Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma
Držáky na dřevo.cz
Kozy na řezání dřeva motorovou pilou přímo od výrobce

Pálení > Aceton v pálence - lze vyvětrat a kde se bere?

Aceton v pálence - lze vyvětrat a kde se bere?

host - xxx.xxx.120.61 (?)
2.1.2016 18:44, počet návštěv: 11611
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Přátelé, dostal jsem od známých na přepálení 100 litrů překvašeného jablečného moštu. Už při prvním pálení na začátku teklo cosi, co smrdělo jako kanagom a chuť to mělo štiplavou, nedalo se to udržet v puse, musel jsem vyplivnout. Tak jsem už při prvním pálení asi litr a půl vylil...

Při druhém pálení jsem topil velmi opatrně a pomalu, abych ten hnus co nejlépe oddělil. Přesto jsem opět první 2 litry vylil ze stejného důvodu. Potom už tekla dobrá pálenka, ale ve výsledku jsem získal jen asi 5 litrů dobrého pití... (končil jsem při 50%).

Zajímaly by mě dvě věci:

1) Při přípravě kvasu zřejmě vznikla nějaká chyba, máte někdo vysvětlení, co mohlo být špatně, že se to zvrhlo?

2) Kdybych to nevylil do kanálu, ale ponechal, bylo by možné to nějak odvětrat nebo se té chuti a pachu jinak zbavit? (Mám teď litr slivovice, která je lehce cítit tím samým, je mi to líto vylít...)

Děkuji. Efendi

Připojit reakci   
recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

host - xxx.xxx.48.212 (?)
2.1.2016 19:17
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Už se to tu kdysi probiralo - Kvas smrdí podobně jako ředidlo

Jestliže se kvas zahřál na více než 35 °C, mohla zapracovat clostridia.

Teplota varu acetonu je 56 °C, takže jste ho vydestiloval před ethanolem (teplota varu 78 °C). Butanol (teplota varu 117 °C) vám zůstal v nepredestilovanem zbytku.

Připojit reakci

Tom  (33) - xxx.xxx.53.101 (?)
2.1.2016 22:01

Tady vcelku jednoznačně nejde o aceton, ale ethylacetát, ethylester kyseliny octové. Právě ethylacetát je rozpouštědlem v Kanagomu.Ten v kvasech vzniká po zoctění, které je důsledkem oxidace ethanolu kvůli přístupu kyslíku (vykvašený mošt je nutné držet po ochrannou atmosférou oxidu uhličitého). Proto se doporučuje jablečné mosty ihned po vykvašení destilovat, pokud není možné zajistit vzduchotěsnost nádob.

Ačkoli je teplota varu ethylacetátu (77.1 °C) jen o stupeň nižší než ethanolu, lze jej docela dobře odstranit s předkapem, zejm. máte-li kolonu, kde můžete řídit reflux. Ano, je pravda, že je těkavější, než ethanol, takže je do určité míry možné jej nechal vyvětrat - předkap s ethylacetátem ponechaný delší dobu na vzduchu odpaří třeba polovinu objemu, ale většinu předkapových složek – pak je možné jej přidat k dalšímu lutru. Nejlepší je ale samozřejmě prevence zoctění.

Zoctění švestkových kvasů je také poměrně běžná závada, vzhledem k tomu, že není zvykem dbát na pečlivé utěsnéní kvasných nádob po přidání poslední várky sesbíraných švestek. Můžete svoji slivovici buď ještě jednou přepáli, ztratíte však i na aromatu. Anebo zkuste oddělit jen předkapové složky opatrným zahřátím, velmi pomalu.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.201.2 (?)
3.1.2016 18:44

Pred chvilou som pisal do povodnej diskusie "Kvas smrdí podobně jako ředidlo" kedze som si nevsimol toto vlakno.
 Stalo sa mi to tohto roku tiez - z prveho prepalenia (45 l kvasu) som musel vyliat 1l vypaleneho "rmutu" (po zapaleni zhorelo 70% objemu).
 Zaujimave je, ze niektore sudy s kvasom su v poriadku.
V kazdom sude su slivky z ineho stromu.
Po cely cas kvasenia a vlastne az do zaciatku palenia zapalka v sude zhasla.
Teplota nikdy nevystupila vyzssie ako 18 stupnov a ani neklesla pod 12.
  Podobne dopadli hrusky.
Mne to skor pripada ako nejaka "zla" sezona. Teraz som nameral v kvase 10 % Brix??? - bud mam zly refraktometer alebo nieco zabilo "normalne" kvasinky kedze sa nezda, za by kvas obsahoval viac ako 6-7 % alkoholu.

Připojit reakci

3.1.2016 22:55

Ono toho kyslíku stačí docela málo, aby kvas zoctěl, takže test hořící sirkou výsledek nezaručí, naopak se spíš při otevření sudu vnese další kyslík. Já, abych měl jistotu, vykvašené sudy doplňuji CO2 z lahve, hadičkou, tak dlouho, dokud odcházející CO2 ze sudu nešťípe v nose, pak mám jistotu, že je kvas zajištěn.

Já už raději používám nízkoteplotní kvasinky, ty mě nezklamaly, teď při 10 °C pracují vždy dobře, zatímco divoké kvasinky mě občas selhaly (při >16 °C).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.236.138 (?)
5.1.2016 19:57

To je otázka, co Vás v tom nose "štípe"? Oxid uhličitý to opravdu není, není totiž cítit a možná, že někdo ze čtenářů už slyšel o Psí jeskyni u Neapole. Tam se vyskytuje přirozený vývoj CO2 ze země, a protože je je 1,6x těžší nežli vzduch je přirozeně nebezpečný pro pejsky. Chránit kvas před zoctovatěním má smysl pouze u nestabilních kvasů a to jsou všechny s vyjimkou švestkových z domácí švestky a jablečných bez výjmky druhů, v této době ale už jiné nejsou. V případě ostatních poradím. slosar_petr@seznam.cz

Připojit reakci

5.1.2016 21:11

Oxid uhličitý je skutečně v nose štiplavý při vysoké koncentraci. Běžně s ním pracuji ve své profesi. Při delší expozici je od jednotek procent v atmosféře jedovatý, při cca 10 % může způsobit smrt, to ale není ještě cítit.

Tchánovi zoctovatěl švetkový kvas, v pálenici však odvedli trestuhodnou práci, destilát byl velmi cítit ethylacetátem (a přiboudlinou nakonec také), takže jsem ho nakonec přepálil potřetí a velice ostrou rektifikací jsem získal z 10 L 50% pálenky tuším 200 mL předkapu = dost koncentrovaného etylacetátu.   Zdraví Tomáš

Připojit reakci

host - xxx.xxx.232.64 (?)
7.1.2016 19:16

To je otázka, co Vás v tom nose "štípe"? Oxid uhličitý to opravdu není, není totiž cítit a
možná, že někdo ze čtenářů už slyšel o Psí jeskyni u Neapole...

Pane Šlosare, "kontrolní otázka":

Víte, nebo tušíte jaké množství CO2 vznikne kvašením dejme tomu 500l jakéhokoliv kvasu v malém uzavřeném prostoru - např. v nějaké zateplené kvasírně nevybavené ventilací?
Natož v nějakém větším množství...
*
Myslím, že kdybyste něco takového navštívil nebo měl s tím nějakou zkušenost, i větší vinaři by to určitě potvrdili, nenapsal byste, že CO2 není v nose cítit.
S normálním člověkem větší koncentrace CO2 sekne, ale dřív než k tomu dojde se zalyká, sípá po dechu a tak.
Proto se takové prostory větrají a chodí se nich se svíčkou apod.
*
Nemusí se kvůli takovému zážitku jezdit do Itálie, i takové jeskyně máme doma,
a člověk nemusí být ani pes nebo chodit po čtyřech aby si to užil...
Myslím, že stačí co jsem výše napsal.

Rafael.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.224.41 (?)
25.10.2016 19:29

Mýlite si CO2 s CO :-)

Připojit reakci

host - xxx.xxx.193.28 (?)
26.10.2016 22:20

Obávám se, že se mýlíte vy... CO při kvašení nevzniká!! 

Připojit reakci

host - xxx.xxx.174.1 (?)
5.1.2016 20:19

Etylacetát vonia príjemne, až ovocne. V jablkách, menej slivkách a ešte menej v iných kvasoch - zažil som už aj mirabelky a marhule - sa naozaj tvorí acetón, niekedy v značnom množstve a je to úplne bežný a myslím že neovplyvniteľný jav. A tento acetón je väčšinová zložka v puchu zle vypálenej jablkovice, ktorú iste všetci dobre poznáme. Odstránenie acetónu je veľmi jednoduché: prvé pálenie (destiláciu) viesť "na plný kotol", nevylievať nič. Pri druhom pálení - rektifikácii zvyšovať postupne a veľmi opatrne teplotu na 57°C a držať dlhšiu dobu až do vyparenia acetónu. Potom pokračovať v destilácii obvyklým spôsobom. Pokiaľ je teplota zvýšená príliš rýchlo prechádza veľká časť acetónu do jadra. Je smutné že toto jednoduché pravidlo pri destilácii jablkovice nepozná pomerne veľa majstrov v oficiálnych páleniciach a výsledný produkt tomu často aj zodpovedá. Na druhej strane ale minimálne množstvo acetónu v jablkovici pridáva ten správny šmrnc.

Jozef

Připojit reakci

5.1.2016 21:31

Ano, ethylacetát voní příjemně až ovocně, ale jen v nízkých koncentracích. Však je taky dominantním esterem v lutrech. Neříkám, že v těchto kvasech nevzniká aceton, ale vše naznačuje, že pisatel má problém s ethylacetátem. Jeho vůně se od acetonu trochu liší, ten Kanagom je dobrým vodítkem, ten zná každý. I kdyby šlo o aceton, ten je plně mísitelný s vodou a tudíž teplota právě 57 °C (t. varu 100% acetonu) není směrodatná, lze jej vyvětrat při nižší či vyšší teplotě, tj. pomaleji či rychleji.    Zdravím,  Tomáš

Připojit reakci

host - xxx.xxx.234.177 (?)
6.1.2016 10:40

Kanagom už dávnejšie zmenil receptúru, napriek tomu má väčšina ľudí stále zafixovanú vôňu práve toho starého Kanagomu. Kedysi sa totiž ako rozpúšťadlo používala zmes na báze acetonu, lepidlo rýchlejšie schlo a lepšie lepilo. Zvedavosť mi tentokrát nedala a keďže mám doma acetónovo voniaci kvas aj Kanagom, ten nový samozrejme, tak som ich porovnal a tá vôňa je úplne odlišná. Netvrdím že by etylacetát nemohol mať svoj podiel viny, hosťovi 120.61 asi ide ale predovšetkým o záchranu pálenky. A na to je práve postup pálenia jablkovice, mierne odlišný od ostatných destilátov. Čosi sa o tomto probléme popísalo aj v odbornej literatúre, čosi na internete, napr. s dovolením odcitujem pána Ing. Šlosara:

"Kvalita jablečného destilátu je především závislá na správném vedení destilace. Tyto máče bohužel vykazují vysoký obsah acetonu (CH3COCH3), bod varu 56,2 st. C a octanu etylnatého, též etylacetát (CH3COOC2H5), bod varu 76,8 st.C. Z tohoto důvodu doporučuji odebírat přední frakci dostatečně dlouho při minimálním příkonu energie do vařáku. Nedostatečná separace těchto složek, které se v nízké koncentraci jeví jako vonné sloučeniny se pak pozná druhý den bolestí hlavy."

Jozef

Připojit reakci

Tom  (33) - xxx.xxx.205.77 (?)
6.1.2016 12:15

Já jsem Kanagom 20 let nepoužíval, ale tehdá tede zjevně používali ten acetát, teď koukám do bezp. listu, že dnes používají aceton, líh a butanol. Já s čistým acetonem pracuji takřka denně s a ethylacetátem občas, takže je mám načuchané. Takže za sebe mohu prohlásit, že u ě v zanedbaných kvasech převládá ethylacetát. Možná zkusím někdy pokusně rektifikovat směs aceton: ethylacetát:ethanol: voda v poměru třeba 5:5:40:50, abych se podíval, jak se frakce na koloně oddělí. V dobře vedeném jablečném kvasu v předkapu necítím ani aceton, ani ethylacetát.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.18.43 (?)
6.1.2016 15:03

Vyskyt etylacetatu sa mi zda logicky, pretoze lahko vznika zo zloziek, ktore v kvase vznikaju: etanol a kys. octova (oxidaciou etanolu). Aceton by mohol vznikat nejakym inym sposobom fermentacie, tzv acetonovej ktora bezi pomocou bakterii. Je zaujimave, ze s acetonom vznika butanol aj etanol, takze zlozky v kanagone sa mozno vyrabaju touto fermentaciou.

Připojit reakci

7.1.2016 18:30

No proč ne, výzkumné činnosti není nikdy dost, ale to budete muset mít k disposici plynový chromatograf a ani nemusí být moc moderní, tohle by zvládla i CHROM IV a ta pamatuje i vznik černého uhlí. Otázka ovšem je, co si s těmi výsledky počnete a jak je chcete zužitkovat při zpracování kvasů či lutrů, to mi tedy jasné není. slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

7.1.2016 19:25

Taky si myslím co s tím kdo udělá...

Obrázky:

Připojit reakci

7.1.2016 19:29

Kterým "chemikům" to něco řekne a jak dokáží s tím širokým spektrem látek naložit...

Rafael.

Obrázky:

Připojit reakci

7.1.2016 19:31

A ještě jedna "blbinka"...

Rafael

Obrázky:

Připojit reakci

Tom  (33) - xxx.xxx.131.176 (?)
7.1.2016 22:48

Ale to jsou zajímave výsledky – okyselený hruškový mošt měl dvojnásobek břiboudliny v jádře. Ještě je v té studii jedna tabulka (přikládám), kde je prezentováno složení destilátu získaného trochu jiným postupem (a s jinými kvasinkami), tam je ethylacetátu mnohem více. Co je ale zajímavé, přes rozdíly v koncentraci volatilních látek ochutnávači nezjistili rozdíl v chuti a vůni destilátů z okyselených a neokyselenách kvasů u obou typů výroby.  Pro zajímavost, o acetonu ani slovo v celé práci.

Takže můj závěr z toho je, že když se nezkazí kvas a nezvorá destilace, lze různými postupy vždy získat kvalitní destilát.

Obrázky:
García-Llobodanin et al. 2010
García-Llobodanin et al. 2010
Připojit reakci

8.1.2016 13:43

Sloučeniny, které jsou uvedené v této tabulce pane Rafaeli nejsou složité a o jejich výskytu v ovocných destilátech nepochybuji. Pro úplnost ještě dodávám, že ethyl-2-trans-4-cis-decadienoat (předposlední položka) je tzv williams ester, který destilát z této hrušky věru proslavil. Ještě že máme azeotropii, bod varu této sloučniny musí být určitě nad 200 °C / 760 torr (postaru). slosar-petr@seznam.cz

Připojit reakci

host - xxx.xxx.132.253 (?)
8.1.2016 18:01
Jsem si vědom, že jde o "jednoduché a běžné" složky destilátů. Ale šlo mi jen o ilustraci jak široké spektrum sloučenin pálenky obsahují a podrobnější - rozsáhlejší rozbory teď nemám po ruce. Mám teď na mysli nejrůznějším způsobem narušené, havarované a špatně vedené kvasy. Velmi zajímavé z toho pohledu jsou třeba thioalkoholy (merkaptany), disulfidy (thioperoxidy) apod. Vlastně všechny sirné sloučeniny v nichž je v alkoholech a eterech kyslíkový atom nahrazen sírou a které jsou i ve stopových množstvích silně páchnoucí. "Williams ester" jsem neznal. Na druhou stranu je ta azeotropie taky pěkná lumpárna. Třeba chování akroleinu, taky hodně smradlavé látky, s velmi nízkým bodem varu které se nejde zbavit. Chci tím říct, že když něco smrdí jako aceton apod., a jak se toho zbavit je velmi složitá otázka a bez důkladného rozboru na chromatografu neřešitelná. Rafael.
Připojit reakci

8.1.2016 22:10

O Wiliamsově esteru jsem te teď taky rád poučil. Pro zajímavost, lze jej koupit v ceně cca 50 Kč za gram (pokud si koupíte kilo smiley), ale to stejně nenahradí přírodní aroma, však ty dva hruškové destiláty (výše uvedené tabulky) se v této složce liší o několik řádů, ale pořád jde o hruškovice (fakt bych je teda moc rád degustoval)...

Připojit reakci

7.1.2016 22:10

K poznámce P. Šlosara - měl jsem na mysli spíš jen průběh teploty v čase při použití rektifikační kolony s refluxem. Čili pěkně schodovitý průběh se schody při teplotách kolem bodu varu všech složek (očekávám, že by se aceton měl skutečně oddělit při teplotě kolem blízké jeho bodu varu, nevytáří azeotropní směs s vodou či ethanolem, předpokládám; ethylacetát se tak chová a lze jej bez problémů oddělit, schod mezi cca 77.3 a 78.5 °C je docela náhlý).

Připojit reakci

host - xxx.xxx.145.33 (?)
18.12.2016 14:58

Zdravím vás všechny. V příspěvcích je zmíněn ethylacetát. Sám jsem si nevěděl rady s vínovicí. "Kanabom" byl znáByl znát víc v chuti než ve vůni a snad to vyhodnocuji správně, jiné srovnání zatím nemám. Ale dál... Chtěl jsem jej oddestilovat, ale precizně čistit sparát s mi právě nechtělo. Provedl jsem zkoušku v malém hrnci ohřevem na 76/77 st. C. Ale co se nestalo. V hrnci se objevila sraženina, která postupěn sedla nadno. Po vychladnutí jsem čistou vínovici slil a... kanagom nikde.  Pepe

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Škrábavost pálenky3128.3.201730332
Tatratea jak na to?1625.3.20173156
Geist425.3.2017450
Pálenka z dýně4419.3.201728468
Radimov koštovka páleniek 118.3.2017196
Vydrží kvas ze sladu?615.3.2017370
Slivovice vs. calvados2207.3.2017282436
Průtahové destiláty387.3.20174195
Distillery Kleiner, zajímavý marketing nebo si jen dělají srandu?7222.2.20176947
Tepelné médium do dvouplášťového kotle821.2.20172131
Kalení destilátů jinak2416.2.20174423
Poslední frakce destilace kvasu - využití?816.2.20171578
drtič na ovoce409.2.2017101360
Čo s pálenkou nižšej kvality78.2.20171737
Dřevo do destilátu228.2.201710262
Palenie z exotickeho ovocia1026.1.20174726
Kvas Oskoruse5923.1.201750284
Vymrazování916.1.20171911
Uskladnění slivovice v dub. sudu8414.1.201769444
Kvalita domacej palenky1209.1.201729715
Domácí ořechovice9027.12.2016139397
Množení turbo kvasinek1322.12.20161782
Zakalená slivovice16422.12.2016166576
Aceton v pálence - lze vyvětrat a kde se bere?2518.12.201611612
Kvašení ušlechtilými kvasinkami nebo nadivoko6817.12.201642419
Odkalovač na koloně?411.12.20161551
Kvas z hrušek - zastavení227.11.2016872
Nahořklá slivovice6823.11.201652044
Jak zakopat slivovici4622.11.201637414
Refraktometer - poradte vhodny1522.11.20163872
Švestkový kvas - zastavení417.11.20161563
Zbytkový cukr 15Bx u Durancie217.11.20161059
Ohřev kvasu olejem a teplota a bezpečnost - požár2415.11.201614878
Slivkový kvas - viac druhov612.11.20161665
Kvas ma 11 obj. % alk. a stale 13 Brix210.11.20161350
Proč tolik cukru38.11.20161559
Odsíření lutru vínovice?77.11.20161591
Výběr domácí pálenice43.11.20162058
Náhrada škody od pálenice253.11.20165975
Trnkový kvas - zarazení kvašení61.11.20161420
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Další diskuze na téma Pálení najdete na serveru Kulináři.cz.
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Uzení masa26.3.2017
Uzení masa24.3.2017
A až Z o uzení19.3.2017
A až Z o uzení19.3.2017
A až Z o uzení19.3.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů