Jak udržet napadený kvas ještě týden?



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 111.183 (?) 
5.11.2015 23:30, zobrazeno: 21440x

Na jednom švestkovém kvasu (ostatní jsou čisté) mám na povrchu vrstvu křísu nebo plísně nebo co to je. Tenká bílá vrstva. Ocet cítit není, nijak to nesmrdí.  Kvas je dokvašený, asi 5st. brix, což bude asi 2% cukru, po odečtení "lihové chyby".  Kotlík je putovní, dřív než za týden se k němu nedostanu. Co s tím dělat?  Je to v plast. sudu asi 100l, se šroubovacím víkem, to moc netěsní. Od doby dokvašování pouštím pod víko CO2 z petky, naplněné vodou, cukrem a kvasnicema, občas obměňuju náplň. I přes to se ten povrch zatáhl. Mám to v teplotě 15-17st. Mám ten povrch odstranit? Plynovat budu i nadále až do vypálení.   Rosťa

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
host - 236.138 (?), 6.11.2015 8:27

Mnohem účinější by bylo celý prostor nad kvasem zasířit. Sirný knot není moc šikovný, protože nežli sud zavřete např PE folií a zatáhnete gumicukem, tak hodně SO2 uteče. Vhodnější je dát do vhodné plastové nádobky přibližně 2 dcl roztoku siřičitanu, pyrosiřičitanu či dithioničitanu sodného nebo draselného a přisypat pevnou kys. boritou nebo šťavelovou či nějakou jinou slabou kyselinu. Možná, že by se daly použít i silné minerální kyseliny, ale pouze velmi zředěné. Oxid siřičitý se bude stále tvořit. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 111.183 (?), 6.11.2015 12:15

Sirný knot mám doma, to můžu udělat hned, ty chemikálie ani nevím, kde shánět. Nechal bych toho kusek dohořet v nerez misce pod přiklopeným víkem. Jen abych nevyhnal čerta ďáblem. Kdosi psal, že čpěla síra z kvasu tak, že mu nadávali v pálenici a smrdělo to i ze slivovice, do doby odvětrání. Mám ten povrch vyhodit hned, před sířením nebo až před pálením?  Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 174.1 (?), 6.11.2015 14:02

Pokiaľ sa jedná o týždeň tak by som to nejak extra neriešil. Povlak treba samozrejme zoškrabať. Dezinfekciu sírou by som riešil až na poslednom mieste, stalo sa mi totiž toto isté s jablkami a bohužiaľ cítim oxid siričitý z pálenky ešte aj dva mesiace po vypálení. Oveľa jemnejšie riešene je vytvoriť na povrchu súvislú vrstvu cukru alebo kyseliny vínnej, nemiešať do kvasu, táto vrstva stabiliuje na krátky čas mikroorganizmy na povrchu a kvas tým nijak neutrpí.

Mimochodom pokiaľ sa koláč neprepadáva by som s pálením ešte asi počkal, kvasenie ešte nie je ukončené.

Jozef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.112 (?), 6.11.2015 14:44

 Zaujal mně ten Váš způsob plynování:-))))
Vím,  že to používají akvaristé a možná i "někteří pěstitelé", ale v souvislosti s konzervaci kvasu jsem o tom ještě neslyšel.
Znám ho jen s pomocí tlakových láhví nebo bombiček.
*
Nechci radit, jen napíšu co bych osobně dělal na základě toho co jste popsal:

Soudek bych neotvíral, nesířil a z nějaké zkázy během týdne bych vůbec neměl strach - nevypadá to nebezpečně.
Možná i ten povlak, tuším, že je velmi tenký bych před pálením nijak razantně neodstraňoval.
*
A když už jste nainstaloval ten vyvíječ, dal si tu práci, tak bych tu petku dal do nádoby s teplou  - 30-35°C vodou a snažil se ji udržovat. Ale to určitě víte, že se tak vývoj C02 podpoří. A i sníži životnost "náplně" na 2-3dny.
"Vyčerpanou náplň vyvíječe" bych taky určitě "nějak využil" :-)))))

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.217 (?), 6.11.2015 15:03

To co napsal Jozef je hodně použitelné, lehce dostupné a rychlé a účinné řešení:-))))
*
Jen bych s ním nesouhlásil s tím nedokvašením a nepropadnutím "koláče".
Pokud se naměří refraktometrem 5°Bx už to nekvasí, nebo jen minimálně, a nedá se očekávat žádné zvýšení výtěžnosti ani kvality.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 236.138 (?), 6.11.2015 14:49

A není to náhodou tak, že "ten kdosi" aplikoval např. pyrosiřičitan přímo do kvasu? Účinkem kys. jablečné, která je representantem kyselosti kvasů, se tvoří rovněž SO2. Deku vyhoďte až před pálením. PŠ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 141.81 (?), 6.11.2015 15:35

 Ještě pár slov k doplnění a osvětlení mého přístupu k síření:

To, že ho nedoporučuji, že se mu snažím vyhýbat znamená jen to, že s ním nemám žádné praktické zkušenosti. Ne, že bych ho zavrhoval, ale co nemám prakticky vyzkoušeno o tom nekecám.
*
Sirné plátky používám celkem často k dezinfekci sklepa, včelích plástů, sudů které se mi nechce drhnout..., a není to příjemná práce...
Tak i proto ten můj odpor k síře který se přenesl i na její snadno aplikovatelné sloučeniny...

Rafael

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 111.183 (?), 7.11.2015 0:07

Taky jsem nikde neslyšel, že by to někdo takto plynoval. Napadlo mě to na stránkách akvaristů, že by to mohlo posílit protivzduchovou bariéru. Asi tam ještě jednou nahlídnu, kdyby se to náhodou chystalo potopit. Vždy jsem po otevření ke kontrole a měření měl připravenou novou náplň do vyvíječe. Ta plynuje ten první den urputně a předpokládám, že prostor zaplní rychle. Ty vyčerpané náplně mám slité v petkách, vím komu je nabídnu. / Všeobecně se mi ten koláč nelíbí i když je čistý. Je to takový sajrajt podivný. Jak to tam kvasí, když seriózní kvašení má být v tekutém prostředí? Asi na polosucho.  Beztak tam ty kvasinky nevedou plnohodnotný život. Ví se, jestli se po jeho utopení vyluhuje do kvasu něco užitečného nebo nevhodného? Nevěřil bych, že by nic. Je to dost jiné prostředí, výsledek nemůže být shodný.  Příští rok hodlám použít nějaké rošty (falešné víko), budu mít lepší pocit.   Dík za rady.  Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 174.1 (?), 7.11.2015 9:52

Koláč obsahuje dosť veľa materiálu, podľa odhadu aj 30-40%, mám jeden polopriesvitný sud a tam to je dobre vidieť. Aj v koláči pracujú kvasinky, ono to sú vlastne pevné častice nadnášané v tekutine bublinkami CO2 a bola by ho škoda pred pálením vyhodiť. Inak trebapovedať že bríza (křís) sa mi vytvorila na vsetkých minuloročných kvasoch, tento rok ani na jednom - začal som totiž pravidelne miešať kvas.

Jozef

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika