Slivovice vs. calvados



host - 64.231 (?)
12.12.2008 23:41

Zítra jedu s "moštem" do pálenice vybavené rektifikační kolonou. Nevím, kolik má pater, ale produkt by měl být během chvilky jako hodněkrát destilovaná pálenka. Uvidíme, jestli ten rozdíl poznám.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 26.124 (?), 23.10.2008 14:37

A, že jsem tak smělý. Jaké kyseliny (kromě octové) a alkoholy (kromě etanolu a nechtěných metylanolu a propanolu) se v pálence nacházejí? A jejich estery nešrábou? Dostal jsem jako prezent několikaletou slivovici. Hrůza - skrábala jak struhadlo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 26.124 (?), 23.10.2008 14:40

pardon - metanolu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.6 (?), 23.10.2008 16:50

Zcela vyčerpávající informace neposkytnu, máte-li zájem, mohu odkázat na monografie.
Alkoholy v destilátech propanolem nekončí, přiboudlina obsahuje butanol a isobutanoly o dost možná i ještě vyšší alkoholy. Lze samozřejmě namítnout, že taková svinstva v kvalitním kvasu nejsou, popř. jejich množství v produktu je schopna eliminovat palírna - nicméně stopová množství těchto látek najdete i kvalitních produktech...
Ta "voňavka" v ovocných destilátech je hodně tvořena právě nejrůznějšími estery i vyššími alkoholy a řada těchto látek (libé vůně) je přítomna už v ovoci.

Teď trošku odbočím, ale ona charakteristická vůně posečené trávy nebo třeba houbové aroma je v podstatné míře tvořeno 6-8 uhlíkatými nenasycenými alkoholy...

Použité ovoce obsahuje mraky nejrůznějších organických kyselin - vždyť ta chuť je kyselkavá že? a další kyseliny mohou vznikat při vedlejších fermentačních procesech a pak tady jsou kyseliny, které již jsou zabudovány do esterů a byly v ovoci...

Nesnažím se vás tady utlouci fakty ani si nemasíruji ego, jenom se snažím naznačit, že ovoce a potraviny vůbec jsou nesmírně složité směsi látek a že chemie přírodních látek je velmi zajímavá...
Pokud by kvas a potažmo destiláty obsahoval pár chemických individuí, věřte mi, pili bychom něco chuťově podobného finské vodce...

Závěrem něco o transesterifikacích - ty by podle odborné literatury měly zlepšovat chuť. Reakce jsou to zase složité, nicméně proveditelné v řádu desítek sekund s pomocí ultrazvukové lázně, kterou dneska mají v každé optice (o laboratořích nemluvě) - nesmí se to ale přehnat! Chce to strčit láhev do lázně, pár sekund bzučet a degustovat ...  vlastní zkušenost nemám, jezdím autem (a zásadně střízlivý) ale kolegové takto zkoumali dynamiku reakce... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
chrobák - (5) - 26.124 (?), 24.10.2008 8:20

Zajímá mě teorie vůní (jak uvádíte vyšší estery, houby, tráva). Můžete mi, prosím, doporučit nějakou literaturu, případně link, kde se o tom pojednává. Může být na úrovni VŠ chemie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 244.6 (?), 24.10.2008 8:35

zkuste Davídek, J a kol: Chemie potravin, vydalo SNTL Praha v letech 1983-86,

nebo Velíšek, J: Chemie potravin, vydal OSSIS Tábor 1999-2002.

Druhý zmíněný autor se hodně zabýval reakčními mechanismy v potravinách 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
chrobák - (5) - 26.124 (?), 27.10.2008 10:01

Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
kulda.m - (17) - 118.241 (?), 23.10.2008 18:18

Dobrý den, jak dlouho se má odvětrat jablkovice po vypálení? Je nutno provádět toto větrání?

Zdraví Kulda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 23.10.2008 19:22

Každou črstvou pálenku se doporučuje nechat odvětrat.  Dobu nelze jednoznačně stanovit. Záleží hlavně na velikosti hladiny, obsahu a míře naplnění nádoby. Taky na kvlitě kvasu, jistě. Obvyklá doba je tak měsíc.
   Já osobně odvětrávám pálenku pořád. Skladuji ji v otevřeném demižonu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
chrobák - (5) - 26.124 (?), 24.10.2008 8:30

Přesně tak. Já odvětrávám po dobu jednoho měsíce tak, že mám nádobu naplněnou zhruba do poloviny a 2 až 3 krát denně otevřu a vyfouknu plyny ven. Pak zavřu a nad hladinou se vytvoří nová rovnováha podle složení destilátu. Někdy s uzavřenou nádobou i potřesu, aby se kapalina provzdušnila. Ze začátku je cítit tu divočinu (převážně acetaldehyd), která se postupem času ztrácí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.231 (?), 12.12.2008 23:41

Zítra jedu s "moštem" do pálenice vybavené rektifikační kolonou. Nevím, kolik má pater, ale produkt by měl být během chvilky jako hodněkrát destilovaná pálenka. Uvidíme, jestli ten rozdíl poznám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika