Distillery Kleiner, zajímavý marketing nebo si jen dělají srandu?



host - 241.98 (?)
20.7.2017 11:43

Děkuji za doplnění, já to drcení jen doplnil jako zajímavost, sám jej téměř nepoužívám. Jen při prvním sypání do sududo zajedu do kvasu párkrát čistým! rýčem, aby se plody zalili rychleji šťávou a nedošlo k oxidaci v objemu. Záměrně pecky nedrtím, ale ani neodpeckovávám kvas.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 236.138 (?), 7.7.2017 12:12

Vážený pane Rafaeli, vaše pokora mě velmi překvapila. Cením si lidí, kteří umí přiznat, že něco neví, to je vždy cesta k poznání.

Destilát z durancií cením velmi vysoko a jsem tůze rád, že se už na mnoha soutěžích ovocných destilátů oddělují od kategorie "slivovice" (rozumějte obecně švestkové destiláty). Jedná se o modré, kulaté plody, které však nejdou od pecky. Pravděpodobně nejsou z tohoto důvodu vhodné na povidla. Rozeznávám dva druhy destilátů z durancií. Ta první množina je hlavně Slovácko, ta druhá Horňácko. Nevěřil byste, jaký je v těch destilátech rozdíl a přesto oba zastiňují slivovice, což je trochu nespravedlivé. Jsme s manželkou velkými milovníky destilátů z durancií hlavně těch na Horňácku, centrem je Velká nad Veličkou, ale ani soutěž ve Vápenkách nevynecháme. Horńácké destiláty z durancií vykazují mimořádný podíl mandlové chutě, chcete-li amygdalinu, tedy glykosidu s -CN (kyano) skupinou. Samozřejmě, že je pochopitelné, že to každý degustátor neocení, někteří se dokonce obávají, že by se snad mohlo jednat o zvýšený podíl ethylcarbamatu, což je nesmysl, protože kyanovodík není prekursorem této sločeniny, ačkoliv to řada autorů knih o ovocných destilátech tvrdí (Uhrová, Balaštík, Melzoch). Prostě ty jihozápadní svahy Bílých Karpat, jílovitá půda a spousta slunečního svitu dělají své. Udělejte si do Velké nad Veličkou výlet až bude košt pro veřejnost, bývá to v květnu. Je to jeden z nejvýraznějších a nezaměnitelných destilátů s nádhernou harmonií i persistencí, ale až po oskeruši.  slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.98 (?), 14.7.2017 10:16

Dobry den, já bydlím ve Veselí nad Moravou, což je Slovácko, na hranici s Horňáckem. Můj sad je v nivě řeky Moravy, půda těžší, vysoká hladina spodní vody a vlhkost od řeky. Pro pěstování durancií výborná poloha. V posledních letech prakticky nevysazuji jiné odrůdy švestek, jak kvůli chorobám, tak kvůli chuti pálenky. Povidla z durancií jsou výborná, jen se musí dělat jinak. Nejprve se přezrálé plody rozvaří do břečky, ta se propasíruje přes síto s velkými oky, aby se oddělili pecky. Dál se vaří až dokud nestojí vařečka.. Protože plody nejdou od pecky, nevěřím, že tzv. kulatky pana Kleinera jsou odpeckované durancie. Chuť pálenky nejvíce ovlivňuje vyzrálost, až přezrálost plodů. V dnešní době se spousta pěstilů bojí o úrodu a otřepávají polozralé plody do kvasu, který doslazují cukrem. Já mám sad oplocený a okolo další sady, sbírám jen spadané, přezrálé, ale zdravé plody. Zbytek dotřepu až mají plody scvrklé prdelky (znalci ví o čem mluvím). Jemnou mandlovou chuť v pálence mám také. Výraznější se dělá umytým rýčem, kterým rozsekáte plody přidané do kvasu, tím praskne pár pecek.. Chuť dále záleží na správné technologii pálení. V tom je pálenice ve Veselí vyhlášená.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.7.2017 10:45

Všechno správně. Až na ten rýč.
1. Mandlová příchuť v duranciové pálence je i z klasicky vedeného kvasu tak výrazná, že není třeba pecky drtit.
2. Podařilo se mi 1x proseknout dno plastového sudu S-sekáčkem při drcení hrušek. Rýčem by to bylo podstatně snazší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 14.7.2017 19:38

a za třetí : letošní úroda u durancií i švestek je opět téměř nulová, takže o mandlové příchutí slivovice si necháme zase jen zdát. A povidla také nebudou.  AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.98 (?), 20.7.2017 11:43

Děkuji za doplnění, já to drcení jen doplnil jako zajímavost, sám jej téměř nepoužívám. Jen při prvním sypání do sududo zajedu do kvasu párkrát čistým! rýčem, aby se plody zalili rychleji šťávou a nedošlo k oxidaci v objemu. Záměrně pecky nedrtím, ale ani neodpeckovávám kvas.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 233.253 (?), 15.7.2017 15:05

Pane Šlosare, to není pokora. Jen přiznání vlastní blbosti. Člověk si udělá nějaký názor a pak není nějak přístupný ho změnit. Měl jsem spoustu pomologií, ve SVK jsem byl kdysi skoro denním hostem a...
Nějak jsem si zafixoval, že durancie je jen lidový název pro švestku a tím to pro mně na hooodně dlouhou dobu skončilo.
(Další podobný blud z kterého jsem taky procitnul teprve nedávno je Absinthe. Koupil jsem kdysi od Hills, vyrobil podle starých českých receptářů a tím to pro mně tehdy skončilo...)
*
Díky internetovým forům jsem se poučil - nakoply mně a donutily se znovu nad tím vším pořádně zamyslet a tak..
*
Durancie jsem už vysadil a snažím se je ve svém okolí propagovat. A celkem úspěšně.
*
A chtěl bych se zeptat, jak jste psal:
Ta trochu rozdílná chuť z jednotlivých oblastí je způsobena půdními a klimatickými podmínkami nebo klony, odrůdami. Napadlo mně to v souvislosti s jedním zahradnictvím, něco podobného jako Lipnická švestka a durancie Vítek..

P.S. Oskeruši jsem nikdy v reálu neviděl, znám ji jen z obrázků a čtení a jestli ji mám pro budoucí vysadit zvažuji delší dobu a nevím... I když místa je dost.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.7.2017 12:50

Pane Rafaeli, obávám se, že oskeruše není strom, který by se dospělému člověku vyplatilo vysadit, očekává-li palírensky významnou úrodu pro sebe. Navíc na většině území našeho státu se jí moc nedaří. Pokud se ve Vašem
kraji pěstuje víno, pak snad ano.
   V čem tkví jedinečnost horňáckých durancií? Faktorů je víc, jiné klony to ale asi nebudou.:
Příhodná poloha - teplé podnebí, k tomu svažité pozemky
Sušší půda není enormně úrodná, plody tak nenarostou do hmoty, nýbrž do cukru a aromatu 
Tradice - místní se naučili durancie pěstovat, pálit a vychutnat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 138.210 (?), 21.7.2017 1:46

Díky za názor o duranciích.

V těch mám celkem jasno - vysaeny a pěkně rostou.

*

Oskeruše zvažuji už delší dobu, ale spíš jen jako oživení krajiny pro budoucí.. Jen se pořád nemůžu odhodlat...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.7.2017 8:32

Řeknu jednu kacířskou myšlenku. Durancie poněkud vymazaly jemné nuance chutí pálenek z jednotlivých odrůd pravých švestek, což není dobře. Aroma a dochuť durancií jsou tak silné, že žádný jiný slivoňový destilát jim nemůže konkurovat. Je proto dobře, že mnohé soutěžní degustace vymezují pro durancii zvláštní kategorii. Jemná sametová vůně modře ojíněné švestkové slupky se dokáže v destilátu užasně rozvinout. Výrazná duranciová "peckovina" - jakkoli skvělá - tyto vjemy překryje.
   Je to podobné, jako bychom vyráběli džemy z rynglí, rybízu, broskví. A pro vylepšení chuti tam přidali 1/3 malin. Džemy budou skvělé, možná dokonce lepší. Ale chutě rybízu, rynglí v nich nenajdeme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
<  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika