Pálenka z dýně



host - 243.114 (?)
23.9.2017 10:10

To jste asi mohli nechat vykvasit jen ten med, ne? Nač si přidělávat práci s krouháním dýně wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 141.133 (?), 13.12.2016 18:37

Pane Šlosare,
já proti duranciím a ani aromatickým slivovicím vůbec nic nemám. Právě naopak. A ani proti amygdalinu.
Spíš si myslím, že je to velmi dobrý kámoš likérníka.
(V mnoha případech jsem část pecek před maceraci cíleně drtil).
A i ten ethylkarbamat mi může být ukradený.
(Ve spoustě potravin je mimochodem taky obsažen...)
*
Jen mně dokáže vytočit jak se dočtu v nějakém bulváru o tzv. netradičních pálenkách. Naposledy jsem četl o pálence z feferonek. Samozřejmě bez přidaného cukru. Sice nic "nevyhrála", ale byla velmi chválená. Nechápu co koho vede k takovým výrobám když je spousta daleko vhodnějších surovin.
*
S cukrem se s Vámi neshodnu. Škrábavost, těžké kocoviny apod. má na svědomí někdy havarovaná surovina, ale většinou špatná destilace, nikdy ne cukr!
Jako starý nerévový domácí vinař s tím mám bohaté zušenosti. Víno které nechutnalo nebo se nestačilo vypít šlo na destilaci a byly z toho dobré výrobky. Důkladně na líh se rektifikovalo málo co...
Ale pravda je, že o takové šílenosti jako dýně, rajčata apod. jsem se nikdy, ani v raném věku, nepokoušel.  Držel jsem se příručky p. Valenty kterou dodnes všude všemožně propaguji.
A jako zajímavost, jen fact jako zajímavost,.. třeba víno z chlebových kůrek vůbec pitné není, ale destilát z něho je přinejmenším zajímavý a pitný. I když veškerý líh v něm vznikl z cukru.
A neškrábal, nebyla po něm ta těžká kocovina čimž se odpůrci jeho použivání pořád ohánějí.
*
Ze švestkových výpalků jsem taky zkoušel druhák. Přímo v kotli po zalití cukerným sirupem, přiživení, přidání zákvasu a držení při cca 30°C bylo za tři dny vykvašeno. Ale výsledek na chlubení vůbec nebyl. Chutnalo to jako horší Chalupářská slivovice nebo podobné konzumní lihoviny. Ale přidaným cukrem to rozhodně nebylo, jen tou vstupní "surovinou"
*
*
Na závěr námět k přemýšlení a úvahám:
Je rozdíl v kvalitě lihu který vznikl prostým rozmícháním za studena nebo přisypáním krystalového cukru do máče oproti částečně zinvertovanému cukernému roztoku sirupu který vznikl varem v okyseleném prostředí?
A v čem je tento chemismus kvašení horší oproti cukrům přímo přírodních - v ovoci obsažených.
První dva způsoby jsem nikdy nezkoušel, takže praktické zkušenosti s nimi nemám...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Gareth - (14) - 65.137 (?), 17.1.2017 0:48

Ja by som sa tohto pokusu rad zastal. Ved predsa existuje mnozstvo odrod tekvic, dýn. Urcite existuju sladke a aromaticke. moj dedko si pestoval takzvanu medovu tekvicu. mala gulata, nadherne vonala i chutila. v portugalsku maju tiez daku tekvicu figovolistu, ktora sa pouziva na vyrobu vynikajucej marmelady.

vodny melon, vie byt tiez fajn sladky a ma svoju typicku aromu.

opis dakeho spanielskeho:

Melónová sezóna, Piel De Sapo – španielsky zázrak

A taketo plody maju aj svoje vyhody. je to jednorocna rastlina, takze netreba cakat par rokov, kym zacne rodit strom, mozno aj spracovanie plodov by vedelo byt rychle a pri spravnom zahradkarceni aj vypestovanie by nemalo byt velmi pracne.

Urcite maju maly pomer kyselin, ale ved to vieme vyriesit. tak preco to nevyskusat? preco si z nich nevyrobit extrakt?

v tomto forume nam predsa ide o konstruktivnu diskusiu, ci?

a co sa tyka toho pouzita sacharazy povarenej v kyslom prostredi. hmm, mozno to ma zmysel trebars pri vyrobe napr. sipkoveho vina, ci destilatu z nich a ktovie kde este.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 225.138 (?), 19.3.2017 22:29

Díky Josefe a vše nej ke jmeninám, jsem rád, že je tady někdo otevřený novým nápadům, nicméně k dýním jsem již poněkud rezervovanější a na mix se švestkami bych teď ráději zkusil třeba zrovna onen cukrový meloun, který zmiňujete, škoda jen, že dorůstají poměrně malých rozměrů, pěstování je ale prý v pohodě-jsou prý mnohem méně náročné na teplotu než vodní a zrají ve stejnou dobu jak švestky a cukru mají hafo. Zkusil bych třeba třetinu sudu takový meloun, další třetinu šv. domácí a další durancie, to by šlo ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pusinová - (5) - 21.214 (?), 23.9.2017 0:16

Hezký den přeji, jelikož se mi nechce pročítat dvě poctivě popsané strany diskuze, takže se ani nedozvím, zdali někdo tu "dýňovici" zkusil vypálit, či zůstalo jen u teorie :-) Tak já vám povím, že jsme to dýni opravdu zkusili vypálit a konečný výsledek byl super. Jelikož byla opravdu nadúroda dýni a kompotům moc neholdujem, pustili jsme se do experimentu :-) Dýni jsme okráli a zbavili šlupky (musím říct docela pekelná práce a doporučuji využít raději venkovních prostor, než vás stím doma vyhodí). Dužinu rozkrát na menší kousky a rozmělnit (v našem případě jsme použili obyčejný šrotovník na jablka). Nezapomenout vybrat jádra! Ty jsme do kvasu nedávali. Drť jsme uložili do sudu. Samotná dýně neobsahuje žádný cukr, takže z ní ani nic nemůžete výpálit. Proto je potřeba dosladit - v našem případě jsme použili cca 10 kg medu (doma máme včely) a sud byl cca 200 litrový. Další postup je klasicky stejný jako u jiných kvasů. Vypáleno v palírně a konečný výsledek předčil naše očekávání a těší se větší oblibě než dýňový kompot :-) Pusinová

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 243.114 (?), 23.9.2017 10:10

To jste asi mohli nechat vykvasit jen ten med, ne? Nač si přidělávat práci s krouháním dýně wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Pusinová - (5) - 21.214 (?), 24.9.2017 23:49

Hmm. dobrý nápad :-) ale je fakt, že u nás ty dýňové kompoty nemají velký úspěch a tak nic nepřijde vniveč :-) Hold blbej nápad píchnout do kompostu pár semínek Goliáše a úrodu jsme sklízeli s vozíkem za auto :-D 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 115.58 (?), 25.9.2017 10:37

Dobrý den, o víkendu jsem chystal mač z dýní mám asi 150 kg (dužina zbavéná 3-4 mm kůry a semínek), rozdělen po 50 kg. Do 50 kg maču jsem dal 8 kg cukru, 2 kg medu, 5 l vody, cca 25g kyseliny citrónové a po zamýchání jsem přidal 10 g kvasinek. Penky jsem uzavřel pomocí strečky a po 2 - 3 dnech budu promýchavat. Po 14 dnech půjdu do pálenice se vzorkem maču zmeřit si % zbytkového cukru.

Pro zájemce budu pokračovat v chatu po 14 dnech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.232 (?), 25.9.2017 11:36

Deset kg cukrů v 50 litrech maču Vám úplně neprokvasí.
Možná by bylo méně pracné posbírat v příkopě popadaná jablka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 115.58 (?), 25.9.2017 14:11

V příkopě u silnice, aby to bylo samé olovo, ne děkuji nechci. Radši to přenechám Vám. Já si radši vypálím z mých surovin ze zahrady.

A nesnáším kalvádos.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 19.119 (?), 25.9.2017 14:26

Možná by bylo méně pracné posbírat v příkopě popadaná jablka. Problémem je, že ty jablka nejsou ani u silnice ani na té zahradě... Já si radši vypálím z mých surovin ze zahrady… veškeré ovoce mi letos sklidily „jarní mrazíci“ … „Vem chlup na dlani když tam není!!“

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika