Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky na dřevo.cz
Kozy na řezání dřeva motorovou pilou přímo od výrobce

Pálení > Kvašení ušlechtilými kvasinkami nebo nadivoko

Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Pane Fialo, podle mého názoru je metoda, vla..., Jiří II, 17.12.2016
Pan Jiří toto je zastaralá metoda, droždie s..., milan fiala, 17.12.2016
Všechno bylo zde na fóru dříve mnohokrát nap... , Jiří II, 17.12.2016
Nechápu jak to ve Vizovicích dělají, ale..., host, 16.12.2016
Kdyby ty značkové kvasinky tolik zvyšova..., host, 16.12.2016
Stránky: 1, 2, 3 | Zobrazit celou diskuzi   

Kvašení ušlechtilými kvasinkami nebo nadivoko

host - xxx.xxx.169.36 (?)
10.1.2010 18:27, počet návštěv: 42436
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Ahoj, zatím jsem vždy kvasil nadivoko-samovolně.Nikdy se mi kvas nezvrhnul.Přednost ušlechtilých kvasinek co se týče nástupu kvašení a prokvašení je asi na místě.V pálenici mi řekli, že kdybych použil zákvas z ušlechtilých kvasinek, měla by pálenka výraznější chu´t i vůni.Protože se stále učím, tak každá zkušenost je dobrá.Postřehl jste nekdo tento rozdíl? Měl jsem vždy obavy, aby přidané kvasinky nějak negativně neovlivnily pálenku.

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Miloš Vysloužil (14405) - xxx.xxx.81.81 (?)
10.1.2010 20:31
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ušlechtilé kvasinky používám, ale rozdíl v kvalitě pálenky půjde asi poznat těžko.  Rozdíly v jednotlivých odrůdách švestek,  ovocnářských lokalitách, i v jednotlivých ročnících jsou, myslím, větší,

Připojit reakci

host - xxx.xxx.129.96 (?)
11.1.2010 9:10

Prudký nástup kvašení lze zajistit i bez ušlechtilých kvasinek tím, že se udělá 2-3 dny předem menší zákvas, který se pak naleje do potom vytvořené břečky. Ale bylo by to asi zbytečné. Když už dělat zákvas, tak s ušlechtilými kvasinkami. Mají tu výhodu, že prokvášejí na vyšší procenta alkoholu. Takže se využijí tam, kde je předpoklad vyšší cukernatosti a tam, kde se kvas doslazuje. Tyto kvasinky jsou schopné prokvasit cukr až na 20% alkoholu. To by potom mohlo mít význam pro výraznější chuť a vůni, protože větší koncentrace alkoholu dokáže vyluhovat z ovoce více aroma. A nezůstane v kvasu zbytkový cukr. Přidané kvasinky rozhodně pálenku negativně neovlivní.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.101.84 (?)
11.1.2010 15:27

Kde se dají takové kvasinky sehnat?

Připojit reakci

11.1.2010 15:40

Běžně se i v českých krajích dají koupit vinné kvasinky v drogériích nebo v zahrádkářských potřebách. Moraváci to mají jednodušší, protože tam je kvašení každoroční koníček mnoha lidí a tudíž se tam dají koupit kvasinky všude možně. Ale díky internetu je možné je koupit odkudkoli. Ty české výroby prokvášejí na 12 a možná i více procent. V Německu je možné koupit kvasinky Turbo, které vydrží alkohol a prokvášejí až na 20% obsahu lihu.

Připojit reakci

Martin Votrubec (328) - xxx.xxx.146.186 (?)
30.10.2015 23:33

Letos jsem měl velkou úrodu meruněk (Velkopavlovická) a zkusil jsem založit kvas třemi způsoby:

1. nadivoko + cca 2kg cukru na 100l kvasu

2. kvasiky Spiriferm Arom s živnou solí + 3kg cukru na 100l kvasu

3. Turbo kvasinky + 5kg cukru na 100l kvasu

Kvašeno v 120litrových sudech ve sklepě s teplotou kolem 20°C, plody pomačkány a posekány sekáčkem

Na pálení jsem vezl kvas:

1. po třech týdnech s hodnotou kolem 3% cukru (měřeno moštoměrem)

2. po třech týdnech s 2% cukru (měřeno moštoměrem)

3. po dvou týdnech s 1,5% cukru (měřeno moštoměrem)

V pálenici si stěžovali, že kvas 3 značně pěnil!

Zhodnocení pálenky (značně subjektivní), známky jako ve škole:

1. vůně 2 chuť 2

2. vůně 2 chuť 2-

3.vůně 3- chut 3-

Těžko se to hodnotí. Meruňky dozrávaly postupně a kvas tudíž nebyl vždy ze stejně vyzrálých plodů. V pálence 1 a 2 jsou citit kopřivy (nechal jsem část pecek...).

Kvasinky Spiriferm Arom jsem letos použil i u hrušek a švestek a s výsledkem jsem spokojený.

Poučení pro příště:

- Turbo kvasinky už používat nebudu, kvasinky Spiriferm 
Arom zkusím i příští rok

- cukr budu přidávat 1-2kg na 100l kvasu (platí pro meruňky!)

- před pálením odpeckovat (platí pro meruňky!)

Výtěžnost z jednotlivých kvasů přesně neznám, nejde mi o kvantitu - neměřil jsem množství kvasů, neměřil jsem přesně objem jednotlivých pálenek. Každopádně diametrální rozdíl ve výtěžnosti tam nebyl.

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (14405) - xxx.xxx.65.50 (?)
11.1.2010 16:14

Pěkná stránka. 
  Doporučuji přečíst si článek Zásady zakládání a vedení kvasů. Líbí se mi, že neradí přidávat do kvasu cukr a stejně tak nedoiporučuje jeho míchání.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.22.16 (?)
11.1.2010 19:56

jak se pouzivaji ty kavsinky??vim jen postup dle jilka ohledne zakvasu??

Připojit reakci

12.1.2010 9:08

Proč neradí přidávat cukr a nedoporučují míchání. Jedna věc je něco nedoporučovat a druhá věc je říci PROČ?

Připojit reakci

12.1.2010 12:46

Trochu zaměňujete pojmy: neradí přidávat a radí nepřidávat. Není to totéž.

Připojit reakci

12.1.2010 15:08

Já jsem nic nezaměnil. NERADÍ PŘIDÁVAT jste původně napsal Vy. Račte se podívat zpět. Já jsem tedy spíš ten, který se přesně snaží analyzovat příspěvek nebo dotaz a zásadně si ho nijak neinterpretuji. Což je pohříchu pro český národ typické.

Připojit reakci

Miloš Vysloužil (14405) - xxx.xxx.81.81 (?)
12.1.2010 21:09

Máte pravdu, že jsem napsal  neradí přidávat.  On Sch. skutečně neradí   nic. Jenom to ovoce s kvasinkami. Proto nemá důvod  říkat PROČ. 
  Kdyby radil - nepřidávejte to a to! - pak by bylo možná na místě něco zdůvodnit.

Připojit reakci

13.1.2010 8:37

Jsme opět u dlouhodobého sporu zda přidávat nebo nepřidávat. Nechme to tak, že přidávat je možné a někomu to chutná a někomu ne. V každém případě, do vína se řepný cukr přidává (dokonce je to státem povoleno) a nikdo si nestěžuje, že pije řepové víno.

Dále bych se rád zeptal, jestli Sch. neradí míchat (jak jste také zmiňoval a mojí otázku na to nekomentoval) a nebo to nedoporučuje. To by mi mohlo pravděpodobně osvětlit, jaký je to odborník.

Připojit reakci

13.1.2010 9:00

Podívejte se na stránky sám. Radí - pokud zamíchat, tak jen na začátku kvašení. Pak už ne.
   Pokud hrozny nemají dostatek vlastního cukru, dosladit se musí, neboť bez zbytkového cukru by nebylo víno k pití. Je to nutné zlo. Žádný kabinet z toho ale asi nebude.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.180.2 (?)
13.1.2010 9:33

Dobrý den. Já bych se s dovolením vrátil k původnímu dotazu, proč nepřidávat cukr a proč nemíchat. Do ovocných kvasů pro soukromé pálení se nesmí přidávat cukr z toho důvodu, že je zájem státu na tom, aby se pálilo jen z vlastního ovoce, které se takto dá také zužitkovat. Přidáním cukru do kvasu se velmi zvýší výtěžnost etanolu a protože na množství etanolu jen z ovoce je snížená daň, stát si to takto hlídá. A co se týká míchání, je to prosté. Etanolové kvašení je anaerobní, čili bez přístupu vzduchu. Samotné kvasinky dokáží velmi dobře a rychle zpracovat ovoce, které je různě rozmělněné. Stačí při zakládání ovocného kvasu použít nějaký vhodný mechanizmus a máme dobře připravený kvas, jehož další vedení spíš záleží na ochotě obsluhy se tomuto dál věnovat. Mám na mysli přidání ušlechtilých kvasinek a enzymů, odstranění plovoucí deky či dokonce chlazení kvasu při vyšších teplotách. Na závěr bych jen podotknul, že je snad technologický rozdíl mezi výrobou vína a vyrobou kvalitní slivovice. Nebo se pletu? Stanislaw

Připojit reakci

13.1.2010 11:44

Je zcela bez debaty, že se podle zákona cukr do ovocných kvasů na pálení přidávat nesmí. Bavíme se ovšem teoreticky, jestli je to technologicky možné a vhodné. V některých zemích EU se to smí. Tragedie je, když si člověk udělá jablečné víno (musí se dosladit a zákon to neřeší) a pak se rozhodne ho vypálit. To je pak v koncích a nebo se z něj stane zločinec. A co takový vinař, který si nechá přepálit část svého vína?

Co se týče míchání, mám s tím ty nejlepší zkušenosti (cca 4x v průběhu kvašení. Má to výhodu, že se stále rozmýchává deka, která ve finále neexistuje, protože se ponoří a vonné látky se macerují z celého objemu ovoce, které je ponořeno. Je matoucí, když někdo tvrdí (i některé publikace), že deka chrání kvas. Nechrání. Konzervuje ho pouze vlastní oxid uhličitý a etanol. Proto je někdy třeba, pokud není místo v pálenici, kvas sířit.

Podle mne neexistuje technologický rozdíl mezi kvasem na víno a na ovocný destilát. Ostatně důkazem je brandy a calvados. Prostě se vypálí buď břečka anebo klasické nebo ovocné víno.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.169.36 (?)
13.1.2010 12:05

CHlapi, nehádejte se o malichernostech, každý si stejně bude hájit to své.já zásadně cukr nepridávám, né proto, že je to zakázané, ale proto, že si chci pochutnávat na destilátu jen z čistého ovoce.Myslím si, že nás je většina.Znám tipy lidí, a je to jejich věc, že jim je jedno z čeho pálí, hlavně když toho je dost. Je to věc povahy a celkového pohledu na život.

Připojit reakci

13.1.2010 12:47

Postupuji stejně.  Ale celé diskuzní fórum je vlastně o hádání. Na rozdíl od Vás si myslím, že nás, příznivců kvasu  z čistého ovoce, bohužel není většina. Většina je těch, kteří cukr přidávají a zapírají to.Potkávám je pravidelně v palírně. Z 200 litrů mače vypálí 35 litrů slivovice a zdůrazňují sladkost svých švestek. Přitom zahradu a slivoně některých dobře znám, včetně doby, kdy otloukali jejich plody ze stromů.
  Osobně deku nerozmíchávám. Naopak ji před pálením odstraním a zahodím. Voní obvykle kyseleji než zbytek kvasu, mám zato, že v ní proběhlo víc nežádoucích procesů za přístupu vzduchu. Kdybych měl míchačku na dně nádoby, proč ne, ale v obyčejném sudu nelze zamíchat kvasem a zároveň jej neokysličit. Že by okysličení lihovému kvašení svědčilo, to si netroufnou hlásat ani zarputilí míchači.  Za základ považuji velkou nádobu, v níž nekolísá teplota, dobře rozmělněné ovoce kvasící v celém objemu.
    Nevím, odkud kam se mají macerovat vonné látky, když se kvas pálí celý. To může mít význam u červených vín, kde se vonné a barevné látky macerují do šťávy z rozdrceného ovoce, které se posléze vyhodí.

Připojit reakci

13.1.2010 13:20

Ještě jednou. Z neponořené deky se nic nemaceruje. To znamená, že ta vrchní vrstva je k ničemu a nakonec se vyhodí. Mně se jí podaří zamícháním potopit (stačí 4x) a pak se maceruje aroma a probíhá kvasný proces ze všeho ovoce, které je naloženo. To aroma se rozpouští ve vytvořeném alkoholu. Nemusíte tomu věřit. Ale je to moje zkušenost, kterou bezplatně nabízím všem zpřízněným paličům. Vůbec se nehádám, jenom sděluji. Také jsem dříve nemíchal a deku vyhazoval. A myslel jsem si, že je to jediný správný postup. Ostatně jsem se to dočetl v publikacích. A pak jsem přišel na jednu knížku, která popisovala míchání a tak jsem to zkusil. Pokud s tím nemáte zkušenosti, tak budete tvrdit, že to nejde a že je to nesmysl, jako jsem to kdysi tvrdil já.

Připojit reakci

13.1.2010 13:31

U mně deka po ukončení kvašení bývá trochu cítit octem, proto horních 10 cm vyhazuji. Věřím, že opatné ponoření plovoucího ovoce dřív, než začne octovatět či plesnivět může mít svůj smysl. V intenzivním míchání ale smysl nespatřuji, možná u extrémně hustých kvasů (oskeruše?), nevím.

To aroma se rozpouští ve vytvořeném alkoholu.
Vy si myslíte, že v ovoci je to aroma v krystalické formě?

Připojit reakci

13.1.2010 14:13

Ne, myslel jsem tím, že se z ovoce aroma maceruje. Nebo si vymyslete jiný, vám milejší, výraz pro získávání vonných látek prostřednictvím ponoření do lihu.

Jinak jsem už ovšem nechtěl odpovídat, protože Vaši poznámku nepovažuji za korektní.

Připojit reakci

14.1.2010 23:01

To vyluhování - macerování do lihu může mít svůj smysl, třeba při výrobě višňovky, kdy aroma, šťáva i cukr plodů přecházejí do přidaného lihu nebo vykvašené š'ťávy, kterou plody pustí. Za předpokladu ovšem, že chcete používat jen tu šťávu. Pokud ale celý objem vypálíte, je úplně jedno, jestli se v tu chvíli ty aromatické látky nacházejí ještě v plodech nebo již v kvasící šťávě. V kotli se to beztak promíchá a předestiluje všechno.
   Moje poznámka není nekorektní. I v buňkách rostlinných pletiv se aromatické látky nacházejí v roztocích, nikoli v krystalech. Pokud se kvašením nemění jejich chemická struktura, nemění se ani jejich bod varu a kondenzace, důležité pro destilaci. Žádné nové vonné látky pouhým  ponořením do lihu nevzniknou. Může se to na první pohled zdát, čerstvé ovoce není tak aromatické, neboť v něm  je řada látek uzavřena v buňkách. Většina z nic se  ale naruší  kvašením , zbytek pak teplem při destilaci. Jednoduše se o tom přesvědčíte. Rozkrájíte jablka a vložíte do kastrolu - skoro nic neucítíte. Jablka rozvaříte - voní po celé kuchyni. 

Připojit reakci

15.1.2010 9:49

Doporučuji Vaší ctěné pozornosti poslední příspěvek ze 14.1. v diskusi Slivovice-kvas (george.kamis-autor). Co se týč přidávání cukru a ovlivnění aromatu vyšším procentem alkoholu v kvasu.

Připojit reakci

15.1.2010 13:36

Odpověď je tamtéž.
Čím to tedy, že výrobci z provincie Calvados dosud na ten jednoduchý fígl jak vylepšit chuť a vůni svých destilátů cukrem dosud nepřišli?
   Ale vážně. My se tu bavíme jen o nějakých imaginárních aromatických látkách jako o atributech kvality ovocných pálenek. Ale ono je to trošku jinak. Jediným kritériem dobré chuti destilátu není to, jak intenzivně je cítit po ovoci. Mezi námi, meruňka za 91 Kč půllitr voní mnohem silněji než ta nejlepší z palírny, ale pít ji nebudete. Nebo aspoň doufám. Já si lépe pochutnám na značkové vodce než na podprůměrné, byť nepochybně aromatičtější chalupářské slivovici, borovičce, rumu či zelené, a jistě nejsem sám.  
  Na etiketě nejdražších slivovic (Stock, Budík, Kosher) je napsáno složení: (čistý) ovocný destilát. Na etiketě těch levnějších: ovocný destilát, líh, (někdy přírodní aroma). Teoreticky by měly chutnat stejně. Ale nechutnají.

Připojit reakci

15.1.2010 14:13

Souhlasím s Vámi, že vůně není vypovídající. Protože mám dlouholetou zkušenost s nejrůznějšími vlastními ovocnými pálenkami, tak pokud mi někdo dá ochutnat něco, co nádherně a silně voní, tak jsem ochoten to používat pouze na mazání nohou nebo do ostřikovačů. Vím dobře, jak silné aroma je možné docílit. Nicméně poznat by se to mělo, z čeho je to destilováno.

Co se týče označených lihovin, tak si nemyslím, že název "ovocný destilát" znamená, že do kvasu nebyl přidán cukr. Znamená to, že do ovocného destilátu nebyl přimýchán líh.Ostatně by bylo zajímavé se zeptat, jestli pravý Cognac je destilován z nedoslazovaného vína. Zkusím to asi, třeba budou také sdílní.

Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky) >> | 1, 2, 3 | Zobrazit celou diskuzi   
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Destilace na polské koloně, zápach výstupu, teploty?130.3.201749
Škrábavost pálenky3128.3.201730413
Tatratea jak na to?1625.3.20173165
Geist425.3.2017461
Pálenka z dýně4419.3.201728489
Radimov koštovka páleniek 118.3.2017202
Vydrží kvas ze sladu?615.3.2017376
Slivovice vs. calvados2207.3.2017282538
Průtahové destiláty387.3.20174208
Distillery Kleiner, zajímavý marketing nebo si jen dělají srandu?7222.2.20176959
Tepelné médium do dvouplášťového kotle821.2.20172133
Kalení destilátů jinak2416.2.20174428
Poslední frakce destilace kvasu - využití?816.2.20171584
drtič na ovoce409.2.2017101388
Čo s pálenkou nižšej kvality78.2.20171739
Dřevo do destilátu228.2.201710271
Palenie z exotickeho ovocia1026.1.20174728
Kvas Oskoruse5923.1.201750293
Vymrazování916.1.20171926
Uskladnění slivovice v dub. sudu8414.1.201769473
Kvalita domacej palenky1209.1.201729742
Domácí ořechovice9027.12.2016139407
Množení turbo kvasinek1322.12.20161787
Zakalená slivovice16422.12.2016166618
Aceton v pálence - lze vyvětrat a kde se bere?2518.12.201611620
Kvašení ušlechtilými kvasinkami nebo nadivoko6817.12.201642437
Odkalovač na koloně?411.12.20161554
Kvas z hrušek - zastavení227.11.2016875
Nahořklá slivovice6823.11.201652051
Jak zakopat slivovici4622.11.201637424
Refraktometer - poradte vhodny1522.11.20163882
Švestkový kvas - zastavení417.11.20161568
Zbytkový cukr 15Bx u Durancie217.11.20161060
Ohřev kvasu olejem a teplota a bezpečnost - požár2415.11.201614884
Slivkový kvas - viac druhov612.11.20161666
Kvas ma 11 obj. % alk. a stale 13 Brix210.11.20161356
Proč tolik cukru38.11.20161564
Odsíření lutru vínovice?77.11.20161592
Výběr domácí pálenice43.11.20162066
Náhrada škody od pálenice253.11.20165980
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Další diskuze na téma Pálení najdete na serveru Kulináři.cz.
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Uzení masa26.3.2017
Uzení masa24.3.2017
A až Z o uzení19.3.2017
A až Z o uzení19.3.2017
A až Z o uzení19.3.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů