Hruškový kvas



host - 232.214 (?)
13.8.2018 14:19

Ďakujem za názory. Paradoxom ale je, že sud naplnený 14.7. má 9 brix a ten z 30.7. má 8 brix, ten čo kvasil mesiac je na tom skoro tak isto ako ten po dvoch týždňoch. Tu v tomto odkaze ma zaujala jedna časť nad ktorou rozmýšľam (nemôžem pridať odkaz nakoľko mi potom nechce odoslať príspevok, takže keď pohľadáte „Ako zistiť, či už je kvas dobrý do pálenice- Mirabelkový kvas“ tak sa dočítate. 

"V sude sa vždy pri procese kvasenia nachádzajú dva druhy cukrov. Tzv.: „bystré“ a „lenivé“ cukry. Bystré cukry reagujú ako prvé a premenia sa na alkohol skôr, tie lenivé cukry začnú proces premeny na alkohol neskôr. Ak je vonku alebo v miestnosti vyššia teplota, ako optimálna, bystré cukry zreagujú oveľa skôr. Tento proces má za následok zablokovanie tých lenivých cukrov, ktoré ostanú v kvase. Ďalšej reakcii bráni už vytvorený alkohol v kvase. Tento ich doslova zakonzervuje."
No a ja, teraz rozmýšľam čo je na tom pravdy a ako to asi funguje v praxi. Tohto roku, v tých horúčavách, by asi všetky kvasy začali kvasenie len s tými "bystrými" cukrami a všetkým by zostalo veľké množstvo nezkvasitelných cukrov."

Moja dilema spočíva v tom, či sa ešte niečo prekvasí alebo už sa to nepohne. Sviečka síce zhasla, tvári sa to že to kvasí ale refraktomer tomu moc nenasvedčuje. Nemeriam to každý deň, to nie. Pred dvoma týždňami boli merane sudy ktore kvasili už cca tie dva týždne a mali vtedy 8-9 brix a teraz po ďalších dvoch týždňoch to isté.

Neviem ako rýchlo prejde kvas do octového kvasenia a či práve tým čakaním nebudem čakať na ten ocot.

Prekvasenie na 1-2 brix je v mojom prípade utópia a asi nie len v mojom, keďže hrušky majú asi 3,5% nezkvasitelných cukrov.

PS: Tento rok sme pálili aj marhule, bez cukru, kvasiniek, enzýmov... bez všetkého. Marhule boli umyté, vykôstkované a dávali sa len zdravé.  Z cca 120L vytieklo 10,8L 51,5% marhuľovice. Boli zbierané priebežne ako padali, sudy sa plnili asi na 3x nie naraz. 20.6. sa začalo zbierať 30.6 sa skončilo, 12.8. sa vypálilo. Cukornatosť marhúľ bola 8-10brix po dvoch týždňoch 3brix.  Teplota miestnosti kde to kvasilo bola cca 17-19°C.

M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
pavelmicek - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (55) - 25.73 (?), 13.8.2018 13:40

Jeden doplňkový dotaz pane Rafaeli.

Když je refraktometr nejvhodnější nástroj na určení zbytkového cukru ve kvasu: nakolik je údaj °Bx ovlivněn např. 10% podílem alkoholu (orientačně změřeno vínoměrem). U vínoměru je uvedeno, že při cukernatosti 10°Bx bude naměřená hodnota posunutá o 1% alk.

Byl bych nesmírně šťastný za konkrétní odpověď. Zatím žiju v předpokladu, že po naměření 10%alk a 7°Bx, bude skutečná cukernatost o 2-3°Bx méně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 5.26 (?), 14.8.2018 21:27

pavelmicek:
Je to dost složitá problematika...
Jak měření zbytkového cukru v kvasu, tak měření obsahu alkoholu v cukernatých směsích.
(Když tak zkuste pohledat např."Porovnání metod měření alkoholu v donášejících a sladkých vínech apod.)
*
Jak jsem psal, že nejvhodnější nástroj je refraktometr, tak to bylo v to smyslu, že je rychle a skoro bezpracně použitelný, nerozbitný a vydrží věčně.
K Vaší otázce ovlivnění 10% obsahem lihu měření kvasu musím odpovědět, že je to celkem pro domácí praxi zanedbatelné. Ale úplně přesně to nevím, nezkoumal jsem to. Neměl jsem důvod protože jsem si vždy vystačil se zbytkovým 3-8°Bx - podle suroviny. A i přes to, že jsem většinou pracoval s velmi cukernatými a lihovitými kvasy. Pravda, v počátcích jsem zkoušel i nízkocukernaté, ale ve výsledcích měření refraktometrem jsem větší rozdíly nezaznamenal.
Vínoměr jsem tehdy neznal, nic takového tehdy nebylo a neznám ho ani teď.
Pokud jsem potřeboval kdysi v něčem zjistit obsah alkoholu, tak jsem to udělal laboratorní destilační zkouškou. Později už jsem měl zkušenosti a dokázal jsem odhadnout, spočítat podle výchozích a konečných °Bx obsah lihu.
Ale pokud Vás to až tak láká a chcete mít v tom úplně jasno, tak si zkuste, už jsem to párkrát, i tady na zahradě psal, udělejte si nějaký roztok a přidávejte cukr, líh a měřte všemi dostupnými metodami a porovnejte je mezi sebou.
Já už tu potřebu, i když jsem možná, nevím už kde psal, že to udělám, nemám.
Tedy, lépe napsáno, už se mi do toho nechce.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 232.214 (?), 13.8.2018 14:19

Ďakujem za názory. Paradoxom ale je, že sud naplnený 14.7. má 9 brix a ten z 30.7. má 8 brix, ten čo kvasil mesiac je na tom skoro tak isto ako ten po dvoch týždňoch. Tu v tomto odkaze ma zaujala jedna časť nad ktorou rozmýšľam (nemôžem pridať odkaz nakoľko mi potom nechce odoslať príspevok, takže keď pohľadáte „Ako zistiť, či už je kvas dobrý do pálenice- Mirabelkový kvas“ tak sa dočítate. 

"V sude sa vždy pri procese kvasenia nachádzajú dva druhy cukrov. Tzv.: „bystré“ a „lenivé“ cukry. Bystré cukry reagujú ako prvé a premenia sa na alkohol skôr, tie lenivé cukry začnú proces premeny na alkohol neskôr. Ak je vonku alebo v miestnosti vyššia teplota, ako optimálna, bystré cukry zreagujú oveľa skôr. Tento proces má za následok zablokovanie tých lenivých cukrov, ktoré ostanú v kvase. Ďalšej reakcii bráni už vytvorený alkohol v kvase. Tento ich doslova zakonzervuje."
No a ja, teraz rozmýšľam čo je na tom pravdy a ako to asi funguje v praxi. Tohto roku, v tých horúčavách, by asi všetky kvasy začali kvasenie len s tými "bystrými" cukrami a všetkým by zostalo veľké množstvo nezkvasitelných cukrov."

Moja dilema spočíva v tom, či sa ešte niečo prekvasí alebo už sa to nepohne. Sviečka síce zhasla, tvári sa to že to kvasí ale refraktomer tomu moc nenasvedčuje. Nemeriam to každý deň, to nie. Pred dvoma týždňami boli merane sudy ktore kvasili už cca tie dva týždne a mali vtedy 8-9 brix a teraz po ďalších dvoch týždňoch to isté.

Neviem ako rýchlo prejde kvas do octového kvasenia a či práve tým čakaním nebudem čakať na ten ocot.

Prekvasenie na 1-2 brix je v mojom prípade utópia a asi nie len v mojom, keďže hrušky majú asi 3,5% nezkvasitelných cukrov.

PS: Tento rok sme pálili aj marhule, bez cukru, kvasiniek, enzýmov... bez všetkého. Marhule boli umyté, vykôstkované a dávali sa len zdravé.  Z cca 120L vytieklo 10,8L 51,5% marhuľovice. Boli zbierané priebežne ako padali, sudy sa plnili asi na 3x nie naraz. 20.6. sa začalo zbierať 30.6 sa skončilo, 12.8. sa vypálilo. Cukornatosť marhúľ bola 8-10brix po dvoch týždňoch 3brix.  Teplota miestnosti kde to kvasilo bola cca 17-19°C.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 73.220 (?), 15.8.2018 23:15
Vypálené, natieklo 47L, 51,5% hruškovice. Nebolo už načo čakať, pretože keď sa sudy v pondelok otvorili-zavreli (akurát sa odmeral cukor), tak dnes už na povrchu boli biele bodky. Aj dnes ešte sviečka nad kvasom zhasla ale aj napriek tomu, niektoré sudy už pomaličky išli zlým smerom. Je to celkom zaujimave ako rýchlo sa to dokáže zvrhnúť, keď sa tam dostane vzduch. Takže vcelku spokojnosť, že sa to vypalilo a ešte aj niečo vytieklo. Teraz už len zostáva vyskúšať, aká z nej bude kocovina, či to bude taký istý bolehlav ako z inej pálenky :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.29 (?), 27.8.2018 21:26

Podle čeho usuzujete, že se některé sudy zvrhly špatným směrem? Mi hrušky sbíráme postupně od poloviny srpna do půlky září a pálíme až v půlce prosince. 

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.119 (?), 26.8.2018 1:58

Určitě bych dosladil na těch 20 Bx při zakládání kvasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
robo27 - (30) - 95.72 (?), 16.10.2018 12:38

Zdravím

mám kvas ktorý vyzerá ako na priloženom foto. Vonia po hruškách, ale je dosť kyslý, chuť octu necítim. Predpokladám že už páliť, ten vrchný koláč vyhodiť?

ďakujem


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika