Parciální fermentace



host - 241.214 (?)
13.3.2019 19:39

Pojdme si společně rozpitvat postupy a průběhy fermentace, to že nevíme jaká je jejich fyzikální podstata nevadí, není důvod je zesměšňovat nebo zatracovat. Jak se obvevila v původním příspěvku věta:

"Doba, kdy se nasypala bečka trnkama a dala se někam do přístřešku, začalo na to svítit slunko, začaly se tam ozývat strašné rány, jak tam probíhala fermentace, pak se to strčilo dál do kouta, vytvořil se koláč, propadlo se, aha, musíme pálit, ta doba už je dávno pryč.

tak si myslím, že je vhodné se nad ní zamyslet. Takto se to skutečně dělá, ale jsou lidé co hledají nové postupy. Jaké jsou Vaše zkušenosti s vedením kvasu, zejména s ohledem na tyto faktory

  1. někdo doporučuje kvašení za vyšších teplot (klidne 23 C)
  2. někdo zastává názor, že je lepší pomalé kvašení při nižžších teplotách (16-18 C)
  3. má někdo zkušenosti s přechováváváním kvasu do jara - jak se projeví na chuti a vůni výsledného destalitátu - nemůže alkohol v kvasu zajistit přenos většího množství vonných látek (jeden páleničář v Prostějově takou zkušenost už publikoval)
  4. v jaké telotě by měl být kvas při přezimování do jara - uškodí mu mráz?
  5. klidně připojte své vlastní faktory které ovlivňují pozitivně nebo negativně proces fermentace

Děkuji za rekace

VLK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
host - 210.132 (?), 8.2.2019 18:52, zobrazeno: 2588x

Dobrý den,

narazil jsem jednou na ČT, když dávali pořad "pomáhat a pálit" na termín parciální fermentace. Tuší někdo, jak by mohlo takové kvašení probíhat? 

viz. odkaz: https://slovacky.denik.cz/zpravy_region/hradistsky-superkost-nabidl-132-viteznych-vzorku-slivovic-20161106.html 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 17.222 (?), 8.2.2019 19:46

Mi to přijde jako nějaký tlach, snaha někoho se zviditelnit.
*
Osobně chápu výraz "parciální fermentace" v tom smyslu, že se k destilaci vezme nedokvašený kvas. Jinak si to vysvětlit neumím.
*
Nebo mi to připomíná Cimrmana - jeho ftípek chemický:
"H2SO5"
Smích i nechemiků vyvolal dojem, že síra je v tom vzorci osmimocná, což je taková humorná představa, že se smíchy málokdo udrží.
(Bohužel Cimrmanovi uniklo, že kyselina peroxisírová už byla v jeho době připravena...).

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 9.2.2019 12:13

Význam slova parciální, je dílčí - částečný, podle slovníku cizích slov.

Autor způsobu parciální fermentace nechce nebo nemůže víc prozradit, jak říká on sám. V dokumentu ČT zde.

říká v čase 10:56 toto:

"Doba, kdy se nasypala bečka trnkama a dala se někam do přístřešku, začalo na to svítit slunko, začaly se tam ozývat strašné rány, jak tam probíhala fermentace, pak se to strčilo dál do kouta, vytvořil se koláč, propadlo se, aha, musíme pálit, ta doba už je dávno pryč.
Já zkouším novou metodu, nazývám ji parciální fermentace. To je metoda, která je založená na určitých principech, které odporují doposud známým metodám. Parciální znamená rozdělení na určité části a jestliže si vezmete kvasnou nádobu a dáte tam ovoce v nějakém stavu, tak základem fermentace není celá nádoba, ale jednotlivý druh ovoce. Tzn. každá jednotlivá trnka, každá jednotlivá hruška, každé jednotlivé jablíčko, meruňka, višňa atd. Věci, které kolem toho dělám, to nemůžu zatím prozradit, ale jedu proti toku vody.
A když jsme ochutnali hrušku a trnky, tak vidíte, že to není špatné, ale vynikající. Asi jdu správnou cestou".

Jinde se v dokumentu hovoří o tom, že slivovice je nejlepší z více odrůd švestek. Taková prý tvoří dokonalý celek. Jestliže má odrůdy které se sklízejí v rozdílnou dobu, vychází mi z toho, že v tom zřejmě spočívá ona parciální fermentace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 241.214 (?), 13.3.2019 19:39

Pojdme si společně rozpitvat postupy a průběhy fermentace, to že nevíme jaká je jejich fyzikální podstata nevadí, není důvod je zesměšňovat nebo zatracovat. Jak se obvevila v původním příspěvku věta:

"Doba, kdy se nasypala bečka trnkama a dala se někam do přístřešku, začalo na to svítit slunko, začaly se tam ozývat strašné rány, jak tam probíhala fermentace, pak se to strčilo dál do kouta, vytvořil se koláč, propadlo se, aha, musíme pálit, ta doba už je dávno pryč.

tak si myslím, že je vhodné se nad ní zamyslet. Takto se to skutečně dělá, ale jsou lidé co hledají nové postupy. Jaké jsou Vaše zkušenosti s vedením kvasu, zejména s ohledem na tyto faktory

  1. někdo doporučuje kvašení za vyšších teplot (klidne 23 C)
  2. někdo zastává názor, že je lepší pomalé kvašení při nižžších teplotách (16-18 C)
  3. má někdo zkušenosti s přechováváváním kvasu do jara - jak se projeví na chuti a vůni výsledného destalitátu - nemůže alkohol v kvasu zajistit přenos většího množství vonných látek (jeden páleničář v Prostějově takou zkušenost už publikoval)
  4. v jaké telotě by měl být kvas při přezimování do jara - uškodí mu mráz?
  5. klidně připojte své vlastní faktory které ovlivňují pozitivně nebo negativně proces fermentace

Děkuji za rekace

VLK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 241.214 (?), 18.3.2019 20:40

Zkusím tedy doplnit svůj vlastní poznatek, nechci to nazývat zkušenost, protože jsem tak postupoval poprvé.

Minulý podzim jse sezbíral trnky a s přicházejícími mrazy jsem trnul, protože kvas ač kvasil, tak na chuť byl sladký a refraktometr ukazoval 10 - 11 Br. Pálení jsem proto odložil, kvas jsem musel překýblovat do beček, které byly ve sklepě (teplota během zimy cca 8°C). V březnu jsem ztratil trpělivost a vypálil i když obsah cukry byl stejný (pro dokvašení nebyly podmínky). K mému překvapení ale výtěžnost při pálení byla standardní cca 10l/100l kvasu. Navíc mě mile překvapila i aromatičnost a chuťový vjem. Už vůbec si nedovedu vysvětlit, proč byl kvas sladký, když pro pozdní trnky jsem nepřidával žádný cukr (v několika diskuzí jsem ale podobnou zkušenost více lidí už zachytil).

Myslíte že je to cesta k lepším výsledkům (odklad pálení na jaro), nebo je to současně riziko, že se kvas zvrhne a například zoctovatí?

Díky za příspěvky

VLK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika