Dozrávám hrušky na trávníku - vzniká ještě cukr?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 226.56 (?) 
14.9.2015 1:23

Já jsem zas nikdy, mimo pokusů, nezakládal kvas z raných hrušek. Nebo z takových které bych neuměl vylisovat.
Nezkoušel jsem bohužel nikdy měřit cukernatost tvrdých hrušek po opadu ze stromu a pak až někdy v zimě a porovnávat ji. A zjištění zvýšení obsahu aromatických látek během skladování bylo už úplně mimo mé schopnosti. Tak jsem rané hrušky, hniličky rozdal, časem přerouboval a na podzim loudil a sbíral po cizích zahradách a polích ty pozdní.
A dnes, v extenzivním polním sadu, zjišťuji, že to asi nebyl dobrý nápad...
Už ani nevím jak pořádná hruška vypadá:-(((( 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.9.2015 7:08

Já jsem zas nikdy nezakládal kvas z raných hrušek

To je škoda, jedna z raných hrušek (Wiliamsova) je pro kvas jednoznačně nejlepší

A zjištění zvýšení obsahu aromatických látek během skladování bylo už úplně mimo mé schopnosti.

Na zjištění obsahu aromatických látek má schopnost každý, kdo nemá rýmu. Stačí čichnout a ochutnat..enlightened

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 235.210 (?), 14.9.2015 20:34

Použil jsem špatné výrazivo. Pod pojmem rané hrušky jsem nemyslel wiliamsky a podobné v té době zrající. Měl jsem na mysli odrůdy v létě zrající. Velmi měkké konzistence, moučnaté, většinou malé, které se kdysi používaly hlavně k sušení nebo jako doplněk stravy pro dobytek.
*
Takže do lisování wiliamsek apod. bych šel...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 246.163 (?), 13.10.2017 23:31

Švestkový destilát, LÍH? Jejich budíky mě neuráží, ale mluvit tady o čistě ovocné pálence když i přiznávají líh je zcestné!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 12.9.2015 13:38

Ono je otázkou, jestli dokap druhé destilace prohnaný třetí destilací kvůli deodorizaci lze použít k zvýšení výtěžnosti přidáním do "zlatého jádra" druhé destilace a nebo použít jako vstupní surovjinu jiných výrobků (například k maceraci a průtahové destilaci aromatického ovoce jako jsou třeba maliny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 134.218 (?), 12.9.2015 14:08

Zpracování a využití dokapů a úkapů bych do té debaty netahal.  To zas tak špatné není. Psal jsem o přídávaní čistého lihu v různých fázích výroby - o ředění, řezání, pravých destilátů.
A výraz "deodorizace"..., no nevím proč jste ho použil?
Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 12.9.2015 21:42

Deodorizace je odstranění pachů - tedy toho co dělá z dokapu vodku. Napoak to co dělá dokap dokapem je, že v destilované frakci klesá podíl lihu a stoupá podíl něžádoucích aromatických složek. Ale dalším stupněm destilace z toho vyrobíte něco, co má blíže k čistému lihu než k ovocné pálence. Je pak tedy otázkou, jestli míchání zpět k nejkvalitnějšímu voňavému jádru je 1) zjemňování, 2) ředění, 3) řezání 4) standardizace,... přípustné×nepřípustné.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 114.238 (?), 11.9.2015 8:21

Zdravím,

mám letitou skušenost s naší obrovskou hruškou(nedokáži určit odrůdu-sudety min 80let), hrušky opadají po prvním mrazu, jsou hodně tvrdé ale dají se kousat, necháváme je ve sklepě do ledna, pak rychle sládnou a měknou - šup do beček, nesladím a je to výborná hruškovice.

Pokud jsem je já nebo dříve taťka nastrouhal přímo do beček - bez cukru nic neteklo a chuť dobrá jen pro pražáka (vyháňací)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 221.38 (?), 14.9.2015 20:44

Přátelé, toto vlákno jsem před pár dny založil a je pro mě jako začátečníka velmi užitečné, jaká diskuse se tu rozvinula... Děkuji.

Tak pro informaci - tvrdé hrušky jsem nechal dozrávat rozložené na trávě, myši ani nic jiného se mi do toho nepustily. Obden jsem hrušky přebíral, vykrajoval otlučená a nahnilá místa a postupně drtil v řepáku. Teď mám ve dvou nádobách asi 250 l kvasu. Dohromady jsem přidal 3 kg cukru a půl litru 30% kyseliny sírové. Kvas jsem důkladně pěchoval násadou od motyky. V obou nádobách jsem nechal hladinu pomletých hrušek asi 30 cm pod okrajem, zavřel deklem a ještě pro utěsnění omotal streč fólií. Krásně to bublá... Určitě napíšu, jak to dopadne. 

Zajímalo by mě, jestli opravdu tak malé množství kyseliny sírové dokáže tak významně změnit pH tak velkého množství kvasu. A za druhé - moje chabé znalosti chemie říkají, že ta kyselina za chvíli zreaguje a přestane být kyselinou... Přesto nadále ovlivňuje pH? A proč kyselina citronová pH ovlivňuje jen pár dní (jak tu v diskusi zaznělo)...?   Efendi

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 187.224 (?), 14.9.2015 21:13

../...zavřel deklem a ještě pro utěsnění omotal streč fólií. Krásně to bublá../

 Má kudy odcházet z nádob přetlak vznikající kvašením??.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika