Kolik jablkovice z 250 l kvasu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
host - 107.23 (?) 
25.11.2012 18:30

Záleží na šťavnatosti, cukernatosti, ale myslím, že i na délce založení kvasu a "na kolikátce" jdete pálit. Obecně jsem vždy stál za názorem, že jablka tečou 7-10 litrů na sto.

Letos mi jablka "jela" velmi rychle, měl jsem je ve sklepě, kde se začalo topit a já si neuvědomil vyšší teplotu v místnosti. Takže jsem je do pálenice vezl na poslední chvíli, takřka na nule.

Výsledek je ten, že ze cca 170 litrů jablkového kvasu bez cukru (ten nikdy nedávám), jsem získal 21,5 litru 49procentní pálenky. Což mě teda velmi mile překvapilo. Chuťově velmi slušné, všichni jsou překvapeni, jak sladká ta jablka v chuti jsou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
            
host - 236.138 (?), 29.6.2013 21:22

Výsledek je ten, že ze cca 170 litrů jablkového kvasu bez cukru (ten nikdy nedávám), jsem získal 21,5 litru 49procentní pálenky.

To je vskutku udivující výsledek, ale nikterak jej nezpochybňuji. Přídavek cukru je však poněkud diskutabilní a Vy se k tomu stavíte na můj vkus, poněkud kategoricky. Jasně, že to zákon 61 / 1997 Sb. zakazuje, ale je to trochu jinak. Vinaři vědí, o čem je řeč. Prostě vhodný přídavek cukru prodlouží dobu kvašení a s tím jde také ruku v ruce rozklad jablečné hmoty a uvolňování vonných komponent, které se, pokud se to umí,  mohou dostat i do finálního destilátu, ale nejsem si jist tím, že by to šlo jednokotlovým způsobem zpracování kvasu. Některá chuťově výrazná jablka mohou v některých letech obsahovat nápadně nízký obsah cukru a tím je předurčena i nevýraznost a horší kvalita finálního destilátu. Vhodným přídavkem cukru, kterým by se tento nedostatek saturoval vždy významně prodlouží dobu kvašení a tím i ostatní procesy, které souvisí s rozkladem jablečné hmoty. Domnívám se, že vhodný obsah cukru by se měl pohybovat na hranici 14°  Brixi°(refraktometricky, ostatně vinaři to tak leta již dělají). Samozřejmě, že je možno o této hranici obsahu cukrů diskutovat a dohadovat se o tom, jestli by to nemělo být více či méně. Není to důležité, hlavně se to nesmí přehnat. Prostě nikdy nesmí alkohol vzniklý zkvašováním rozložených disacharidů opanovat chuťový vjem. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 59.4 (?), 21.7.2013 22:54

S jablkovicí (z drcených jablek) zkušenost nemám, já jablka vždy vypresuji a pálím kalvádos. Většinu suroviny tvoří jadrničky, vždy přidávám cca 1,5 kg cukru na 100 lt.šťávy... výtěžnost jsem měl (dle svých poznámek) 5,19 - 7,03 lt.lihu na 100 lt. kvasu (tj.10,38 - 14,06 lt. 50%-ní pálenky). Pro porovnání trnky doslazuji do 1 kg cukru na 100 lt.kvasu a historický výnos je 7,47 - 8,23 lt.lihu (t.j. 14,94 - 16,47 lt. 50%-ní pálenky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika