Kalení destilátů jinak



Stránky: 1,  2,  3   
host - 214.21 (?) 
17.8.2016 10:31, zobrazeno: 13240x

Průtahové destiláty, dejme tomu Gin, se kromě jiného vyrábějí z esence, získané macerací bylin v roztoku EtOH a vody. Tím jsou obsaženy v kapalině složky, rozpustné v EtOH a složky, rozpustné ve vodě. Následnou destilací se získá ona esence, která se v množství jednotek % přidává, dejme tomu, do vodky. Jenže zředěním této esence na konzumní koncentraci, řekněme 40 - 42 % se produkt zakalí - vypadly složky, rozpustné v EtOH. Říkám si, že likérky to prostě před láhvováním filtrují, třeba přes křemelinu. Ale jak to udělat, když chci před hostem namíchat vodku - esenci - Tonic? Nebudu si přece kvůli tomu vyrábět demižon Ginu pro náhodnou potřebu. Pane Ing. Š. (bez lichotky), poznal jsem Vás osobně jako skutečného odborníka. Co Vy na to?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 236.138 (?), 18.8.2016 21:46
Také Vás zdravím, ale nevím, kde jsme se poznali netuším, absolvujeme s manželkou asi 12 soutěží ovocných destilátů za sezonu. Rád Vám odpovím. Esence např. ginová se skutečně připravuje tak, že se směs např. jalovec, koriandr, citronová kůra, angelika lékařská + ostatní, maceruje ve zředěném cca 40% ethanolu a po 2 týdnech se předestiluje tzv. prostou destilací, tedy z baňky do baňky. Všimněte si prosím, že vůbec nezáleží na rozpustnosti extrahovaných komponent, ve směsi ethanol - voda (roztok zezelená), protože při destilaci se také částečně uplatňuje destilace vodní parou. Je třeba pamatovat na to, že směs bylin ve zředěném lihu pění, takže je třeba myslet na dostatečně volný objem nad kapalinou. Extrakt je koncentrovaný roztok lihu a žádaných komponent a nesmí se ředit, hrozila by precipitace (vypadnutí, krystalizace) některých komponent extraktu. Koncentrovaný extrakt se pak přidává ve vhodném množství do komerční vodky podle chuti, doporučuji začít s 20 ml na 1 litr vodky, po degustaci můžete přidat. Dále není od věci přidat 0,3 g bikarbonátu NaHCO3 a 0,2g octanu sodného CH3COONa. Zdraví slosar-petr@seznam.cz
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 128.139 (?), 19.8.2016 0:24

Silice nebo eterické oleje jsou asi noční můrou všech domácích výrobců kteří nevědí co s nimi, jak se jich zbavit nebo je využít.
U běžných ovocných kvasů a destilací je jich minimum a řešit se nemusí.
*
Ale u siličnatých surovin a při průtahových destilacích vadí.
Mimo Absinthe, kde je vysrážení, mléčný zákal - louche po zředění ledovou vodou prioritou, kde se u toho až pak všechny bylinné vůně a chutě rozvinou, je to nežádoucí. No možná ještě třeba Ouzo nebo podobné "anýzovky, badyánovky atd...
*
Zákaly jsou jinak u lihovin nepříjatelné. A jak se jich zbavit Vám poradil p.Šlosar...
*
Já si jen myslím, že pokud chce někdo míchat nebo dochucovat lihoviny´ať si najde normálního výrobce trestí. Žádný solidní by totiž nic podobného - kalicího neprodal.
A pokud si je někdo doma dělá sám, musí se ještě hodně učit a zamyslet se jestli nebude lepší udělat si nějaký "plnohodnotný" průtahový destilát. I když vlastně bude řešit stejný problém...

Ale to z povahy dotazu vůbec nehrozí.
I ta nejlevnější kořalka, míchanice líhu, vody a nějaké příchutě potřebuje nějakou dobu ke spojení a zharmonizaci chuti.
Nějak si vůbec nedokážu představit, že bych někomu do štamprle vodky kapal nějakou esenci.
A vlastně i jako domácí výrobce bych se nikdy nesnížil k nějakým míchánínám z trestí!!!
Těch jsou obchody a markety plné.

Rafael

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 36.251 (?), 19.8.2016 14:33

Vážení kolegové, moje odpověď se tu nějak ztratila, proto píši znovu. Děkuji Vám oběma za Vaše názory.

 1. Pane kolego Š. kdysi jsme se potkali před Vaším domem, kde jsem Vám svěřil pár láhví jablkovice k nápravě - byla pak výborná.

2. Výroba Ginu z esence, přidávané do roztoku EtOH a vody je jednou z obvyklých technologií - viz kupř. I-net.

3. dodatečně jsem si uvědomil, že v místě, kde ředím EtOH je velmi tvrdá voda. To může mít také vliv, i když ne asi jediný.

4. Mám vlastní recepturu i technol. postup. Výsledek je z kulinářského hlediska výborný.

5. Zkusím ředit vodku a ještě se ozvu

5.Sklon esence ke kalení po ředění umím odstranit, ale je to pracné a zdlouhavé.

6. Myšlenka přidávání esence stříbrnou lžičkou před pijákem rovnou do směsi třeba vodky a Tonicu má přece jen něco do sebe. Ale to jen tak na okraj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.138 (?), 20.8.2016 18:27

Tak co pane Rafaeli, chcete se "vyjádřit"? Jestli si opravdu myslíte, že něco umíte, rád si s Vámi vyměním pár vzorků, samozřejmě podle Vašeho výběru druhů destilátů včetně netradiční oskeruše, abych neměl výhodu. Ale spíš si myslím, že do této soutěže nepůjdete, prostě štěkáte, ale nekoušete.Zdraví Petr Šlosar

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 227.128 (?), 21.8.2016 0:19

Taky zdravím a Nazdraví.
Já, nekoušu, ale ani neštěkám, jen občas něco ze svých zkušeností napíšu.
A většinou proti většinovým názorům.
Bez toho, že bych se něčím chlubil a vyhledával nějaké košty apod.
Chlubit se ani nemám čím. Sil a elánu ubývá a jsem víceméně rád když mám něco pro sebe a své okolí a když obejdu sad a něco sklidím...
*
Ale jak jsme se vloni bavili o těch třešních, tak na ně myslím. A pokud bude příští rok zas neúroda, tak ten starý lutr předestiluji třeba i v "papiňáku"...
S tou oskerušovicí nevím jak jste to myslel, ale přiznám se, že jeřáb "Oskerušovník" jsem nikdy v reálu neviděl. Znám ho jen z obrázků...;

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 209.155 (?), 22.8.2016 11:33

Vážení páni kolegové, vážím si Vaší erudice a znalostí. Rád bych Vám sděli dvě věci. Jednak jsem zjistil, že voda (z městského vodovodu) je neuvěřitelně tvrdá, takže v tomto případě zákal působí soli Ca a Mg a kdoví co ještě. Ale myslím, že tady by se nachytal každý, ta tvrdost je neuvěřitelná, přičemž normální ovocné destiláty mi to nekalí. Hm.

Zadruhé bych jen tak tiše špitl, že destiláty a různými lihovinami (v mezích zákona o lihu) se zabývám nějakých 40 let. Nicméně, souhlasím se zkušeným p. Rafaelem, že i v pokročilém věku se každý člověk pořád musí učit. Že?

A už se udobřete, jo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.181 (?), 22.8.2016 16:07

Že ta voda destiláty nekalí a mixy s esencemi ano si neumím nijak vysvětlit.
*
My nejsme nijak rozhádaní, jen diskuze. Na něco máme rozdílné názory...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 209.155 (?), 22.8.2016 20:02

No právě, já také ne. Proto jsem to tu nakousl.

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.181 (?), 22.8.2016 23:17

No právě, já také ne. Proto jsem to tu nakousl.

Zapomněl jsem se omluvit za Vaše podcenění.
Bral jsem Váš dotaz jako třeba když se někdo pokouší o průtahové destilace siličnatých surovin a pak se velmi diví, že destilát je kalný, nebo v lepším případě se mu zkalí až po zředění nebo silném vychlazení...
*
Zatím mně napadlo jestli na vině nemůže být chlor nebo nějaká jiná dezinfekce pitné vody z vodáren?
Zkusím časem pošmejdit ve starých likérnických knihách kde se trestím a silicím věnují až moc a dám pak vědět.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika