitý, někdy se špičkou. Chuť bývá natrpklá, někdy moučná, méně sladká než předešlé.Vůči šarce jsou tolerantní. Habitus stromu (keře) je odlišný od předešlých. Mají hladkou kůru, obvykle letorosty obvykle dočervena, drobné pupeny, malé listy odlišné od švestek Nepálil jsem je, ale reference o jejich destilátech jsou vcelku dobré. Vzhledem k menší sladkosti, většímu poměru pecky lze očekávat menší výtěžnost a větší náchylnost k chorobám kvasů.
   Existuje mnoho dalších podobných zplanělých peckovin, ať už podrostlých podnoží (červené Marunke, modré St.Julien, aj) nebo semenáčů kulturních, planých nebo vzájemně pokřížených odrůd.
    Podle mě neexistuje slivoň, z jejichž plodů by byl primárně nedobrý destilát. Záleží na správném založení a vedení kvasu, kvalitním vypálení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
EvzenSliva - (3) - 14.97 (?), 20.1.2013 8:29
Taky jsem vypálil něco žlutýho. Kulatý plody, sladký, špatně od pecky, pecky dost velké (v porovnání s dužinou). Vyteklo 3.1 laa / 100 litrů kvasu. Co mě naštvalo, byl obsah metanolu: 17g/laa (max limit 12). Přitom stejným kotlem a stejným postupem jsem už dosáhnul mnohem lepších výsledků: švestky 6.3 g/laa, hrušky 1.6 g/laa, jablečný mošt 0.3 g/laa. Zvažuju, jestli příště u těchle "špendlíků" plody vylisovat a kvasit bez pecek. Asi dost práce. Má někdo s tím zkušenost?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.70 (?), 20.1.2013 12:44

Tak to byl Myrobalán.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 71.126 (?), 21.1.2013 11:00

Co takhle před destilací, ty pecky oddělit, přes plastovou bedýnku? Není to sice "zaručené", ale chce to vyzkoušet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jardo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 224.46 (?), 21.1.2013 21:25

Špendlíky-u nás Belice, plody tvarovo podobné slivke, ale žlté. Minulý rok bola dobrá úroda. Vysušil som pár kôstiek, pokúsim sa stratikovať a rozmnožiť ich. Mám síce aj niekoľko stromov odkopkov, je to ale lotéria, či náhodou nepresadíte niečo neželané. Dúfam, že sa mi to podarí. U nás rodia nepravidelne, mám kamaráta, čo ich pravidelne strieka a rodia mu každý rok. Pálenka u mňa jednoznačný favorit. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.70 (?), 22.1.2013 17:43

U nás se pravé špendlíky dají běžně koupit ve školce, myslím že pěstování z pecek je zdlouhavé. Koupený stromek přeci jenom plodí dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 203.21 (?), 18.8.2013 9:24

Dobrý den, sice tato odpověď je 2 roky opožděná, ale třeba to někomu pomůže při letošní úrodě špendlíků.
Možná se nad tím zamyslí i odpůrci a zastánci míchání s kvasem. Vše totiž podle mne závisí na konkrétní situaci.
Můj nazor je, že pokud jste špendliky nerozmělnil a s kvasem nemíchal, tak vzkvasilo především to kilo cukru co jste tam přidal.
Tři týdny se mi zdá málo na to, aby došlo ke "ztekucení kvasu". Cukr v ovoci je obsažen uvnitř buňek, takže pokud kvasí celé ovoce,
nikoli šťáva, musi buňky popraskat a šťáva uvolnit, pak může teprve kvasit. Pukud se tomu nepomůže, tak to vyžaduje nějaký čas.
Proto existují ztekucovací enzymy, ale s těmi jsem nikdy nepracoval.
Přeji mnoho úspěchů
Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika