Koňak, brandy, vínovice a jiné ušlechtilé destiláty



Stránky: 1,  2,  3   
pvbo - (13) - 131.72 (?) 
22.9.2011 21:34, zobrazeno: 48401x

Dobrý den. Cílem tohoto příspěvku je rozproudit diskuzi o u nás okrajové problematice ušlechtilých destilátů prováděných z vín stařených v sudech. Mezi vína počítám jak vína révová, tak vína ovocná. Jsou tak vítáni všichni znalci či obdivovatelé koňaku, kalvadosu, brandy a podobných záležitostí.

S přáním krásného dne a úctou Václav.

P.S. Sám jsem jen fanda dané problematiky a tak hledám veškeré zkušenosti s danou záležitostí. Nezná někdo nějakou odbornou literaturu k problematice výroby pravého francouzského koňaku? V češtině jsem zatím nic zásadního na uvedené téma nenašel :-(

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 43.166 (?), 23.9.2011 17:09

Zdravím. Kromě pár řádek v různých publikacích jsem k tématu výroba koňaku nic nečetl. Letos jsem se ovšem rozhodl dát slivovici do sudu. Zatím nevím jaký to bude materiál - dub, třešeň, akát? Poradí někdo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 92.112 (?), 23.9.2011 18:04

No, na pravy francouzsky konak se budete asi muset prestehovat do Francie do oblasti Cognac, jinak vam z toho vzdycky vznikne jen brandy :-)

Kazdopadne mam uz nejakou zkusenost s touto vyrobou. Zatim jsem zkousel pouze vinovici v dubovem sudu a vznikl mi bajecny konak, tedy pardon brendy.

Tresen nebo akat bych spis pouzil pro ovocne palenky a dub pro napodobeninu konaku.

Pro ty, kteri nechteji prilis investovat do sudu mam dobrou zpravu, ze dubovou chut si muzete udelat i tak, ze do velke sklenice si date par dubovych trisek. Budete prekvapeni, jaky mate uz za tyden "konak".

Mnoho uspechu v laborovani.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pvbo - (13) - 131.72 (?), 23.9.2011 19:01

Dobrý den. Díky za velmi zajímavou reakci. Použil jste dub zimní či letní? Byl české provenience? Jak dlouho jste nechal brandy ležet? Dával jste ji do sudu již ředěnou, nebo s vysokým vol etanolu? Díky. Václav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.205 (?), 23.9.2011 18:06

Slivovici nemůžete udělat nic horšího, než když ji vnutíte jiné chutě, které budou pocházet ze dřeva do kterého ji chcete uložit. To je prostě vražda. Tak si to rozmyslete a alespoň část uložte do skla, abyste po letech mohl posoudit ten rozdíl. Slivovice je svatý Slovácký nápoj, kterému nepatří žádné dochutě ze dřeva či sušeného ovoce, ale hlavně, musí zůstat bezbarvá. Takže ne žádná "zlatá slivoice", která sice v ústech neuráží, ale slivovice to není. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
pvbo - (13) - 131.72 (?), 23.9.2011 19:08

Dobrý den. Bral jste někdy v úvahu skutečnost, že alkohol se začal ukládat do skla až v průběhu novověku (17., 18. stol.) - nesmírně vysoká cena skleněných nádob? Z uvedeného tedy vyplývá, že na bezbarvou slivovici si lidé zvykli až v průběhu předminulého století... Původní podoba slivky (té skladované) je tedy zlatohnědá... Myslíte, že lze označit desítky generací našich předků za vrahy slivovice? Václav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 23.9.2011 20:41

Přestože mě slivovice ze sudu nijak neuráží, myslím si také, že patří do sklenic, nikoli dřeva. Stejně jako nemám nic proti barikovému vínu, tu pravou odrůdovou chuť vína ocení každý someliér jen ze skla.
Nevím, zda byli naši předkoé vrazi slivovice, ale když jsem v muzeu viděl ty staré kolony, hrnce a lavory, obávám se, že důbvod, proč dávali destilát do dřeva mohl být docela prozaický - ono to dřevo dokáže hodně vyspravit.
Historie pálení kolem Vizovic se datuje kolem roku 1550, ale ze švestek se pálilo až v polovině 18. století (viz stránky města Vizovic). V té době se již uchovávalo v lahvích i víno, Nevím, jestli víno bylo tehdy dražší než slivovice, ale pochybuji o tom. Stejně pochybuji, že by naši předkové ukládali destilát do dřevěných nádob, kde se časem ztrácí alkohol i objem. Nemuselo jít jen o drahé sklo, existovalo vícemateriálů zaručujících trvanlivost - cínové, kameninové, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pvbo - (13) - 131.72 (?), 23.9.2011 21:29

Cín - materiál pro horní jeden tisíc obyvatel. A vždy se z něj jen pilo. Viděl jste někdy třeba 50litrovou bečku na slivovici z kameniny? Jestli ano, tak řekněte kde a já velmi rád takovou raritu shlédnu...  Prostě dříve (do 19. stol.) se pálenka buď hned vypila (tak připomínala dnešní), nebo šla do dřevěných sudů. Pokud tak tomu nebylo, tak se jednalo výjimku. A dále bych upozornil, že slivovice se vyráběla ve střední a jihovýchodní Evropě již ve středověku...

P.S. Tím vším chci říci, že dávání pálenek do dřevěných sudů je tradiční, vlastně nejtradičnější, způsob dlouhodobého uchovávání většího množství pálenky (vč. slivovice) a je to tedy tradiční přístup, který je dnes prakticky i historicky stejně odůvodnitelný jako dát ji do skla. Jinak cílem tohoto diskuzního fóra, jak je patrno z jeho názvu, je problematika ušlechtilých pálenek, zvláště koňaku, brandy a vínovice (vyjma slivovice - jelikož tomu se na zahrada.cz věnují fóra jiná)  a k těmto typům destilátů uložení v dřevěných sudech bytostně patří. Václav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.7 (?), 24.9.2011 8:47

S tím nelze než souhlasit. Skutečně, při výrobě koňaků (někdo je na ten pojem citlivý, nepochází-li nápoj z Cognac), brandy, ale i pravého calvadosu, je dřevo nezastipitelné. Většina skutečných odborníků přes slivovici (k nimž se nepočítám), si ale cení jednoznačně víc slivovici čistou. Možná se mýlím, ale nevím o žádné degustaci, kde by první místa obsadila slivovice ze sudu.
Destlace je známa již z Mezopotámie, zmínky jsou i v bibli. Pálenky ale sloužily k obřadním účelům a nejsou zmínky o tom, že se pily (na rozdíl od vína a piova). Ve středvěku již ano, vesměs z obilí, z ovoce pak o něco později.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pvbo - (13) - 131.72 (?), 24.9.2011 12:16

Rád bych se vrátil k původní problematice. Je tu někdo, kdo kdo dává pálenky (vyjma slivovice), zvláště ty vinné či jablečné, do dřevěného sudu? Václav

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika