Destilát z piva a vína



host - 62.253 (?)
1.2.2019 21:15
Dnes jsem zkusil vypalit zbytek piva, co se nedopil ze sudu. Z peti litru 11° piva jsem pri prvnim paleni ziskal pul litru lutru o koncentraci 22 voltu. Druhe paleni udelam zitra v malem papinacku, ale predpokladam, ze pri druhem paleni a naslednem naredeni dostanu tak dve deci az ctvrtinku 45 procentniho moku :) Chutnal jsem palenku, kdyz tekla 40% ze zacatku a chut je dost aromaticka a hodne vyrazna. Z prvu jako bych jedl z podlahy v pivovaru, ale po chvilce to nebylo spatny:) druhe paleni myslim to hodne zjemni. Kazdopadne na dlouhodobejsi uzivani to nevidim... Ve zkratce - vyteznost 4-5 litru na 100, chutove nic moc. Ale uvidime.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 90.120 (?), 21.12.2013 12:22

Co k dotazu říci : pálí se samozřejmě z čerstvého piva, cukr se žádný nepřidává; zpracovává se většinou pivo s nějakou senzorickou vadou (to nemusí platit u velkoprodukce), nebo to, co lze "lacino" někde získat. Lze sice pivo znovu rozkvasit, u "homebrewingu" se to i občas používá při přípravě speciálů, ale to je mimo tuto diskuzi.

Protože seženete pivo s koncentrací 3,5 - 4,5% max., destilace (ta první, na rektifikační koloně jsem to nezkoušel) začíná destilace až od 96°C!! a získáte lutr o koncentraci 10 - 15%, více většinou ne. Proto musíte provést druhou destilaci na zkoncentrování takto získaného alkoholu. Při druhé destilaci se někdy přidává dávka chmele, pro posílení aroma. Získá se produkt o koncentraci 25 - 30%. Proto se někdy provádí i třetí destilace.

Prostě zpracování piva na destilát je dosti komplikované, závisí na mnoha faktorech; lze jej snadno pokazit a proto ne vždy se to povede. A hlavně, výtěžnost je malá, je to vždy na rozvaze, zda se vám to vyplatí!

Snad vám to na přiblížení "problému" postačí. Přeji hezký den, klidné Vánoce a úspěšný Nový Rok.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.253 (?), 1.2.2019 21:15
Dnes jsem zkusil vypalit zbytek piva, co se nedopil ze sudu. Z peti litru 11° piva jsem pri prvnim paleni ziskal pul litru lutru o koncentraci 22 voltu. Druhe paleni udelam zitra v malem papinacku, ale predpokladam, ze pri druhem paleni a naslednem naredeni dostanu tak dve deci az ctvrtinku 45 procentniho moku :) Chutnal jsem palenku, kdyz tekla 40% ze zacatku a chut je dost aromaticka a hodne vyrazna. Z prvu jako bych jedl z podlahy v pivovaru, ale po chvilce to nebylo spatny:) druhe paleni myslim to hodne zjemni. Kazdopadne na dlouhodobejsi uzivani to nevidim... Ve zkratce - vyteznost 4-5 litru na 100, chutove nic moc. Ale uvidime.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.4 (?), 28.9.2020 10:52

Pálení piva o síle 4,5% je nesmysl. Pění to v hrnci jako prase a výtěžnost velmi malá. I při ceně piva "v akci" vyjde pálenka velmi draho. Je chuťově zajímavá, to ano, ale za tu cenu nestojí... Tak pěkně jinak a pořádně. Koupit pivo v akci, změřit cukr (cca 25g/l). Zohlednit již 4,5% což by odpovídalo cca 90g/l. Dosladit na cca 350g/l (350 - 90 - 25 = 235g cukru). To odpovídá vykvašení na cca 18% přidáním turbokvasnic). Výhody vysokoprocentního kvasu jsou lepší výtěžnost aroma a není pravda, že pálený cukr je hořký. Pro malý pokus - 12l Staropramen 11tka, přidání 4kg cukru, doředění vodou s kvasnicema na 15l (20l soudek s bublákem), po týdnu do papiňáčku - 1D do 25%, 2D do 50% = po naředění 3l 45% pivovice, příjemné pivní vůně a jemného konce. (380 Kč pivo, 70 Kč cukr, 90 Kč Black label = 180 Kč litr) Jako pokus proč ne, když není sezóna švestek, proč se doma nebavit :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.127 (?), 30.12.2022 23:00
Tak vyzkoušeno. 20l Svijany 11, 5l převařené vody s 3kg cukru. Po prvnim pálení 2,5l 48% pivovice. A musím uznat že neco tak zajímavého jsem dlouho nepil. Pokud není zrovna sezona a zbyde pivko a rozhodně doporučuji 🙂
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 76.139 (?), 17.1.2023 8:31

Zdravim, davali ste k tomu pivu aj nejake kvasinky? popripade ake :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika