Palenka z vína



Stránky: 1,  2   
des80 - (6) - 33.187 (?) 
5.1.2020 20:55, zobrazeno: 18710x

Dobrý deň našiel som tu niekoľko názorov na pálenie vina, rad by som sa podelil o moje skúsenosti. V prvom rade pálim svoje domáce víno dovolím si povedať vysokej kvality chodím s nim aj po rozich degustáciách v okolií a vždy ma dobre hodnotenie moje víno. Pálim len čisté odrodove pálenky napr pesecku leanku alibernet a pod všetko samozrejme zvlášť z leanky mám leankovicu z alibernetu aliberentovicu. Pálim v zakupenom kotli des subotica 80l pri pálení kvasu v tomto kotli je potrebné destilovať 2x je to obyč pálenica medená s miešadlom, ale, keď pálim víno tak mi natečie požadovaná sila alkoholu na 1x, čiže druhy x neprepaľujem v literatúre domáca výroba lihovin som sa dočítal, že z vina nieje potrebný brat ukap pri bielom vine to ani nerobím, keď pálim červené tak oddelím 1% ukapu, ďalej som sa tam dočítal aj to, že ak dosiahneme dostatočnú silu destilátu na 1x nieje druha destilaci potrebná. Keď pálim víno natečie mi z 80 l kotla vina 8-10 l 54-58% pálenky, ktorá je chuťovo aj aromaticky skvelá taktiež, keď to človek preženie tak to ráno nepocíti. Zaujíma ma či ma niekto tiež takú skúsenosť alebo prax, že víno páli len 1x ja jednoduchom zariadení? DAKUJEM ZA KAZDU ODPOVED

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 134.156 (?), 8.1.2020 8:43

Dobrý den, jsem z jihu Moravym kde se víno hodně páli. Poprvé slyším, že někdo nepřepaluje. Souhlasím s tím, že z dobrého vína je dobrá pálenka.Bohužel většinou se pálí víno horší kvality, druháky atd. Nezdá se mi to množství vipálené.

Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
des80 - (6) - 33.187 (?), 8.1.2020 12:06
Ja osobne tento jav pripisujem tomu ze maju vina dostatok alkoholu vsetko hrozno pestujem vo svojej vinici staram sa mylsim prikladne o vinohrad nemam problem zo ziadnou chorobou alebo pod. cukornatost mustu je vzdy min 23 ziaden cukor nikdy nepridavam. V pivnici mam stalu tepoltu 7 stupnou vina sa mi cistia niekedy aj do februara (druhy mesiac roka)podobny jav sa mi stal ked som robil kalvados a do jablcneho mustu som pridal vinne kvasinky tiez mi to tieklo velmi dlho na vysokom alkohole ale to som palil 2x, vino odstavujem niekde pri 40% dokap vylievam nakolko nedokazem tolko palenky ani vypit (rozdat):) nema pre mna zbieranie dokapu ziaden vyznam nekvalitne palenky nepijem a likery tiez nie. Pri paleni vina sa velmi neriadim teplotami ale prevazne % alkoholu v epruvete palenka je vzdy cista bez zakalu do hotoveho destilatu pridávam morusove drevo a po pol roku mam vinikajucu brandy. Zato som zalozil toto vlakno lebo som sa o tom nikde nedocital ze by to takto niekomu fungovalo.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
siemens - (43) - 75.5 (?), 8.1.2020 22:09

kolko gramov morusoveho dreva na kolko litrov destilatu davate?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
des80 - (6) - 34.78 (?), 9.1.2020 11:35
Puzivam drevo z 3-4 rocnych vyhonov priemer vyhonov je cca 3-5cm jedna sa o morusu bielu drevo si napilim na 5cm dlhe klatiky a rok susim potom nastiepam triesky co najtensie pridavam od oka ale myslim ze by to mohlo bit cca 30g(za mensiu hrst) na 5l destilatu neriedeneho cca 55% po pol roku drevo vyberiem. Destilat riedim az pred konzumaciou skladujem na plnom alkohole pred pitim riedim na 40%
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 253.103 (?), 9.1.2020 16:56

Dobrý deň. Je to vskutku zaujímavá myšlienka páliť víno na 1x, aj keď mne sa to osobne nikdy nepodarilo, ale myslím že niekde v taliansku alebo chorvátsku to tak robia. Destilát mal síce požadovanú silu, niekedy aj nad požadovanú silu, ale vždy tam bolo niečo čo mi prekážalo. Na druhej strane treba podotknúť, že ani východzí materiál nebol vždy 100percentný (ale ani nejak moc zlý). Nakoniec sa ale vždy ukázalo pri 2D, že škrabavých zložiek bolo v destiláte viac než dosť. Víno ako materiál na destiláciu má totiž oproti tradičným kvasom dve veľké úskalia, a to je vysoký obsah alkoholu v základnom materiáli a obsah síry. Prvý problém je pomerne jednoducho riešiteľný (a napíšem to sem aj napriek tomu že ma značná časť tunajšieho publika ukameňuje), a to tak, že výťažok 1D, ktorý má pri víne obvykle 45-55% treba zriediť na 35-max40%. Vypláva to jednak z T-X-Y diagramu etanolu, a tiež zo skúseností. Vyššie percento alkoholu totiž výrazne zneisťuje hranicu medzi predkom a jadrom, a vďaka tomu sa do jadra dostane omnoho viac škrabavosti a štipľavosti ako pri redšom lutri. Mimochodom pri víne je dôležité poznať obidve hranice, pretože aróma vína tečie aj na začiatku, a aj na konci. Toto je viditeľné hlavne na aromatických vínach, napr. ríbezľovom víne. Druhý problém je viac-menej neodstrániteľný, resp. odstrániteľný, ale vždy treba niečo obetovať. Prvým spôsobom ako sa zbaviť síry je po 1D nasypať sódu bikarbónu, ktorá spoľahlivo naviaže oxid siričitý. Problém je že spolu s SO2 zlikviduje aj značnú časť arómy. Druhá možnosť je SO2 odvetrať, pri otvorených demižónoch, premiešavať obsah (alebo doslova pretrepať, prevzdušniť), ale trvá to nekonečné mesiace. Dokonca pri niektorých je aj po roku cítiť SO2... Tu je dorábanie vlastného vína veľkou výhodou, pretože víno, ktoré budete páliť jednoducho nezasírite...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
des80 - (6) - 34.78 (?), 9.1.2020 17:32
Dobry den od malicka sa venujem vyrobe vina destilaty som zacal vyrabat len pred par rokmi vino ktore vyrabam je primarne urcene na pitie siru pouzivam, ale len v mnozstvach ozaj potrebnych pri paleni presireneho, vina ozaj palenka smrdela ako cista sira ale pri kvalitnych vinach nemam zo sirou najmensi problem pripisujem to celomedenemu aparatu ked prepalujem 2x ovocie tak vodku(lutr) vzdy riedim na 30% palenky su daleko jemnejsie pri vine mi jedno palenie bohate staci palenky su vinikajuce a clovek ma menej roboty vsetko to hlavne pripisujem konstrukcii palenice myslim ze firma des subotica vyraba velmi dobre aparaty za priatelne ceny, co som videl a zazil tak v srbsku rumunsku a pod bezne preplauju len raz a piju potom slabe mutne vody
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 173.132 (?), 9.1.2020 19:13

Víno pálím jedenkrát. Přesněji po lisování matolíny vyluhuji ve vodě cca 8-16 hodin. Polomošt doslazený na 22 cukru nechám klasicky vykvasit a čisté polovíno jednou pálím. Výsledkem je cca 75% vinovice. Vínovici kamarád používá na macerování bilinek, já dělám s vínovicí macerát z vyšní. Vše ok. Dokonce jsme jednou zkoušeli kvasničák, ale pálenka smrděla po kvasnicích - bylo to na vyhození. Nevýhodou je u polovína, že přijedou Pražáci a nemáme co pak pálitwink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 253.103 (?), 14.1.2020 23:38

Tak ako nerád sa k tomu priznávam, ale mal som tú možnosť porovnávať víno a polovíno (u nás druhák) z toho istého hrozna, a druhák jednoznačne vyhral. A to asi ani nemám pražákov medzi predkami angel

Viacmenej osobne ale preferujem vypálenie na 2D, potom nie je potrebné vo vínovici macerovať bylinky alebo višne (aj keď to nie je zlý nápad spraviť z toho griotku), a pri dostatočnom zriedení na 40% vynikne mnohokrát výrazná aróma pôvodného hrozna často až s medovo-hrozienkovým nádychom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 236.138 (?), 22.1.2020 17:01

Poradím Vám, jak odstranit SO2 z vína. Není to složité, ale dalo mi to hodně přemýšlení. Bikarbonát NaHCO3 není vhodný. Jednak způsobuje značné pěnění a to i takové, že Vám může pěna utéci z kotle. Vzniká siřičitan sodný, který je rozpustný a tudíž díky azeotropii i přenesitelný do destilátu. Doporučuji použít oxid vápenatý CaO, event. i vykvašené vápno Ca(OH)2. Mělo by být dobře rozmíchané ve vodě, reakci je třeba provést při 60 °C za míchání po dobu asi 20 min.(kontrola pH papírky, musí vykázat lehce nazelenalou barvu, tedy pH vyšší nežli 7,5). V průběhu destilace je třeba zajistit dobré míchání, aby se nerozpustný CaSO3 neusazoval a nepřipaloval. Nicméně je třeba provést i 2D po okyselení lutru 20% kys. sírovou (pH musí vykázat lehce načervenalou barvu). Získáte nezasažený destilát negativními příchutěmi va vysokém výtěžku. Dejte mi vědět, jak jste spokojen. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika