Prosím o rady - založení kvasu



Stránky: 1,  2   
host - 213.166 (?) 
25.8.2013 14:36, zobrazeno: 28654x

Zdravím, poradil by mi někdo prosím co s sudem plným švestek? :) Chci založit kvas, někdo radí rozdrtit, někdo nedrtit, někdo radí dát vodu, někdo radí vodu nedávat, někdo radí cukr a někdo zase ne... Mám 190litrový sud a přibližně bych to chtěl zaplnit do vyznačené výšky... Další věc je s umístěním... Jelikož bydlím v paneláku, tak jestli bych to mohl umístit do sklepa... moc lidí tam nechodí, ale spíš mi jde o ten smrádek :)


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 25.8.2013 15:05

1. Drtit ano
2. vodu nedávat/
3. Cukr netřeba, 1 kg/100 litrů asi neuškodí
4. vyznačená výška je OK
5. Ideální teplota je kolem 15 st. Sklep je možný, smrádek je minimální

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.132 (?), 27.8.2013 20:34

Dobrý večer, dnes jsme otrhali většinu plodů zelené renklody, protože po dešti popraskaly, a přidali do kvasu k ostatním modrým švestkám. A můj dotaz zní, je lepší zelínky kvasit zvlášť, nebo se to snese i dohromady? Děkuji, David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 27.8.2013 21:38

Právě dnes jsem založil kvas ze švestek a na spodek mírně rozdrtím zelenou renklótu a dělám to tak desítky let. Je to výborně nastartované kvašení.

Obvylý obraz dobrého kvasu
Obvylý obraz dobrého kvasu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 137.170 (?), 24.9.2013 17:31

Tak to je krásné foto smiley. Já jsem založil kvas ze švestek letos poprvé. Postupně naplňuji několik sudů. Ten první jsem naplnil asi před pěti týdny. Kvašení doufám probíhá, je to cítit a jsou vidět nahoru stoupající bublinky. Ale takovou pěnu nahoře nemám sad. Tak jen doufám, že to mám vše v pořádku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 28.8.2013 9:42

...a přidali do kvasu k ostatním modrým švestkám...

Není už na dotaz trochu pozdě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 28.8.2013 11:13

Například na Valašsku je renklóta úplně zralá (totálně rozpraskaná) a domácí švestka začíná padat. Durancie ještě ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 28.8.2013 14:11

Ještě k renklodám v kvasu. Dvakrát jsem zakládal kvas z čistých rynglí (Zelená + Oulinská). Mač během kvašení voněl po meruňkách (hlavně na začátku ze skořejších Oulinských. Výtěžek nebyl lepší než ze švestek, třebaže plody se zdály sladší (asi jen zdály). Chuť určitě neurazila, ale nebyla lepší než slivovice, meruňková vůně se ztratila a chybělo tam to typické švestkové aroma.  K tomu měl kvas tendenci se víc kazit než švestkový (možná chtělo jej okyselit). Od té doby přidávám ryngle ke švestkám, v nadbytku modrých plodů se to ztratí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 71.126 (?), 29.8.2013 10:56

K tomu bych měl jednu připomínku : v publikacích Průmyslová výroba lihovin, Grégr V., Uher J., SNTL Praha, 1964 a Výroba nápojů z ovoce, Uher J. a kol., SNTL Praha, 1977; bylo doporučováno, aby se kvas z renklód jednou vypálil (tehdy se provozovaly pouze dvoudestilační systémy) a lutr se uschoval do doby destilací švestek. Poté se přidával k lutru ze švestek, tj. po první destilaci (v jakém poměru se ale nepíše) a po druhé se destiloval (rektifikoval).
Výsledek prý nebyl poznat na kvalitě slivovice.
V dnešních pěstitelských pálenicích to však takto praktikovat nemůžete (vše pod je pod blombami). 

Ale v „domatíně" by to mohlo fungovat. Vím, že je to záležitost 4O let stará, ale ne všechno přestalo platit a fungovat...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 29.8.2013 13:51

V době vydání knihy se  nepálilo z jiných švestek než z Domácích a z durancií. Takže rozdíl v době zrání rynglí a švestek byl až měsíc. Dnes máme mnoho modrých odrůd zrajících v době rynglí, takže schovávání lutru není nutné. Taková směs ze sladkých renklód a třeba Katinek či Wangheimek - méně sladkých, ale dostatečně švestkově aromatických - dá jistě uspokojivý výsledek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika