Jak donutit prokvasit zbytkový cukr 10,5 Brix?



host - 45.252 (?) 
21.12.2014 16:36, zobrazeno: 10855x

Cca 180L jablečného kvasu o počáteční cuk. 21Brix divokými kvasinkami prokvasilo při cca 17C na zbytkových 10,5Brix. Alkoholovitost kvasu je tedy nyní cca 6%. Ještěmě napadá, že je alkoholovitost o něco vyšší vlivem obsahu sušiny v 180L kvasu, neměla by se sušina-pevný díl počítat do celkového obejemu v litrech kvasu, ale nepočítám že by i tak alkoholovitost překročila 10%...Kvasinky běžné by obecně bez problémů měly prokvasit sice značně pomalu, ale přece až kvas o alkoholovitosti 10-14%, proč tedy můj kvas nechce v teple cca 17C dokvasit? Již z něj poslechem uniká tak jednou za minutu pár bublin CO. Zkoušel jsem už dvakrát připravit přesně dle návodu zákvas kvasinkami Vinka a ač byla sklenice i voda převařená, Vinka se nerozkvasila ani po 5-ti dnech při 20C a nakonec se na hladině objevila plísen. Vinka kvasinky mám 2 roky staré. Ještě zkusím do kvasu dát zákvas s obyčejných pekařských kvasnic. Prosím jen komentáře k otázce, zdržte se poznámek o lihu z cukru a nepitelnosti apod. Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.12.2014 17:24

U vinných hroznů má 21% cukru mošt  , z něhož se připraví přívlastkové víno - pozdní sběr. Takové víno musí mít nějaký zbytkový cukr i po dokonalém prokvašení.
   Pokud unikají nějaké bublinky (CO to asi nebude), tak to stále kvasí. Proč se nerozkasily kvasinky Vínka, věru nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 21.12.2014 17:33

Jistě, ale já nechci víno... Z objemu 180L kvasu, pokud kvas kvasí aspon minimálně, uniká více slyšitelných bublin za minutu, než sotva! cca jen jeden řetězec bublin za minutu CO2, to píši z vlastní x leté zkušenosti... Jablečné kvasy obecně prokváší nejen dle mých měření x let nazpět na cca 6,5Brix, v takovém zbytkovém obsahu cukru je totiž cca 2-3% tzv. nezkvasitelných cukrů...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 251.118 (?), 28.12.2014 9:25

pokiaľ ste rozrábal kvas presne podľa návodu, tak sa ani nečudujem, že sa nerozkvasili ani po 5 dňoch.Ja som sa totiž zatiaľ nestretol s návodom, kde by bolo potrebné pri rozkvášaní dodať cukor.Pri mojom prvom pokuse s kvasinkami sa mi stalo presne to isté.Ale logika mi hovorila, že ak sa kvasinky živia cukrom, tak im ich musím dať.Pri následnom zakladaní kvasiniek som ich vždy dával do cukorného roztoku cca.30°C, hoci v návode väčšinou uvádzajú vyššiu teplotu.Zatiaľ sa mi nestalo, aby do pol hodiny nerozkvasili.Najlepšie je ale rozkvášať v miestnosti, kde máte kvas, aby mali rovnakú teplotu a predišlo sa teplotnému šoku kvasiniek pri pridaní do kvasu.Pekárenské kvasnice, podľa môjho názoru, nie sú príliš vhodné, nakoľko sú zamerané najmä na výrobu CO2 (aby cesto nakynulo).Toľko ku kvasinkám.Čo sa týka toho zbytkového cukru, z toho by som ešte vedu nerobil, pokiaľ stále kvasí.Niekedy s tým proste nenarobíte nič.Zvlášť tohto roku, neviem prečo,(možno že bol dosť daždivý?) som mal aj ja ten zbytkový cukor dosť nadpriemer oproti iným rokom, hoci som pri kvasení robil všetko možné aj nemožné.Najnižšie som sa dostal pri drienkach-6 Brix.Dajte vedieť výsledok

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 3.51 (?), 28.12.2014 11:02

Koupil bych za 35 kč kvasinky od BS (BS1, BS2, nebo BS10 chladomilné) v nějakých vinařských potřebách a vyprdl se na Vínku. Jsou to malé sáčky, na takový objem kvasu by musel mít zákvas aspoň 4 litry. A ideál je přidat med, cukr. Nejlépe však mít třeba jablečný mošt. Kvasinky od BS do půl hodiny šumí a pění - ještě se nestalo, aby se neprobudily...

Nezapomeňte na živnou sůl pane. Bez ní je výkon kvasinek menší. Kupte dva až tři sáčky výživy á 15 kč. A zkuste znova rozkvasit kvas, uvidíte.

Je i možné, že za dva roky při špatném skladování jsou kvasinky dávno KO.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 90.181 (?), 28.12.2014 11:31

Kvasinky a živnou sůl Vínka bych nezatracoval. Použil jsem je letos pro pokusy s jablečným vínem a mošt se normálně rozkvasil. Když se snížila teplota v místnosti pod úroveň, která zastavila kvašení a víno bylo ještě příliš sladké a málo alkoholické, přemístil jsem nádobu s prokvašeným moštem do teplejší místnosti a kvašení se znovu samovolně rozběhlo. A buble to statečně dál... Teploty místností v jednotlivých fázích kvašení nenám změřené, odhaduji, že začátek kvašení probíhal cca při 10 ÷15°C, pak s poklesem venkovních teplot to ve sklípku spadlo na přibližně 5°C, po přemístění do tepla ve vytápěné místnosti je nynější teplota přibližně 17°C. Zákvas jsem v doslazeném moštu rozbíhal několik dnů při běžné pokojové teplotě, přesně dle návodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika