Pálení Matolin



host - 19.119 (?)
29.10.2017 15:07

Dobrý den, obávám se, že vám někdo na toto odpoví. Co já vím Grapou či pseudo grapou, mají u nás zkušenost tak 3 - 5 lidí, či menších firem. Ti jsou však mimo tento blog, takže se o tom ani nedozví. Zkuste si něco vygooglit kolem přípravy „druháku“ či „matolinovém vínu“ respektive něco kolem přípravy Grapy … (ta má ale úplně jiné zpracování a hlavně se musí zpracovat velké množství těchto matolin. Nevím, zda se vám tato činnost vyplatí z hlediska vynaložené práce a nutného zařízení.).

Ty matoliny by měly být zpracovány co nejdříve, jinak začnou chytat plísně anevhodně kvasit. Co se týče přídavku cukru, ten bych přidával až po novém vylisování do vyteklé „šťávy“. 

Omlouvám se, moc jsem vám asi nepomohl, matolinové víno ani druhák „z hrozna“ nedělám …přeji hezký den.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
host - 242.249 (?), 26.10.2017 23:10, zobrazeno: 6960x

Dobrý den,

zaučuji se na sklepmistra ve vinařství a jezdí si tam pánové pro vylisované víno (matoliny) pro pálení.

Chtěl bych se optat, zda-li má někdo s touto surovinou zkušenosti popř. jaký je postup.

Dle mých oposlouchaných věcí jde o to matoliny rozředit cukrem a vodou, ale v jakém množství či poměru a zda-li se mají vylisovat po cca 48 HODINÁCH LEŽENÍ a pak nechat kvasit?

Moc díky za případné odpovědi.

Lukáš

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 19.119 (?), 29.10.2017 15:07

Dobrý den, obávám se, že vám někdo na toto odpoví. Co já vím Grapou či pseudo grapou, mají u nás zkušenost tak 3 - 5 lidí, či menších firem. Ti jsou však mimo tento blog, takže se o tom ani nedozví. Zkuste si něco vygooglit kolem přípravy „druháku“ či „matolinovém vínu“ respektive něco kolem přípravy Grapy … (ta má ale úplně jiné zpracování a hlavně se musí zpracovat velké množství těchto matolin. Nevím, zda se vám tato činnost vyplatí z hlediska vynaložené práce a nutného zařízení.).

Ty matoliny by měly být zpracovány co nejdříve, jinak začnou chytat plísně anevhodně kvasit. Co se týče přídavku cukru, ten bych přidával až po novém vylisování do vyteklé „šťávy“. 

Omlouvám se, moc jsem vám asi nepomohl, matolinové víno ani druhák „z hrozna“ nedělám …přeji hezký den.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 242.249 (?), 29.10.2017 21:27
Už jsem něco málo zjistil a uvidime. Ale i tak Vam dekuj za reakci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 48.23 (?), 30.10.2017 8:32

Zalít vodou, ale ne moc, spíš jen tak "navlhčit" a nejlépe ještě zatížit nějakým roštem aby byly matoliny ponořeny a nechat nakvasit. Přes noc, jeden až dva dny, čím déle tím lépe, ale pozor - hlídat konzistenci aby nevznikla nějaká nevylisovatelná břečka. Záleží na teplotě a stupni podrcení.
Pak vylisovat a buď nechat vykvasit takový nízkocukernatý "mošt" s budoucím minimálním obsahem alkoholu a trápit se s vedením takového kvasu a jeho destilaci nebo přicukřit podle potřeby. Tak jsem zpracovával jablečné výlisky, ale přišlo mi to k výrobě lihu velmi neefektivní. Od takových výrobků se žádná extra kvalita očekávat nedá...
(Ze 100l moštu, jablečného druháku jsem "vytěžil" max. 6kg cukru.  Jednalo se o výlisky z podzimních a zimních jablek cukernatostí srovnatelných s běžnými hrozny.
*
Nicméně výrobci vinných pálenek použivají někdy velmi zvláštní postupy jak při kvašení tak i při destilacích tak těžko soudit a radit. Natož u zpracovatelů matolin a kvasných "kalů".
Běžnému ovocnému i bylinnému paliči a i likérníkovi se při tom ježí vlasy a naskakuje husí kůže, ale hrozny jsou asi nějaká zvláštní a nestandardní surovina z které se dá něco takovými způsoby získat.
Např. po oddestilování běžného jádra se obsah vařáku zředí vodou a pokračuje se v destilaci za vyšší než běžné teplotě, sbírají se na vodní hladině kapky oleje který se přidává k další destilaci..., apod.., atd..
*
Kdyby byl zájem tak časem přidám nějaké zajímavé skeny z té alchymie. Ale praktické zkušenosti nemám protože ve Valašském království se réva nikdy moc nepěstovala. A pokud jo, tak se hrozny sežraly, rozdaly a než bych konkuroval jižním vinařům, tak jsem z ní raději, ač alkoholik, raději udělal mošt.  (Cca 50 keříků, tak co taky jinak s tím).
*
Ale čistě teoreticky mě to zajímá, napište co Vás napadlo, co jste zjistil?

Dík, Rafael.

Vondráček-Výroba lihu a ušlechtilých pálenek z ovoce
Vondráček-Výroba lihu a ušlechtilých pálenek z ovoce
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
siemens - (43) - 46.90 (?), 30.10.2017 22:36

U nas na vychodnom Slovensku sa z matolin palila a asi este aj pali tzv.terkelica. V zivote som dobru terkelicu nepil kedze v matolinach je skoro vzdy aj zelena zlozka, cize stopky hrozna a tie katastrofalne degraduju palenku.Pokial ide o vylisky pred mletim odstopkovane, tam by to nemuselo byt tak zle.Bolo by dobre sa opytat na to vinarov ci taketo nieco vedia dodat.Pokial viem tak tie nove hydraulicke lisy su vysoko efektivne a preto asi vela stavy nezostane. Ta terkelica sa povacsine palila z vyliskov ktore boli vylisovane rucne na starych drevenych lisoch. Ja posledne 2r zakladam kvas z odstopkovaneho a zomleteho hrozna. Cely tento rmut zakvasim a dam vypalit. Roky predtym som pracne lisoval stavu a z toho som daval palit. Ked to mozem porovnat tak zakvasene odstopkovane a zomlete hrozno da podstatne viacej cukru a chuti do palenky. Samozrejme aj vylisovany must a vykvasene vino je mozne palit.Pre mna to bolo o dost pracnejsie tak som od toho upustil. To rucne lisovanie zanechavalo vo vyliskoch dost vela cennych latok a zvycajne som to vyhadzoval diviakom :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika