Dřevo do destilátu



host - 236.138 (?)
11.9.2018 21:34

Oprava 22.6.2018.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 236.138 (?), 11.9.2018 21:29

Doporučuji přečíst názor MUDr. M.Vysloužila, tuším z 11.6 2018. Napsal to přesně. Dřevo se hodí pouze do vínovic, jablkovic (calvadosů) a obilných destilátů. Tak, jak to chápu já, je "Zlatá slivovice" jisté nejmenované firmy RJ prostě omyl, ale splést se může každý. Přídavek dřeva, v jakékoliv versi, tedy i pecky musí destilát obohatit, nikdy nesmí dojít k tomu, že převládne chuť dřeva a původní markanty destilátu zmizí nebo jsou značně potlačeny. Dost před "barikovými destiláty" varuji, odřel jsem si uši mnohokrát, třeba letos na soutěži v RJ, Vizovice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.138 (?), 11.9.2018 21:34

Oprava 22.6.2018.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 15.10.2019 17:24

Dobrý podvečer. Chtěl bych se zeptat, jak jste vyráběl ten rum? Z cukrové melasy, nebo z cukru a z jakého třtinového? Kdysi jsem si vyráběl tzv. domácí líh na maceráty z melasy (tmavěhnědá hustá tekutina). Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 204.170 (?), 2.12.2019 22:20

Dlouho jsem tu nebyl a teprve dnes jsem si všiml dotazu na výrobu rumu. Tedy: především upozorňuji, že moje pojetí rumu je založeno na dlouhých paličských zkušenostech a následném studiu různých postupů na I netu. Potom jsem výzkumu nejen použitých surovin, ale i samostatného technologického procesu věnoval mnoho úsilí. Tím chci pouze říci, že jsem dospěl k procesu, který je na jedné straně (tedy podle názoru pijáků) velmi úspěšný, na straně duhé však náročný. Bylo by ode mne dost nezodpovědné tvrdit, že je možno snadno vyrobit velmi dobrý rum jen tak "od oka". Proto prosím, aby moje, jen elementární informace byla brána jako záruka jistého výsledku. Používám třtinovou melasu a třtinový cukr. Ale hlavní je technologie a to se tu nedá dostatečně popsat. Není tu dost místa. A hlavně, budiž mi to odpuštěno, podrobný návod, dá-li se to tak říci, nemohu zveřejnit, je to mé rodinné tajemství a jeho zveřejnění by mi spíš hrozilo ostudou po neúspěších nedosti zkušených a vybavených paličů. Nicméně, zkuste to, třeba zvítězíte svým způsobem. Vedle toho nyní čekám na roční zrání loňské várky, které teprve dovrší mé úsilí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.203 (?), 15.9.2018 14:16

Koupil jsem 5l dubovy soudek a nechal si ho u prodejce hodne vypalit. Nasledne jsem v nem nechal pul roku kalvados. Vysledna lihovina ma hrasne nahnedlou varvu a z dreva se pridala i lehka chut po vanilce. Letos to budu opakovat. Je dulezite prubezne kontrolovat kvalitu at trochu ziskate prehled jak dochazi k barveni. Ono to bude s kazdou davkou probihat jinak rychle, protoze sud uz bude pouzivany.

Letos to vypada na dobry rok, takze asi pribude dalsi soudek do sklepa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dakota.F - (29) - 238.190 (?), 17.10.2019 18:30

Laboruji takto už asi 3 tí rok.

První rok jsem si zakoupil 3 litrový dubový soudek. Ihned do něho šla Irská Whisky.

Po půl roce před stáčením, jsem pořídil druhý soudek opět dubový 3 litry.Po Irské se jen zaprášilo jak moc chutnala. Oba soudky jsem naplnil Jabčákem opět stočeno po půl roce.Lahodná chut bohužel opět hned pryč.Opět soudky naplněné Irskou Whisky.Tak to budu střídat.

Letos jsem do svého pordfolia přidal tento výtvor od jednoho výrobce z Brna.

15 litrový dubový soudek.Naplněný kukuřičnou Whisky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
krekaříček - (36) - 179.2 (?), 28.2.2020 16:13

Dobrý den.

Chtěl bych se vás zeptat, jak jste dělal tu Irskou whisky? Jaký jste používal slad, zcukřoval jste a ztekucoval pomocí enzymu, nebo zahříváním na určité teploty? Destiloval jste dvakrát, nebo 3 krát. Taky jsem si vyráběl svoji obilnou pomocí enzymů z ječmene a pšenice poměr už jsem bohužel zapomněl, ale bylo to asi půl na půl. Zrála 4 roky v dubovém sudu a byla výbornásmiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dakota.F - (29) - 238.193 (?), 24.10.2020 22:38

Omlouvám se delší dobu jsem zde nebyl. Dnes jsem narazil na váš dotaz.

Irskou Whisky vyrábím z Ječmene, Pšenice,Ovsa. Mělo by přijít nepatrné množství Žita na mojí dávku to dělalo 0,6 Kg bohužel sehnat tu žito je nalidský úkol tak jsem jej vypustil.Přesný poměr z hlavy nepamatuji přesně. Návod mám jinde, tak snad to z hlavy trefím.

10 kg Ječmene

3,5 kg Ovsa

2,4 kg Pšenice

Komponenty podrtím mačkačem lepší než šroták nedělá mouku. Je potřeba zrno rozmáčknout né pošrotovat na mouku.

poměr je Cca. 1 ku 3 s vodou. (na kilo obilí 3 litry vody)

Do kotle brutar na prasata myslím že se jedná o kotel 70 litrů cca.

dám 45 až 50 litrů vody. Tu zahřeji na 60 až 65 stupnů. Nasypu obilí a zvednu teplotu na 82 až 86 stupnů. Tuto teplotu za neustálého mýchání držím hodinu.

Poté přidám enzymu TERMAMYL na přeměnu škrobu do tekutého stavu. V tu chvíli přestanu pod kotlem úplně topit. Mýchám další hodinu.Teplota klesne za tu hodinu tak na 75 stupnů. Snažím se srazit teplotu na 65 stupnů.Jak dostáhnu teploty 65 stupnů přidám Enzym SACZYME PLUS chvíli ještě mýchám. 

Poté pařák uzavřu výkem na ty pružiny co tam jsou a nechám do druhého dne samovolně vychladnout. Druhý den změřím cukernatost ta se pohybuje jak kdy někdy kolem 13, někdy kolem 15 brix naložím do bečky a rozkvasím kvasinkama.

Nechám kvasit v hermeticky uzavřeném sudu přes kvásnou zátku 6 až 8 týdnů.

Po vypálení a naředění jde na 6 měsíců do dubového sudu. Mám pár zkušeností po požítí známích poznatků,, Vole však to je jak Tulamorka,, (já ji nikdy nepil.) :):):)

Snad se vám můj recept bude zamlouvat a budu rád pokud někdo vyzkouší udělat na jeho reakci s jeho výsledkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 209.31 (?), 9.12.2020 19:10

recept dobrý, ale prosím, míchám a víko

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 195.10 (?), 7.12.2020 19:33

Zdravím.

Nemáte zkušenost s namícháním  "rumu"? Zkoušel jsem ho namíchat z jemné vínovice. Použil jsem esenci rumu, vanilky, karamel a sladidlo. Koupil jsem to na   alkoholoveesence.cz. Další pokus jsem udělal s přidáním dubový žíhaných špalíků (popsáno v této sekci) a malým přídavkem uvedených esencí. Naředěno na cca 43 proc. To bylo jemnejší, chutnější. Ale zatím to není to co chci. Nemáte někdo zkušenost s přidáním koření - skořice, hřebíček, koriandr...? Co, kolik?  Podělte se. Rád bych se vyhnul použití rumové esence (aromka Brno). Uleželý karibský rum asi nenamícháme, ale určitě kvality Republiky a Hefronu nebude problém dosáhnout.  Rum je nepostradatelná součást griotky a trochu dávám i do ořechovice i když tam dávám pžedevším ovocnou pálenku čistou. Ale do punče, svařáku a td. je nenahraditelný. Tak se podělte. Pěkný večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika