Škrábavost pálenky



host - 110.126 (?)
28.3.2017 20:31

Dobrý den, podobný postup uvádí ve své knize Výroba lihu,  vydané v roce 1945, Ing.Dr. Otakar Vondáček. Jde o kapitolu o umělém staření. Pálenka se nalije do destilačního kotle a pak se zahřeje na teplotu 50-60 stupńů celsia (maximálně). Z destilačního přístroje vychází štiplavý a kyselý zápach. Proces trvá tak dlouho dokud nezmizí. Pálenka pak přestává být štiplavá a na chuť ostrá. O škrábavosti v krku se autor ale výslovně nezmińuje.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 103.78 (?), 10.11.2015 13:24

Samozřejmě, největší objem odpařené kapaliny byl líh. Ale s ním vyšlo i něco z vůně. Myslíte teda, že škrábe pouze čistý líh?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.11.2015 14:22

Myslíte teda, že škrábe pouze čistý líh?

To jistě ne. Ale ostatní škrábavé látky mají vesměs vyšší bod varu a jsou i méně těkavé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.78 (?), 11.11.2015 7:39

Protože nevím, jaké látky škrábání způsobují a při jaké teplotě se odpařují, tak včera večer jsem ten "povařený" půllitr otevřel na zkoušku znovu a škrábavost je znatelně menší než před "povařením". Tak jsem zrovna povařil druhý. A to byla jabkovice odležená 2 roky. Silné aroma je teď slabší, ale mně to vyhovuje. Srovnával jsem to s 30 letou slivovicí, samozřejmě ne chuťově (ta bude vždy jiná), ale jen co do škrábavosti. Letos mám pro pálení jako vždy klasický kvas, ale příště zkusím udělat pálenku jenom z vylisovaného moštu a uvidíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 11.11.2015 18:50

Nevím tedy, jak destiláty připravujete, ale "silné aroma" jsem u jablkovice nikdy nedosáhl, a to ani bez povaření. Předpokládám, že je to tím, že jablka až tak aromatická nejsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 103.78 (?), 12.11.2015 11:16

Kvasím to v 200L plastových sudech. Předem vypláchnutých. Oficiální pálenice. Nějaký spěch při pálení jsem nepozoroval. Pálenka do demižonů ředěná na 50%. Prostě mám asi citlivý jazyk, tím to bude. Přijde mi, že tu škrábavost dělalo něco "kyselého", co se dodatečným povařením částečně odpařilo. Že klesl taky obsah užitečného lihu, je mi jasné. Malé doslazení pálenky tu škrábavost taky trochu zmenšilo. Testuju při pokojové teplotě po lžičkách. Včetně očichávání. Vliv na výsledek ochutnávky má taky to, co jsem předtím jedl/pil. Takže případná ostrá jídla nechám na později a mezi jednotlivými vzorky krátká pauza. Zkusím ještě macerovat švestkové třísky nebo staření v ultrazvukovém inhalátoru. Uvidíme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 110.126 (?), 28.3.2017 20:31

Dobrý den, podobný postup uvádí ve své knize Výroba lihu,  vydané v roce 1945, Ing.Dr. Otakar Vondáček. Jde o kapitolu o umělém staření. Pálenka se nalije do destilačního kotle a pak se zahřeje na teplotu 50-60 stupńů celsia (maximálně). Z destilačního přístroje vychází štiplavý a kyselý zápach. Proces trvá tak dlouho dokud nezmizí. Pálenka pak přestává být štiplavá a na chuť ostrá. O škrábavosti v krku se autor ale výslovně nezmińuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.205 (?), 12.10.2018 18:51

myslim ze skrabanie v hrdle roby cukor, mi pri trnave davame glukozovy sirup pripadne do liviek nic a ak naozaj cukor tak na 100l max 1kg

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 110.126 (?), 28.3.2017 23:11

Je tu otázka které se snažím přijít na kloub - čím by měl cukr způsobovat "škrábavost" v krku? Vycházím z logiké úvahy: ovocná šťáva se skládá z cca do 8% sacharózy a zbytek je směs fruktózy a glukózy. Ty jsou přímo zkvasitelné kvasinkami. Cukr - sacharóza se skládá cca z 50% glukózy a 50% fruktózy. Glukóza se za pomoci invertázy rozloží na glukózu a fruktózu. Ty jsou kvasinkami zpracovány stejně jako ovocná šťáva. To je stejný chemický proces jako předchozí. Co je tedy jinak a navíc. Nejsem chemik ale nikde jsem to nenašel. Zná někdo odpověď? vpetko(za_vinac)email.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 219.46 (?), 5.9.2018 0:58
Sice se zpozdenim, ale take bych pripojil svou zkusenost se skrabanim. Letos jsem zacal pit 4 roky odlezekou slivovici jen z pravych svestech, kvas opravdu peclive pripraveny a zdravy, naprosto bez pridavku cukru, vyrobenou v profipalirne, (1D rektifikacni tripatrova kolona). Myslel jsem si co memam za polad, krasne vonova a chutna, ale nekolik znamych se kterymi popijime, mi pri spolecnych kostech nasich pokladu reklo, ze je dobra, ale trochu ostra, stiplava, skrabe na jazyku. Tak jsem se na to zameril a skutecne pri piti stipe na jazyku. Jelikoz i sam neco obcas vyrobim a pri oddelovani ukapu ochutnavam pred prepnutim ma jadro destilat 1:1 s vodou a jen valim na jazyku. Dokud skrab, tak neberu a prepinam na jadro az kdyz je jemna a vonava. Z tohoto jsem usoudil, ze skrabavost muze byt zpusobena pritmnosti ukapu v jadru. A tak jsem udekal pokus, zahral jsem vodni lazen na 70 st.Cels. a lahev slivovice uzavrene korkem jsem v ni prohral tak aby byla opravdu na tuto teplotu. Kdyz jsem videl ze po skle nad hladinou stekaji kapky, tak jsem spunt vyndal a nechal chvili odparit, ale opravdu jen cca 30 vterin, z obavy pred ztratou alkoholovosti a vune. Po vychlazeni a ochutnani velke prekvapeni, oakeni na jazyku zmizelo!!! A ohrev ve vodni lazni pos spuntem proto, ze v minulosti jsem delal pokus se starenim palenky, kterou jsem zahral v otevrenem hrnci na 60 st a pak slil do lahve a uzavrel. Dosl o k pomerne vyrazne ztrate alkoholu i zmeně chuti, ale hlavne se palenka zakalila. Po vodni lazni se nic nezakalilo a skrabavost pryc. Takze stare postupy funguji 😉
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 11.121 (?), 19.1.2019 18:54

nám se zatím vždy vyplatilo poctivě vymoštovat, a pálit "víno" z jablek, jemné zejména po UTZ čišt. část daváme i do dubových soudků "uzrát", je to dobré pití... nikdy nezbyde :D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika