Marpelně kvas



Stránky: 1,  2   
sawe - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 135.210 (?) 
4.6.2018 9:51, zobrazeno: 6896x

natrhal jsem 50kg marpelní,  pro ty co neví, oč de, tak sú to moruše, ale u nás na nejižnější moravě se temu říkámarpelně.           Naměřil jsem, 20°cukernatost, otázka zní, mám to trochu dosladit (kolik)?

A ještě jsem natrhal 100kg třešní ty jsem neměřil, ale jsou úplně černé vyzrálé, dat tam cukr (kolik)?  Zkusím ještě změřit kolik mají cukernatust, ale myslím si že dost, uvidíme smiley

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
ewas - (29) - 135.210 (?), 4.6.2018 15:51

nesladit, nesladit, nesladit, toť vše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.238 (?), 4.6.2018 15:57

Přidat zákvas, příp. živiny, okyselit, kvasit spíš v chladnu (20st.). Neotálet s vypálením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sawe - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 50.195 (?), 4.6.2018 20:38

Pane Vysloužile, proč přidat zákvas? Okyselit si myslím, že taky néní nutný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
P. Šlosar - (14) - 236.138 (?), 12.6.2018 13:32

Natrhat 100 kg třešní, odstpkovat, odstranit listí a nahnilé plody a větvičky je docela očistec. Už 8.6. jsem Vám odpověděl, ale redakce můj příspěvek nějak zadržela. Vzhledem k tomu, že třešňový kvas je hned po lesních plodechten nejméně stabilní (snadno zoctovatí) doporučuji především namrazit 4 dvoulitrové PET lavhe a po naložení kvasu chladit tak, aby teplota nepřesáhla 18 °C. Přídavek 1 - 1,5% cukru jen zvýší stabilitu kvasu. Vysvětlit to neumím, ale vím, že to funguje, prostě to prodlouží dobu zpracovatelnosti po vykvašení (test s čajovou svíčkou).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
sawe - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 135.210 (?), 13.6.2018 11:18

ve dvoch hobokách třešně celkem 215kg a v uzavřítem hoboku marpelně 80kg třešně taky samozřejmně uzavřu ted jsem je ještě dtrhával tak jsou otevřeny. Ještě přemýšlám jestli to nemam promíchat Míchadlem do vrtačky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
P. Šlosar - (14) - 236.138 (?), 13.6.2018 21:07

Jestli se Vám nepodaří udržet teplotu pod 18 °C, tak se budete divit!! Už jste někdy viděl "hrdnečku vař"? Tak to uvidíte. Mnohokrát jsem už upozorňoval na to, že se nemá kvasný sud plnit více nežli na 75 - 80%. Ale komu není rady, tomu není vzájemné hospodářské pomoci. A vzduch bych určitě do třešňového kvasu nevháněl. Tušíte vůbec, s čím si zahráváte? Taky byste mohl vyrobil hafo třešňového octu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 36.251 (?), 13.6.2018 22:45

Nestrašte!
Při zakládání kvasu žádný ocet a ani octové kvašení nastat nemůže!!!
(Když tam není líh - octové kvasinky tam nemůžou žít).
A taky tvrzení, že při kvašení při venkovní teplotě, nad 18°C, mu to vypění je poněkud zcestné.
*
A psal sawe, že to pak zavře.
A jak píše: Ještě přemýšlám jestli to nemam promíchat Míchadlem do vrtačky.
Čím větší kaši z toho udělá - tím rychleji a bouřlivěji to bude kvasit. Se všemi pro to negativními důsledky. Včetně toho vypěnění.
Podle mě je nejlepší udělat na dně sudu vodnatý, tekutý zákvas jako zdroj CO2 a pak už nic nedrtit a jen přisypávat další plody. Nějaké promíchání na škodu taky nebude. Vznikající CO2 těžší než vzduch zabrání oxidaci, plísním a nákazám. Sud vzduchotěsně s bublátkem zavřít až po přejití bouřlivého a pěnivého kvašení.
Čímž nemyslím to, aby ho zpočátku nechal úplně otevřený. Je třeba aby byl vždy něčím přikrytý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sawe - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 135.210 (?), 14.6.2018 9:03

pane Šlosar, s teho vůbec strach nemám že by to překysalo, mam to ve sklepě 15°C že byto uteklo to nehrozí a z nějaké zoctovatění to už vůbec ne.

Třešně jsem setřásl a rážal jak ořechy, takže v tym bylo dosť stopek, llistú a halůzek, ale jak jsem to včerá promíchal Míchadlem do vrtačky, tak se mě to dycky namotalo na to míchadlo, co byla super věc, všechno jsem to vyzbíral, bylo v tým třištvrtě kýbla halůzek stopak a listů. Tak jak říkám super věc to míchadlo (dycky sem to tak půl minutky míychal a pak obral z míchadla, to sem, dělal aspoň 20x, jo a do každýho hoboku jsem dal kilo cukru.) Toť vsjo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 187.206 (?), 19.6.2018 21:47

A to hafo stopek je tam proč? Kvůli lepšímu aroma??? Děláte to na kšeft, nebo pro sebe??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika