Kvalita domacej palenky



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 60.44 (?) 
9.1.2016 18:49, zobrazeno: 68106x
Zdravím vás páliči :) mám navás takú otázku.Prečo sa v domácich podmienkach neda vypálit perfektna palenka ako z pálenici.Pálenica. 120l dvojplašt kvalita spracovania na vyžšej urovni ako od firmy medienka(od šikovneho klampiara) ide naozaj oto že ani z kvalitneho kvasu bez cukru a po pridaní kultúrnych kvasiniek no proste skvelá kvalita kvasu... pomalá destilácia čo najpodstivejšie oddelenie úkapu a dokapu od jadra.Vždy je chut pálenky fádna len z malým náznakom buketu po danom ovocí a ani vôna nieje obzvlášt výrazná ale piťie je to schopné hlava nebolí oči slúžia ako aj iné orgány... :) ide oto že čo môže mať vpliv na konečnú kvalitu? Dakujem vopred za vaše zmysluplné odpovede s pozdravom Ad.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.1.2016 19:33

čo najpodstivejšie oddelenie úkapu a dokapu od jadra.

Možná v tom je problém. Žádoucí aromatické látky leží svými body varu těsně vedle nežádoucích přiboudlin - dokapu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 60.44 (?), 9.1.2016 21:21
Toto zariadenie dokonca skúšal aj kamarád páleničiar z oficialnej palenice a ani on z dlhoročnými skúsenostami nenapálil lepšiu pálenku ako ja.Zariadenie chválil ved všetko je medené velký parný dóm a prestupník priemer 45.Už som zúfalí Ad.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 10.1.2016 7:30

Učit se učit se učit se. Pokud jste už učený z nebe nespadl. Kařdá aparatura chce svoje, chová se jinak a na to hold musíte přijít.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jardo - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (89) - 184.122 (?), 10.1.2016 13:28

Aby ste mohli porovnať alkohol z Vašej pálenice voči inej pálenici, mali by ste porovnávať rovnaké podmienky. Rozdeľte svoj kvas na dve polovice, dajte jednu polovicu vypáliť tomu kamarátovi u neho v jeho pálenici a druhú polovicu nech vypáli on na Vašom aparáte. Rozdielne budú len aparáty. Ak budú produkty rovnaké potom to nebude chyba aparátu, čo je dosť prevdepodobné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 60.44 (?), 10.1.2016 13:44
Kvas bol rozdelený na viac častí on na 250l pestovatelskej palenici vypalil z 500l hrušiek 32l kvalitnej palenky perfektnej hruškovej chuti a na mojom z 500l kvasu spravil 29,5l pitnej hruškovice ale bez tej dobrej hruškovej chuti a vône čiže môže to byt aj aparátom uvažujem nad parnym domom ja mam priemer 27 a výšku konusu 30 a on ma priemer 20 a výšku 100cm rozmyšlam že si dam klobuk prerobiť na rovnaký ako má on ak to nepomôže asi sa na alchymiu vykašlem aj ked ma baví ale nema to cenu Ad.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 210.42 (?), 10.1.2016 18:03

Je dost možné, že problém je v tom dvojplášti. Již několikrát jsem slyšel, že z jednoplášťového kotle je destilát s podstatně vyšším aroma. Chce to asi opravdu vyzkoušet a něco udělat ze stejného kvasu i v jednoplášti. Máte někdo s dvojplášťovým kotlem pozitivní zkušenosti ohledně vyššího aroma?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.90 (?), 11.1.2016 22:17

Pokial mas olej v medziplasti a vytapanie min s plynom akebo drevom, nie je mozne to co popisujes.  Do akeho stupna liehovitosti zbieras prvykrat a druhykrat??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.236 (?), 15.1.2016 20:58

Pálení v solidním  dvojplášti:  Na hrubo do  "mrtě", přepalování do  40%,slivovice super.Po první sezóně  na koštu, ze 100vzorků  30-táangel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 237.164 (?), 10.1.2016 19:57

 Jen úvaha:

I dva sudy stojící vedle sebe s kvasem stejně založeným a stejně vedeným můžou kvasit rozdílně. Taky je rozdíl zda se destiluje suchý nebo tekutý podíl kvasu.
Pro nějaké relevantní srovnání by proto byly nutné mít dva úplně stejné "vzorky".
*
Ještě mně napadlo. Co máte v meziplášti, olej nebo vodu?
Pokud vodu, tak tlakovou nebo páru?
A jakou má teplotu, přip. jaký je její tlak v tom meziplášti?
Tím narážím na příspěvek p. Vysloužila o malém množství výševroucích - "dokapových" složek v jádru s čimž souvisí slabší aroma.
Při první destilaci totiž vlivem nižší teploty ve vařáku přejde do lutru menší množství těch látek. Ale to by se zas mělo projevit nižší výtěžnosti...
*
"Parní dům" nebo klobouk o průměru 20cm a výšce 1m to zní hodně podivně, to bude něco "jiného".
Taky bych pouvažoval nad tím kamarádem - "každá liška chválí svůj ocas"...
Nebo jen s tím Vašim přístrojem neuměl pracovat. Nevím, ale zažil jsem něco podobného.
Jinak jak píše p.David - chce se to s aparátem naučit pracovat.
A já dodám, že je to "běh na dlouhou trať", tak pět až deset let. Do toho je třeba započíst i nejrůznější úpravy a vylepšení které z těch "pokusů" vyplynou.
*
Jinak můj osobní názor je takový, že kvalita domácích pálenek je příšerná a v devíti případech z deseti se jich už předem děsím. Čímž nemyslím strach z nějaké otravy, ale z chuti.
Ale nedělám tím rozdíl mezi palírnami. Hlavně jde o surovinu a vedení kvasu. Destiláter neumětel, chamtivec, manager, už může konečný výsledek jen zkazit.
*
Na druhou stranu mám na to dost jednostranný pohled protože se nezúčastňuji žádných soutěží ani koštů a mám zkušenosti jen ze svého okolí a běžné komerční produkce typu Jelínek  &.
A ty ten 1/10 - 3/10 hravě překoná.
*
Skutečně kvalitními destiláty Vás nikdo běžně jen tak nepohostí a ani je neprodá.
A výrobky těch pár ovocných lihovarů důsledně dbajících ne na kvantitu, ale kvalitu jsou
poněkud běžně finančně nedostupné...
*
Takže nevěšte hlavu a jděte do toho!

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika