destilační přístroj



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311)
18.6.2007 15:27
To jste mě dostal, nevím. Petol je kyselina benzoová, nevím jak moc je těkavá, asi příliš ne, protože se přidávala (dřív, dnes ji nahradila méně škodlivá i chuťově přijatelnější sorbová) zatepla do vařící suroviny - je špatně rozpustná.
   Problém je v tom, že tyto kyseliny brání rozvoji mikroorganizmů znehodnocujících potraviny. A právě nejúčinnější jsou v zábraně lihového kvašení, zatímco k potlačení plísní je třeba vyššé koncentrace. Ale při dostatečném naředění by to zkvasit mělo.
   Jinak přidávání konzervantů do kompotů je výsadou až posledních let, ty se vždycky dřív konzervovaly tepelnou sterilací. Petol očekávejte spíš v džemech a marmeládách.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
                  
host - 166.20 (?), 8.7.2007 22:52

Přidávám slíbený recept na vynikající "Ořechovku"

Ořechovka: 20 zelených ořechů, 1 litr žitné pálenky, 20 kuliček nového koření, 15 ks hřebíček, 1 kůra z citronu, 1 proutek vanilky. Ořechy se nakrájí na kolečka, nebo jednoduše podrtit poličkou. Toto vše dát do 4litrové sklenice a nechat 4-6 týdnů stát, občas zamíchat. Po tomto louhování scedit, zvlášt si zvařit půl kg cukru v troše vody a po vychladnutí smíchat. nakonec přidat půl litru rumu.

Takto jsem to okopíroval a zkusím napsat znovu, bojím se, že to bude uplně stejné. Do láhve dáme 20 zelených ořechů - nakrájených nebo rozdrcených. 1 l žitné, 20 kuliček nového,15 hřebíčků jedna kůra z citronu, jeden proutek vanilky. Toto se nechá odležet 4-6 týdnů. Po této době se to scetí, pevné vyhodí a do tekutého přidá rozvařený cukr, tak půl kg. a půl litru rumu. Hotovo. VašekB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 255.30 (?), 9.7.2007 16:09
Co když použiju místo žitné pálenky vodku? Jaké to bude? Mám vodku doma.
Abych nemusel kupovat žitnou. Děkuji. P
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.20 (?), 9.7.2007 23:22
Tak z vodky to bude ještě lepší a tak udělejte alespoň ze dvou litrů. Tu vypijete ještě dřív a potom budete rok čekat na nové ořechy a lamentovat "Proč já toho udělal tak málo". VašekB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 255.30 (?), 10.7.2007 19:05
Děkuji pane Vašku, už letím na to. Pak Vám napíši, jak to dopadlo. Mějte se .rvrq
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
oljitbur - (12) - 113.29 (?), 12.9.2007 11:17
Chválíte ořechovku, ale dle návodu jde o spíš likér. Pil jsem u sousedů v Rakousku Johannistrunk - čirá pálenka o které tvrdili, že je to echt Schwejkova ořechovka. Vyrábí se po maceraci nezralých ořechů trhaných na svátek Sv. Jana (konec června) v pálence další destilací, Máte s tímhle zkušenost...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 166.20 (?), 12.9.2007 23:08
Jo "Ořechovku" samozřejmě beru jako likér, ale to že by se potom ještě pálila jsem neslyšel. Ale možná když to někdo popisuje takto, na příští rok to mohu zkusit také. Tedy bez rumu a cukru, jen koření ořechy a pálenku. Moc si od toho neslibuji a navíc to nejde asi ani přes palírnu, že.  VašekB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 17.6.2007 23:28
Jako avízovaný odpůrce cukru v kvasu bych do toho nešel. I když chápu, že 300 litrů mače je škoda. Kdysi jsem kvas starými zavařeninami vylepšoval, od té doby co jsem je nahradil medem, se kvalita pálenky zřetelně zlepšila. Horší než sem tam cukerin by bylo, kdyby babka přidávala do nálevů a marmelád konzervant - Petol, případně kys. sorbovou. To my nemuselo kvasit vůbec. To, že zavařenina plesniví, není důkaz absence konzervantu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 4.57 (?), 18.6.2007 14:14
Děkuju za odpovědi.

takže, babča byla diabetička, sladila cukrem, ale aby ho nebylo tolik, tak přidávala Petol.
Myslíte, že kromě vlivu na kvašení (pokud se proces podaří nastartovat), může to mít vliv i na destilaci?

uctivě
fofr
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 18.6.2007 15:27
To jste mě dostal, nevím. Petol je kyselina benzoová, nevím jak moc je těkavá, asi příliš ne, protože se přidávala (dřív, dnes ji nahradila méně škodlivá i chuťově přijatelnější sorbová) zatepla do vařící suroviny - je špatně rozpustná.
   Problém je v tom, že tyto kyseliny brání rozvoji mikroorganizmů znehodnocujících potraviny. A právě nejúčinnější jsou v zábraně lihového kvašení, zatímco k potlačení plísní je třeba vyššé koncentrace. Ale při dostatečném naředění by to zkvasit mělo.
   Jinak přidávání konzervantů do kompotů je výsadou až posledních let, ty se vždycky dřív konzervovaly tepelnou sterilací. Petol očekávejte spíš v džemech a marmeládách.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 4.57 (?), 18.6.2007 21:17
Děkuji. Velice si vážím Vašich znalostí. Prostě zkusím a uvidím, jestli to pokvasí, nebo ne. Snad jo. A pokud je to kyselina, tak by mohla jít nějak zneutralizovat, napadá vás něco?

uctivě, fofr
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  31,  32,  33,  34,  35  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika