Smíchání dvou kvasů?



host - 62.254 (?)
5.11.2013 17:56
Bojím se zeptat, ale co když smýcháme kvas z mirabelek s kvasem z jeblek?
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
ondra11 - (2) - 90.185 (?), 7.10.2013 8:40, zobrazeno: 15300x

Dobrý den,

rád bych se zeptal zda je možné bez výraznějších škod smíchat dva kvasy švestek.

Jeden (cca 3/4 celku) ma na cukroměru hodnotu 4. Druhý (1/4) má hodnotu 6,5.

Můj plán je smíchat je dohromady, ještě měsíc je nechat prokvasit, pak pálit.

A nebo druhá možnost, druhému kvasu nějak pomoci v rychlosti dokvašování. Jen nevím jak a jestli na to existují nějaké techniky.

Děkuji předem za odpověď.

O.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 39.219 (?), 7.10.2013 14:50

Má zkušenost je do vykvašených kvasů nesahat, čili bych to spojil snad kvůli zaplnění nádob až těsně před odvozem do palírny. Hrozí prolomení a propadení koláče a to i s vrchní zoxydovanou vrstvou, otvírá se hladina kvasu pro vstup plísní a kyslíku popř zoctovatění.

Údaje cukroměru mohou býv v těchto hodnotách poněkud matoucí. Rozdíl hodnot může být způsoben i ovocem s rozdílnou cukernatostí před kvašením, prokvašení ovoce různými druhy kvasinek. Je lépe v tuto chvíli ponechat zdravé kvasy v obou nádobách než si to kvůli litru zkazit všechno,      j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ondra11 - (2) - 90.185 (?), 7.10.2013 15:04

Děkuji za reakci. Nevím jak přesně vypadá koláč, ale vrchní tužší vrstvu jsem samozřejmě prolomil. jinak bych nemohl odebrat vzorek na měření.

Druhá bečka ma jiné hodnoty jednoduše kvuli pozdějšímu založení kvasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.138 (?), 7.10.2013 18:22

V tomto případě se jedná o stabilní, švestkové kvasy. Pokud je smícháte a necháte zpracovat za měsíc, nic nehrozí, zvláště ne zoctovatění. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 39.219 (?), 7.10.2013 18:48

Ok. Názorů pana Šlosara si vážím a sám z nich v případě potřeby čerpám. Pokud jsem svým názorem mystifikoval, omlouvám se, pracuji s meruňkami :).   ale stejně bych je slil až před pálením.  j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 3.51 (?), 8.10.2013 20:53

A co v pripadech, kdy pri teplote 15 °C, dobrem utesneni becky zadny kolac nevznika pri obcasnem vlhceni kolace stavou? Treba u merunek zadny nebyl, jen asi 1 mm vrstva tmavejsi na povrchu, vlhka a mekka. Trnky to same, zadna oxidace, zadna plisen, vlhky povrch temer stejnych vlastnosti, jak to v hloubce par milimetru pod tim.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.51 (?), 8.10.2013 21:02

Vetsinou uz to moc neprokvasi, nepocitejte, ze spadne hodnota treba o polovinu, pohne se o desetiny a smitec. Ted jsem palil zluty myrobalan, na zacatku cukr v ovoci cca 15 brix  (+ bileho cukru, necele 2kg) a prokvasil od 25 srpna jen na 7-8 brix (cira stava) a vyteznost z jedne becky, cca 100 litru cca 8,5 litru absolutniho lihu (cca 16 litru 50,5 %). Teplota kvaseni 15-18 °C. Pred tremi tydny nez jsem hlasil termin se "nakazil" pri michani kvasinkama BS10, opet se velmi nepatrne rozkvasil a za tri tydny nespadl o vic jak 0,5-1 brix dolu, ted uz par dni nekvasil vubec (mel jsem becku se skruzi a gumovym tesnenim, kazdy den jsem upoustel tlak CO2 - monitoring kvaseni).

Tos tak.

Kdyz odbocim - tak zacinam mit osobni teorii, ze kvasy, ktere z durancii a podobne cukernateho ovoce (nad 17 brix)  dojedou na hodnoty blizici se nule maji vysoke ztraty alkoholu odparem v prubehu kvaseni a tim padem proces kvaseni porad jakoby pokracuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 62.254 (?), 5.11.2013 17:56
Bojím se zeptat, ale co když smýcháme kvas z mirabelek s kvasem z jeblek?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.138 (?), 5.11.2013 18:21

Ani se Vám nedivím, taky bych se bál. Mirabelkový kvas patří mezi nestabilní kvasy, takže to znamená, že se musí hlídat teplota kvasu (např dochlazovat ledem v PET lahvích) a také průběh kvašení, nejlépe zapálenou čajovou svíčkou na hladině kvasu. Pokud stále hoří, není čas na hrdinství a vzhůru do palírny, CO2se již neuvolňuje. Doba kvašení je obvykle 5-6 týdnů při max 18 °C. Obvykle to bývá v letních měsících. Oproti tomu jablečný kvas patří mezi stabilní kvasy, především mu nehrozí tak snadno zoctovatění. Kvašení probíhá asi 8-10 týdnů při stejné teplotě, v chladnějších podmínkách déle. Nedovedu si představit, že by se tyto kvasy mohly potkat. slosar-petr @seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 167.132 (?), 5.11.2013 18:22

Nic nemíchejte, proces obou je posunut a mohl by se zpozdit nebo zastavit, pokud toho máte málo, smíchejte to těsně před pálením, tomu nic už neublíží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika