Kvalita domacej palenky



j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 100.238 (?)
13.1.2016 9:47

Tak to může být (ale nemusí) být ono... mne učil dobrý teoretik a starý praktik. Říkal (a moje praxe to taky potvrzuje), že ty voňavé a chuťové látky jdou v největší míře až nakonec. Bohužel mohou jít spolu i s látkami nevoňavými a nechutnými. To je hlavně kyselina. Takže jeho (a i moje) praxe je taková, že první pálení se "vyždíme" co to dá. Tedy až po nějakých třeba 10 procent. To ovšem stojí energii (já topím elektrikou) a čas. Ve druhém pálení je pravidlo takové že předkap se odebere asi 1 - 1,8 procent objemu lajtru. Tedy pokud je lajtru 100 litrů, tak klidně 1,5 litru pryč. Tady je třeba se neulakomit, lihoměr ukazuje i 80 procent. Když se to pustí do jádra příliš brzy, pálenka je cítit acetonem a jinými svinstvy. Potom jde jádro které je (zjednodušeně řečeno) více-méně špiritus a s malým obsahem vonných a chuťových látek. Lihoměr jde postupně dolů. Někde u 40 procent je nutné začít být ostražitý, je třeba vydržet ve stavu schopném chuťovým vjemům. To také bývá zhusta problém wink. Já osobně si beru malou nerezovou lžičku a sklenku vody. Odeberu pár kapek toho co právě teče a dám na jazyk. Vodu používám na výplach úst aby mi nezůstaly staré chuťové vjemy. Takto to dělám při 35, 33, 30,... procentech až do okamžiku kdy ucítím kyselku. V ten moment odstavuju a končím. S klesajícími procenty jdou výraznější chutě a vůně, ty však nesmí být přeraženy kyselkou. No a teď kde vidím problém u Vás. Pokud máte aparaturu která je schopna relativně dobrého "dělení", pak asi nemáte problémy s "předkem", ale spíše dost důsledně oddělíte dokap. Ten už asi dost výrazně omezíte při prvním pálení, kdy končit na 25 procentech se mi zdá vysoko, je možné že už pro druhé pálení tam těch vůní a chutí máte málo. No a druhé pálení končit na 45 až 40... to se mi zdá opravdu brzo. Prostě i když tam ty žádoucí komponenty snad ještě jsou, vy je oddělíte a nechtáte v kotli. Ale jak už jsem psal - každá aparatura se chová jinak, není to co jsem napsal dogma. V případě že by aparatura dělila méně účinně,  kyselka by se do produktu mohla dostávat i dříve. Záleží taky samozřejmě na intenzitě topení. Moje zkušenost na MÉ aparatuře je taková, že čím níže se podaří druhé pálení táhnout bez kyselky, tím lepší je pálenka. U dobrých kvasů se mi stalo, že se dalo jít až na 15 procent a ukončil jsem to spíše proto že jsem nevydržel s nervama. Když je kvas horší, musím končit třeba u 30 procent. Potom je ovšem pálenka chuťově "chudší". Je to případ od případu. Ale jak říkám, nemám vaši aparaturu ošahanou, moje rady nemusí na váš případ pasovat. Tak mnoho zdaru.  

Ještě poznámka k tomu kursu, vašeho přítele páleničáře. Pokud on má zkušenost z "oficiální" pálenice, pak ano - on může tvrdit, že se má končit na 40 procentech a může mít pravdu. To proto, že oficiální aparatura končí měřákem, vše před ním je zapečetěno a není možné odebírat vzorky toho co právě teče. A teď jak tento měřák pracuje. Je to vlastně nádoba která je zavěšená na váze s možností "překlopení". Pálenka do ní teče až dokud se nenaplní. V ten moment je zaznamenána její váha a protože je znám její objem, lze vypočítat hustotu a tím koncentraci lihu. Tato koncentrace lihu je průměrnou koncentrací právě tohoto objemu. To potom slouží pro výpočet daně. Po naplnění se nádoba překlopí, vyteče hotová pálenka do představené nádoby a začne se plnit znova. Počítadlo počítá kolikrát se nádoba překlopila a zaznamenává při jakém PRUMĚRNÉM obsahu lihu. Tedy - pokud tedy páleničář odstavuje dejme tomu při 40 procentech, tak na začátku plnění měřicí nadoby může téct 50 procent, na konci 30, průměr je 40. Páleničář to odstaví pro jistotu (někdy díky bohu za to) aby tam nehrkl kyselý konec kdyby to táhnul na průměrných 30 procent).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
host - 46.90 (?), 11.1.2016 22:12

S cim topis? Ak s elektrinou tak je to normalne to co popisujes, zial

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 157.7 (?), 12.1.2016 10:29

Hlavní rozdíl bych viděl v konstrukci zařízení. V pálenici je kotel vždy nízký vzhledem ke svému průměru, takže kvas má velkou plochu kterou se odpařuje. Navíc má míchadlo, což opět podporuje snadné odpařování a trubky jsou velkého průměru, takže se snižuje tlaková ztráta kladená průchodu páry. Navíc Smikl-Maleová ve svém spisku skrz větší aroma radí trubku co nejkratší a co nejnižší a klesající.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.44 (?), 12.1.2016 16:20

Kúri sa drevom v medziplášti je trafo olej, prvý krát odoberám po 25 a na hotovo po 45 a ak tahám po 40 tak každý další pol liter ochutnavam na dno štamperlky.Kvas bol v 1000L potravinárskom ICB kontainery preto tá kontinuita kvasenia si myslím že bola správna... pred odchodom do pálenice bol premiešaný a 500l odobrané a ostatok sa robil na danom aparáte tým istým vyškoleným človekom ale tak hold možno niekde nastala chyba

s pozdravom Ad.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.7 (?), 13.1.2016 8:43

Při prvním pálení se aspoň v našem kraji jede v každé pálenici do 10 až 8 procent, při druhém do 40 až 35 procent - koštuje se aby tam nešla kyselka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 100.238 (?), 13.1.2016 9:47

Tak to může být (ale nemusí) být ono... mne učil dobrý teoretik a starý praktik. Říkal (a moje praxe to taky potvrzuje), že ty voňavé a chuťové látky jdou v největší míře až nakonec. Bohužel mohou jít spolu i s látkami nevoňavými a nechutnými. To je hlavně kyselina. Takže jeho (a i moje) praxe je taková, že první pálení se "vyždíme" co to dá. Tedy až po nějakých třeba 10 procent. To ovšem stojí energii (já topím elektrikou) a čas. Ve druhém pálení je pravidlo takové že předkap se odebere asi 1 - 1,8 procent objemu lajtru. Tedy pokud je lajtru 100 litrů, tak klidně 1,5 litru pryč. Tady je třeba se neulakomit, lihoměr ukazuje i 80 procent. Když se to pustí do jádra příliš brzy, pálenka je cítit acetonem a jinými svinstvy. Potom jde jádro které je (zjednodušeně řečeno) více-méně špiritus a s malým obsahem vonných a chuťových látek. Lihoměr jde postupně dolů. Někde u 40 procent je nutné začít být ostražitý, je třeba vydržet ve stavu schopném chuťovým vjemům. To také bývá zhusta problém wink. Já osobně si beru malou nerezovou lžičku a sklenku vody. Odeberu pár kapek toho co právě teče a dám na jazyk. Vodu používám na výplach úst aby mi nezůstaly staré chuťové vjemy. Takto to dělám při 35, 33, 30,... procentech až do okamžiku kdy ucítím kyselku. V ten moment odstavuju a končím. S klesajícími procenty jdou výraznější chutě a vůně, ty však nesmí být přeraženy kyselkou. No a teď kde vidím problém u Vás. Pokud máte aparaturu která je schopna relativně dobrého "dělení", pak asi nemáte problémy s "předkem", ale spíše dost důsledně oddělíte dokap. Ten už asi dost výrazně omezíte při prvním pálení, kdy končit na 25 procentech se mi zdá vysoko, je možné že už pro druhé pálení tam těch vůní a chutí máte málo. No a druhé pálení končit na 45 až 40... to se mi zdá opravdu brzo. Prostě i když tam ty žádoucí komponenty snad ještě jsou, vy je oddělíte a nechtáte v kotli. Ale jak už jsem psal - každá aparatura se chová jinak, není to co jsem napsal dogma. V případě že by aparatura dělila méně účinně,  kyselka by se do produktu mohla dostávat i dříve. Záleží taky samozřejmě na intenzitě topení. Moje zkušenost na MÉ aparatuře je taková, že čím níže se podaří druhé pálení táhnout bez kyselky, tím lepší je pálenka. U dobrých kvasů se mi stalo, že se dalo jít až na 15 procent a ukončil jsem to spíše proto že jsem nevydržel s nervama. Když je kvas horší, musím končit třeba u 30 procent. Potom je ovšem pálenka chuťově "chudší". Je to případ od případu. Ale jak říkám, nemám vaši aparaturu ošahanou, moje rady nemusí na váš případ pasovat. Tak mnoho zdaru.  

Ještě poznámka k tomu kursu, vašeho přítele páleničáře. Pokud on má zkušenost z "oficiální" pálenice, pak ano - on může tvrdit, že se má končit na 40 procentech a může mít pravdu. To proto, že oficiální aparatura končí měřákem, vše před ním je zapečetěno a není možné odebírat vzorky toho co právě teče. A teď jak tento měřák pracuje. Je to vlastně nádoba která je zavěšená na váze s možností "překlopení". Pálenka do ní teče až dokud se nenaplní. V ten moment je zaznamenána její váha a protože je znám její objem, lze vypočítat hustotu a tím koncentraci lihu. Tato koncentrace lihu je průměrnou koncentrací právě tohoto objemu. To potom slouží pro výpočet daně. Po naplnění se nádoba překlopí, vyteče hotová pálenka do představené nádoby a začne se plnit znova. Počítadlo počítá kolikrát se nádoba překlopila a zaznamenává při jakém PRUMĚRNÉM obsahu lihu. Tedy - pokud tedy páleničář odstavuje dejme tomu při 40 procentech, tak na začátku plnění měřicí nadoby může téct 50 procent, na konci 30, průměr je 40. Páleničář to odstaví pro jistotu (někdy díky bohu za to) aby tam nehrkl kyselý konec kdyby to táhnul na průměrných 30 procent).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 60.44 (?), 15.1.2016 15:45
A prvá destilácia musí byť taktiež pomalá ako druhá alebo sa môže trošku pridat?Prestupník mám riešený sklon do kotla ale ako som čítal tak odporučajú smerom do chladiča ale tam už potom nieje reflux čo mi odporúčate? S pozdravom Ad.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 15.1.2016 20:17

První destilace může být i docela rychlá, tam jde jenom o to zkoncentrovat vše co se uplatní v desilaci druhé. Nicméně pokud tam chcete zachovat vonné a chuťové komponenty, musíte jet až na nějakých 10 procent. Jinak je necháte v kotli. Přestupník musí jít samozřejmě zpátky do kotle - to je ten reflux. V tom máte naprostou pravdu. Co se přehoupne přes vrchol, to už steče přes chladič do produktu. Nicméně - pokud ten "stoupák" máte dlouhý, nebo dokonce i nějak chlazený (třeba i chladným prostředím), pak dochází k dobrému dělení. Plus je v tom, že mým dříve popsaným postupem dokážete lépe posoudit kdy začne téct kyselka a pustit do produktu jenom to co chcete. Mínus je v tom, že se to jednak hold musíte naučit a druhak to musíte fakt hlídat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.42 (?), 15.1.2016 20:26

Pokud pojedete druhou destilaci do 10 procent, pouštíte si do produktu už jen pachutě a přibloudiny. Pokud chcete destilát vyšší kvality, končí se druhá destilace již při 40 procentech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
j3david - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (188) - 51.179 (?), 16.1.2016 9:06

Jeežiši - to vyznělo špatně. Samozřejmě že těch 10 procent se týká destilace PRVNÍ. pro druhou platí to co říkáte, nicméně pokud je kvas kvalitní, dá se jet i dost níže než na 40 procent... a platí že čím níže se dá jet bez toho aby šla kyselina, tím je produkt voňavější a chuťově bohatší. Ale to jsem už popisoval o pár příspěvků výše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 170.238 (?), 19.1.2016 18:45
A ked sa bude destilovat prva do 10 a bude sa strážiť druha destilacia tak už by sa to mohlo podarit?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika