Aroma slivovice



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 165.39 (?) 
5.12.2018 17:23, zobrazeno: 22735x

Dobrý večer, mám dotaz ohledně aroma slivovice. Pálil jsem švestkový kvas, který voněl krásně po švestkách a výsledná slivovice byla jen s jemným nádechem švestek-spíše lihovitá.Páleno v dvouplášťovém přetlakovém kotli. 1D vedena do 10% a konec 2D při 43%.Je možné, že v dvojplášti s teplotou cca 105-110'C se nepředá všechno aroma než v jednoplášti s větší teplotou?  Jestli bude příští rok nějaká úroda, zkusím část kvasu vypálit v dvouplášti a část v jednoplášti a porovnat. Díky za názory. Pavel

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   
Kamil Severa - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 187.206 (?), 5.12.2018 20:20

Mám to taky tak, vůně jemná, není tam to klasické švestkové "šťouchnutí". Myslím si, že je to o materiálu v sudu. U nás (střední Čechy) švestky, ať klasické české nedosáhnou té kvality jako třeba na Moravě.

Mám klasickou skleněnou kolonu, dvouplášť bez přetlaku takže max 98°C, kotel měděný. 1D končím na 30%, 2D max na 55, spíš už k 60%. Pak se mi zdá, že už je dokap cítit a nechci ho tam. Švestky kvasím minimálně 10 týdnů, teď i mnohem dýl pod kvasnou zátkou.

Byl jsem na koštu u starého mistra, výrobky měl výborné a když slovo dalo slovo, tak mi řekl, že na skleněné koloně nikdy nedosáhnu na výsledky, jako kdybych jel v mědi. Tak nevím(když vidím některé zařízení komplet v nerezu max s kusem mědi jako reakční člen, tak si to nemyslím. Ale kdo ví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 236.138 (?), 5.12.2018 22:42

Je to tak. Švestky u nás v Čechách nemají proti těm Moravským, hlavně těm z Horňácka šanci. Je to tím, že Bílé Karpaty mají spoustu letního slunce a také to podloží dělá divy.

Nicméně proč končite 1D při 30%. Okrádáte se o vyšší složky vůně, ale i chutě destilátu a končit 2D při 55 - 60%...to si neříkáte o nic jiného, než lihovitý destilát. Sousta přítomných zajímavých komponetn se do destilátu nemůže dostat, mnohé mají bod varu vyšší nežli 100 °C, a díky azeotropii by měly šanci, ale Vy jim ji nedáte. Není to náhodou tím, že víte, že kdybyste šel s koncentrací vytékajícího destilátu níž, že by se Vám destilát po naředění na 50% zakalil? Poradím. Ale budete si muset počkat, redakce si vyhrazuje právo zrovna mé příspěvky cenzurovat, co mě štve. Dokonce mi vzali i přímé přihlášení, no prostě nemají mě rádi! slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 55.228 (?), 6.12.2018 19:33

Jo, jo p. Šlosar má svatou pravdu.
(Teda jestli jsem ho dobře pochopil.) I když v něčem se neshodnem...

Vše začíná a padá se vstupní surovinou. Sotisfikované aparáty, vedení kvasu, destilace, sklo, měď, nerez, způsob ohřevu, míchadla atd., atd., jsou věci skoro podružné.
Takovými věcmi se sice dá kvas, destilát, zkazit, ale nikdy ne moc vylepšit...

Rafael.
P.S. pane Šlosare, proč nediskutujeme jinde?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 197.38 (?), 4.4.2019 17:04

Zdravím z Horňácka. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 165.39 (?), 6.12.2018 8:27

Právě letos jsem dával do sudu švestky odrůda domácí, padané,sladké a aromatické. Vím, že různé pološvestky mají toho aroma méně, než původní odrůdy a proto jsem byl docela natěšený. Jinak jsem nasadil a sklízím odrůdy Stanley, Tuleu Gras a Durancie. Lokalita Ostravsko-270m n. m.

Píšete, že 2D končíte na 55-60°C, možná docela brzo, protože u slivovice jde to aroma spíše u konce. Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 238.190 (?), 6.12.2018 17:49

Nechávám si pálit slivovici od roku 1994.Švestky mám cca. co druhý rok. dle úrody. Jeden rok jsou druhý rok neseženu ani kilo.Od minulého roku, jsem se dal vlastní cestou. Dnes jsem zavíral letošní švestky, které jsem nechal 14 dní odvětrávat. Když jsem k ním čuchal nestačil jsem se divit.Okamžitě mě do nosu vletěla výrazná mandlová vůně.Byl jsem z toho v totálním úžasu a nemohl jsem se toho navonět.Neustále mě to nutilo si k tomu dokola přičichávat.Chutově mě také chutnala.Jsem zvědavý cca. za rok až se odleží jaká bude.Pálím bez pecek.   

DakotaFred

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 241.214 (?), 6.12.2018 21:50

Rád bych požádal o reakci paličů, kteří by se dokázali vrátit k původní otázce a to vlivu 1 plášťového nebo 2 plášťového kotle. Předpokládám, že exaktní vysvětlení na úrovni fyzikálně - chemických procesů to nebude, ale ti, kterí mají zkušenosti s oběma typy aparatur by mohli zveřejnit své postřehy.

Děkuji

VLK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 214.129 (?), 7.12.2018 15:25


Známý mě tvrdil, že velký vliv na aroma má míchadlo na jednoplášťovém kotli. Vysvětloval si to tak, že kotel má vyšší teplotu než dvouplášť, tím se to aroma z kvasu lépe uvolňuje a míchadlem se docílí lepší využití kvasu a rychlejší odvod takto navoněné páry z kotle. Byl to jenom jeho odhad. Mě by jeho názor souzněl s údajem z knížky od Malleové, kde se píše, že trubka má být co nejnižší, nejkratší a co největšího průměru aby pára co nejsnáze odcházela z kolte do chladiče. Aby byla co nejmenší tlaková ztráta. Při velké tlakové ztrátě to chvíli trvá než se pára vymotá z kotle do chladiče, pořád kolem dokola se ohřívá, v trubce vzniká neodhadnutelný počet cyklů částečného refluxu, a tím vším se aroma ničí. Závěr: ohřívat pomalu, ale vzniklou páru dostat z kotle do chladiče co nejrychleji a co nejsnáze (s co nejmenším odporem kladeným jí do cesty). Tím aroma utrpí nejméně. Kvalitní kvas je základní podmínkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 143.117 (?), 7.12.2018 16:18

Nemám zkušenost z obou variant kotle, ale připojuji výňatek z knihy Průmyslová výroba lihovin od p. Dýra.

Kamil


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika