Destilace vína - vínovice



host - 62.202 (?)
13.2.2010 16:30

Dobrý den. Zajímavý způsob jak zužitkovat suroviny při výrobě vína. Kvalitní víno nepáli nikdo, souhlasím s Vámi. Mám dodaz k bodu b) pálíte i s matolinama (nepřipaluje se to), nebo vylisujete? Slyšel jsem nároz, že ze slupek stejně nic nenateče a vylisovaná šťava se lepší pálí. Děkuji.

PS Můžete přidat nějaký recept na její využití. Zdeněk

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
host - 186.95 (?), 11.11.2008 21:33

Dobrý den, nechávám kvasit drcené hrozny na pálenku po 14-ti dnech mají cukernatost 1,5 je možné, že to tak brzy je hotové a připravené k vypálení.

Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 168.167 (?), 12.11.2008 7:08

Pokud byl kvas v teple a použil jste kvalitní kvasinky tak to není vyloučené. Já bych navrhoval degustaci - ta vám napoví

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 17.21 (?), 12.11.2008 11:52

Děkuji za rychlou reakci, s tou degustací toho moc nepořídím a kvasinky jsem samozřejmě žádné nepřidával, neustále to probublává a kvašení ještě nebylo zastaveno. Uložené to mám v teple kotelny vedle plynového kotle, odhaduji tak v 15 až 18 °C. Jediné, čím se řídím je měřič cukru a právě ten mi ukazuje už pouhých 1,5% cukru, z toho usuzuji na možnost vypálení, raději dřív, než to zoctovatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.167 (?), 12.11.2008 12:19

Dokud to bublá, není kam spěchat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 181.111 (?), 19.3.2009 23:24

Pánové,

nejsem žádný profesionál, avšak ani nováček. Dočetl jsem se zde dost rozumných rad, ale také nedobré praktiky. Rozhodně doporučuji pálenici. Nechat kvasit jakýkoliv mošt, rmut či kvas v kotelně je barbarství (pachy a vysoká teplota kvasu nesvědčí). Nedivte se, že je obsah cukru jen 1,5 % a stále kvas pracuje. Ano, hrozí zoctovatění. Ono to chce, pročíst trochu literatury, seznámit se s radami ohledně vhodného obsahu zkvasitelných cukrů, vědět něco o kvasinkách přírodních i ušlechtilých. Pokud chci kvalitní pálenku, a tou vínovice může být, musím mít kvalitní surovinu. Vyrobit kvalitní pálenku z dobrého vína není problém. Vyrobit slušnou pálenku z tzv. druháku či matolinového vína, to už chce jistou zkušenost. Mám pro diskutéry následující návody:

a) Na cca 30 kg matolin nalejte max. 50 l vody a na 24 - 48 hodin (záleží na odrůdě révy vinné z níž máme matoliny, jde o aroma atd.) přidejte cca 2 - 5 kg cukru repného. Vše je přiměřené a závisí na kvalitě matolin (původní odrůda a cukernatost, a fakt, že matoliny nesmí být moc "vyždímané"), tj. na zbytku hroznového cukru v nich. Po oněch max. 48 hodinách přidejte do vylisovaného a nakvašeného moštu zbytek řepného cukru do množství 8 - 11 kg. Možná, že vypijete druhákový burčák nebo matolinové víno vypálíte. Pak volte cukr na horní doporučné hranici. A pro množství opovídající dostupnému objemu kotle v pálenici použijte potřebné násobky za všechny suroviny.

b) Má poslední volba polotovaru pro prosincové pálení odpovídala dostupným surovinám. Do každé ze 120 l nádob jsem rozsypal odstupkované matoliny z kvalitních odrůd a vyzrálých hroznů (mix. bílých i modrých) v množství cca 40kg na nádobu. Na ně jsem nalil á 20 litrů teplé vody s rozpuštěním á 10 kg řepného cukru a doplnil á 5 litry červených kvasnic po odkalení červeného vína. Za další týden jsem přidal po 10 litrech odkalených kvasnic, po 15 litrech vody a 10 kg cukru. A po dalším týdnu po 5 kg cukru. Vždy vše promícháno. Založeno v první polovině listopadu, páleno před koncem roku. Stále byl nad vodní částí čepec z matolin. Zde totiž hrozí oxidace atd. Výsledek? 48,5 litru kvalitní pálenky o síle 49,7 % alkoholu. Zdá se být výborná. Používám ji na domácí vinjak a výrobu bylinných likérů.

Poslední rada: nechte si poradit od páleničáře. Vyskočku oddělit?, proč ne, ale hlavně pohlídat dotah. Tam získáte tzv. přibouhliny, které určují bohatost chuti a vůní. Pokud je sladký a chutná, je to dobře. Nemusíte pak destilát tolik ředit vodou. Stále hlídat a odstavit raději dříve než pozdě, neboť pak nemusíte mít strach z kyselky. Tudíž mám nelichotivou poznámku k návrhu odkyselovat nebo přepalovat destilát: matolinové víno není žádný super mok, musí však vonět, nesmí mít pachutě (pozor na zapaření matolin či naplesnivění!), jinak je lepší ho vylít ještě před pálením! Vzhledem k tomu, že nedovedu vypít (třeba i ze slušnosti) ledacos, tak i nedovedu pochopit co lepšího lze očekávat po odkyselení a následném vypálení nekvalitního destilátu. O ceně takového destilátu ani nemluvě.

Zdeňa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 48.203 (?), 26.3.2009 13:17

Zdeňo,

při množství cukru které do toho valíš můžež pálit i ze skleněných kuliček. Nepotřebuješ ani matolin

Tož toľko

Lubo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.44 (?), 27.3.2009 16:28

Milý Lubo,

jsi vtipný, ale vždyť jsi si mohl vybrat z dvou možností. Jedna přiměřená cesta, druhá řekněme "silná". A u té sis mohl vedle množství cukru rovněž všimnout i množství matolin, přírodních kvasnic spolu se zbytky vína. Škoda, raději bych se dočetl tvou recepturu. Diskuze je právě o tom.

Tož, tak.

Macek, ale ne od Malacek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.133 (?), 30.3.2009 22:18

Vážení účastníci diskuze,

že bude množství cukru výbušným bodem mého příspěvku, to jsem očekával. Proto jsem nabídl dva návody, přičemž ten druhý byl vlastně náhodným výsledkem sešlých surovin a konkrétního určení pálenky na bylinné likéry atd. A myslím si, že pozorný čtenář si mých zásadních poznámek, stejně jak diskutující Macek, všiml. Můj příspěvek byl především motivován prezentovanými dotazy a reakcemi ostatních diskutujících. Osobně se domnívám, že účastníci diskuze neměli zájem jen o výrobu destilátu z prvotřídního vína, a to ať už z vlastní úrody, vlastní výroby z nakoupených hroznů nebo ze zakoupeného vína. Pálenka by to měla být či mohla být vynikající, čemuž by odpovídala i cena blížící se cenám komerčně vyráběných destilátů, např. pod označením grappa. A pokud je někdo milovníkem vínovice, tak proč ne.

Ruku na srdce: kolik lidí, kdo pálí vínovici ze skutečně kvalitního vína, ve svém okolí znáte? Možná se mýlím, ale většinou tehdy, když se s vínem nedá už nijak lépe naložit! A nebo jde o jakési zpracování "druhodných surovin". Já vínovici, v podobě jak jsem popsal v předchozím příspěvku, používám pouze jako surovinu k dalšímu použití. Ale nemyslím si, že je vzhledem k množství použitého cukru nevhodná k "přímému konzumu". Ani si nemyslím, že by byla horší než základní surovina v běžných konzumních lihovinách!

Howgh.

Zdeňa z Moravy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 62.202 (?), 13.2.2010 16:30

Dobrý den. Zajímavý způsob jak zužitkovat suroviny při výrobě vína. Kvalitní víno nepáli nikdo, souhlasím s Vámi. Mám dodaz k bodu b) pálíte i s matolinama (nepřipaluje se to), nebo vylisujete? Slyšel jsem nároz, že ze slupek stejně nic nenateče a vylisovaná šťava se lepší pálí. Děkuji.

PS Můžete přidat nějaký recept na její využití. Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 14.2.2010 12:41

Pokud se pálí víno, je pálenka výrazně jemnější než když se pálí s matolíny, ale není tak aromatická. Včera jsem pálil domácí víno - když ho je doma hodně tak je to výborný způsob jak řešit problémy se skladováním. Pálenka je dobrá a její chuť je natolik odlišná od klasické slivovice, že by v žádném sklepě rozhodně neměla chybět

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika