Kvas z Jugoslávských švestek



Stránky: 1,  2,  3   
host - 246.18 (?) 
6.8.2011 22:14, zobrazeno: 32782x
Dobrý den, máte někdo zkušenost s použitím tzv. jugoslávských švestek do kvasu? Dozrávají už teď a od pár lidí jsem již slyšel, že na kvas nejsou zrovna vhodné. Díky za odpověď Marec
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 176.36 (?), 7.8.2011 8:05

Chce to prostě odzkoušet, sám uvidíte jsou-li vhodné. V knize "Jak vypálit lepší slivovici" od J. Balaštíka, zatrcovány přímo nejsou (naopak se tvrdí, že budou náhradou za naši švestku domácí). Mělo by se "postupovat" jak u našich švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.1 (?), 7.8.2011 10:42

Pokud máte k dispozici pravé pozdní švestky nebo durancie, tak určitě připravte kvas raději z nich, destilát bude kvalitrnější a bude ho zřejmě i víc.
    Letošní rok se dá nazvat rokem lepotice. Navštívil jsem pár přátel a všichni mají stromy této odrůdy mimořádně obsypané. Samozřejmě je lze použít na totéž co švestky, je však třeba počítat s tím, že mají méně cukru, takže výtěžnost kvasu bude menší, při sušení se roztékají, v knedlících vadí kyselejší slupka, povidla je třeba víc přisladit.
    Jak píše Ing. Balaštík, jsou náhradou za pravé švestky, ale ne  že by byly stejně kvalitní, ale prostě proto, že ty pravé mizejí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 24.183 (?), 7.8.2011 13:57

Letos už mám v kvasu dva metráky čačanských, zbytek bude zralý asi tak za týden. Mirabelky se letos také urodily a jako poslední mi budou dozrávat Stanley, těch bude také hodně. No a hrušky budu muset letos pálit na cizí občanku - tak dobrou úrodu bych po jarní návštěvě děda mrazíka vážně nečekal

Debaty o vhodnosti či nevhodnosti konkrétní odrůdy doporučuji řešit vypálením každé z odrůd zvlášť. Během zimy budete mít dost času posoudit kvalitu a v příštích letech se zařídíte podle výsledků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 156.236 (?), 11.10.2011 12:31

Dobrý den,

už čtvrtý rok pálíme pouze z Čačanské - zdá se nám jemnější, ikdyž s trochou příchutě rynglí. Letos jsme měli 200litrů kvasu - vše odpeckováváme, přidali jsme 3kg cukru do 200l kvasu, kvasem mícháme.Vypálili jsme po 10.dnech kvašení(bylo teplo a tak to bylo rychlé)  udělali jsme z toho 24litrů 53% slivovice.

Máme ještě čtyři stromy švestek, ale ty pravidelně necháváme kamarádce - z Čačanské nám slivovice chutná víc :-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 11.10.2011 14:15

Otázky míchání kvasem a doslazování jsou kontroverzní. V těch dalších se odborníci shodnou:
1. Vypeckovávání švestek při zakládání kvasu je zbytečné a chuti destilátu spíš ubírá
2. Skoré Čačanské pološvestky (většinou se míní lepotica) jsou málo sladké i aromatické a dávají horší destilát než pravé pozdní švestky a durancie
3. Kvas by neměl kvasit v teple, jinak rychle ztrácí aroma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 92.43 (?), 11.10.2011 19:14

Hm, po deseti dnech od založení kvasu pálit, to je teda fofr... To jsem nezažil ani u hrušek a třešní, natož u švestek. 
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.164 (?), 7.8.2011 19:12

Můžu připojit zkušenost.

Vloni jsem kupoval Jugoslávské trnky v Lipníku nad Bečvou, dostal jsem doporučení od známých, že tyto trnky je treba dost pricukrovat, oproti vseobecným doporučením říkali až 6kg cukru na 100kg ovoce. Dal jsem nakonec 5kg a slivovice byla výborná, z 90kg kvasu bylo asi 14litrů a vůbec neřezala, byla velmi chutná, což překvapilo i zkušené zahradníky.

Letos jsem práve dnes zalozil a dali jsme 4kg cukru na bečku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 246.18 (?), 7.8.2011 20:14
Děkuji všem za příspěvky, zkusím to a uvidím. Díky Marec
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 156.236 (?), 11.10.2011 12:44

Že slivovice jakákoliv řeže není dle mého přídavkem cukru, ale jeho špatným prokvašením.Kdo to dobře prokvasil nemá problém - ti, kteří kvas nemíchají a šetří na cukru pak mají málo vypáleno a,,shazují´´ ty, kteří cukr přidají, že mají cukrovici a škrabavou.Že se takto dělal kvas již před 100lety je sice pěkné, ale dělal se tak jen proto, že lidi neměli peníze na nákup cukru a teď dělají z nouze cnost. Kdo rozumí chemii potravin a technologii výroby (VŠCHT) nemá s přídavkem cukru problém.

Prostě po dobrém prokvašení nepozná odborník přídavek cukru - pouze dle množství kvasu a následně vytěženého množství čistého alkoholu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika