Síření sudů a bezpečnost práce



Stránky: 1,  2   
host - 152.172 (?) 
8.9.2015 22:54, zobrazeno: 13024x

Zajímalo by mě, jak děláte síření, já asi blbě:

Naplním sud švestkami, nechám asi 15 cm volno pod víkem. Napíchnu sirný papírový proužek na drát, podpálím a mávám s tím v sudu nad švestkami. Přitom to samozřejmě začíná smrdět všude kolem. Nechci, aby mi do kvasu šel ten shořelý hnus, tak proužek ještě hořící vyndám ven, to už to dýchám naplno, a stranou to nějak uhasím. Načež se začnu přetlačovat se sponou víka, to někdy chce sílu, takže se musím na to pořádně nadechnout. Vše je ve sklepě, kde je prostor omezený a přitom ten sirný knot hoří jak čert, takže výsledek je, že jsem několik hodin přiotrávený. Někdy mi totiž připadá, že není tak důležité honem sirný knot uhasit, raději rychle zavřít sud, aby se tam nedostal vzduch, potvora. 

Vyzkušeli jste nějakou ochrannou masku? Kde by se dala koupit? Díky.
Aleš 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.9.2015 23:16

Masku, která by nepropustila oxid siřičitý neznám, možná plynová maska, nevím.
Nejsou mi jasné tři věci:
1. Naplnit sud pouhých15 cm pod okraj znamená, že při bouřlivém kvašení obsah vypění ven. Pokud tedy nejde o soudek pětilitrový.
2. Proč vůbec švestky před zahájením kvašení síříte? Je to zbytečné.
3. Zatáhnete-li hned na začátku kvašení víko sponou, koledujete si o explozi sudu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.138 (?), 9.9.2015 8:26

Plynová maska na kyselé plyny, tedy i SO2 samozřejmě existuje, ale nebudete ji potřebovat. Prostor nad kvasem přeci chrání vrstva CO2, který je asi 1,6x těžší nežli vzduch. Ovšem musí být splněna podmínka, že se sud naplní max na 80%, lépe 75%. Síření prázdného prostoru nad vykvašeným kvasem se aplikuje jen tehdy, pokud neseženete termín do palírny a hrozí zoctovatění kvasu, ale to se týká hlavně třešní, višní, meruněk a mirabelek. Obecně nestabilních kvasů. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 8.9.2015 23:23

A já si naivně myslel, že se síří prázdné sudy. wink

K síření kvasu, který nemáte čas odvézt včas do palírny se tuším používá síření siřičitanem sodným.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.9.2015 23:45

Dřevěné sudy se již nepoužívají a čistý plastový sířit netřeba. Hotový kvas se na povrchu zasířit může - pyrosiřičitanem či knotem. Ale lepší je ho vypálit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 152.172 (?), 10.9.2015 0:00
Cviky se sirným knotem už dělám asi 5 let. Z vlastní hlavy to nemám. Někde jsem četl, že zahájení kvašení je nejrizikovější. Tou dobou tam asi moc CO2 není. Ve víkách mám dirku a hadičkou běží bublinky do lahve s vodou, takže exploze zatím nebyla. Kvůli teplotě jsem vůbec rád, že se kvašení rozběhne Ale o tom otázka nebyla. Jinak děkuji za zkušenosti. Aleš
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 10.9.2015 7:49

Pokud nalijete na vrch ovoce v sudu cca 0,5 litru rozběhnutého zákvasu, tak máte dost CO2 už v době dotlačení víka. Navíc rozběhnutý zákvas je mnohem stabilnější než dosud nekvasící ovoce tak, že celý sud se chová podle té povrchové vrstvy stabilně.

Důležitější je ovoce řádně do sudu našlapat, aby tam nebyly vzduchové bublinky ale mezery mezi částí nedostatečně rozdrcených plodů byly vyplněny šťávo a kaší z těch dobře rozdrcených.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 147.46 (?), 10.9.2015 8:22

Zakladatel naplní sud švestkami, pak místo ptákovin s knotem pošťouchá obsah sudu eskovitým sekáčkem na brambory, povrch obsahu značně klesne a může přidat další ovoce. Na sbíraném ovoci je kvasinek až až. Když by se měl držet vaší rady, tak ten rozběhnutý kvas k zálivce, vezme kde??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 10.9.2015 9:29

Jsou dvě možnosti.

Levná, kdy už pár dní před hlavním sbíráním/oklepáváním švestek jich 2-3 kg napěchujete odpeckované do 3 litrové sklenice a v den D máte příslušné množství rozběhnutého zákvasu

Dražší, kdy k předchozímu postupu přidáte koupené kulturní kvasinky, které prokvašují do vyššího stupně lihovitosti a nechávají tak méně zbytkového cukru i při poměrně stabilním kvasu. Vhodné je zejména u třešní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 147.46 (?), 10.9.2015 5:36

Myslím si, že je to při přípravě kvasu k výrobě ovocné pálenky zbytečná alchymije. To by se muselo nějak sterilovat i naložené ovoc.e a co pak se zahájením kvašení. Pokud vím, tak se také může stát, že se v kvasu rozpustí nejeden kuřinec. Síří se nádoby na víno, za účelem likvidace patogenů, kteří by víno znehodnotili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika