Čemu věřit refraktometru nebo cukroměru



Stránky: 1,  2   
Thomas81 - (10) - 114.216 (?) 
23.10.2018 19:50, zobrazeno: 6832x
Dobrý den Dnes jsem odvážel švestkový kvas do palírny. Kvasil 7 týdnů pod kvasnou zátkou s bublátkem. Už nevykazoval známky kvašení, byl při stále teplotě 16 stupňů, ale to jen na okraj. Jde mi o to že jsem refraktometrem naměřil hodnotu 10 Brix a cukroměrem 3,5. Kvas byl chuťově kyselý. Co si myslíte o takto rozdílných hodnotách (refraktometr je správně skalibrován). Cukrovatost kvasu při naložení jsem bohužel neměřil. Je možné že lihovatost v kvasu způsobuje nepřesnost měření(líh snižuje hustotu)?.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 187.206 (?), 23.10.2018 21:11

Ano, údaj na refraktometru je při měření kvasu zkreslen obsahem alkoholu.  Kvas by ale měl být příjemně alkoholový, ale ne kyselý. A jak vypadala deka? v pohodě bez náznaků bílého křísu? nebo už propadla? V 16ti stupních by myslím kvas měl ještě minimálně 3 týdny vydržet a hezky dokvasit jestli byl takový, jak má být. Nebo klidně i dýl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Thomas81 - (10) - 114.216 (?), 23.10.2018 21:22
Deka byla, ale žádný bílý povlak, tak jsem ji ponechal. V sudu byl ještě cítit CO2. Do pálenice jsem se objednal už dříve, tak jsem to nechtěl přesouvat. No uvidím co neteče.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 187.206 (?), 23.10.2018 21:24

Určitě lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše, však ono něco nateče))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Thomas81 - (10) - 114.216 (?), 23.10.2018 21:29
Dám vědět, letos byla úroda jak hrom.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 26.205 (?), 24.10.2018 9:43
Dobrý den od hodnoty z refraktometru se musí odečíst hodnota tzv.necukru v kvasu.podle druhu ovoce u trnek je to 4%.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Thomas81 - (10) - 114.216 (?), 24.10.2018 10:29
I tak to pořád nepasuje 4+3,5=7,5 # 10.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 30.16 (?), 24.10.2018 15:51
Jestli se nepletu, tak to ani pasovat nemuze. Cukromer taky neni presny, kdyz kazdy kvas ci vino ma jinou alkoholovost a tim musi byt i namerena hodnota rozdilna.Honza
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
EL Edgar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 208.104 (?), 24.10.2018 20:28

Dobrý deň.

Čemu věřit refraktometru nebo cukroměru?...

Myslím, že ak oba prístroje používate správne, a sú aj správne nakalibrované môžete veriť ako refraktometru tak i cukromeru.

Už som to tu písal niekoľkokrát, takže mi prepáčte že sa budem opakovať... S refraktometrom sa obsah cukru vo vykvasenom kvase odmerať nedá!!!

V prvom rade, mi nie je jasné prečo ste refraktometrom nezmerali cukornatosť ovocia pri zakladaní kvasu? Veď refraktometer je určený práve na to! Po vykvasení kvasu už meriate refraktometrom všeličo, ale verte mi že presný bsah cukru to nie je!!! Okrem iného, alkohol v kvase spôsobuje nepresnosť merania cukornatosti roztou. Paradoxne simuluje vyššiu cukornatosť. Paradoxne preto, lebo ako ste správne podotkol alkohol má menšiu hustotu ako voda a dalo by sa predpokladať, že cukornatosť skreslí smerom nadol. Ale opak je pravdou!

Čo sa týka kyslej chuti vykvaseného kvasu, tak podľa môjho názoru je to v úplnom poriadku.

S pozdravom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Thomas81 - (10) - 114.216 (?), 25.10.2018 8:33
Při zakládání kvasu jsem refraktometr ještě neměl, to byla škoda koupil jsem ho až později a na cukroměr bych potřeboval hodně šťávy. Dnes jsem přivezl z palírny 57 l naředěné slivovice na 48% z asi 440 l kvasu, proto bych taky více věřil cukroměru s konečnou hodnotou 3,5%.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika