Aceton v pálence - lze vyvětrat a kde se bere?



host - 132.253 (?)
8.1.2016 18:01
Jsem si vědom, že jde o "jednoduché a běžné" složky destilátů. Ale šlo mi jen o ilustraci jak široké spektrum sloučenin pálenky obsahují a podrobnější - rozsáhlejší rozbory teď nemám po ruce. Mám teď na mysli nejrůznějším způsobem narušené, havarované a špatně vedené kvasy. Velmi zajímavé z toho pohledu jsou třeba thioalkoholy (merkaptany), disulfidy (thioperoxidy) apod. Vlastně všechny sirné sloučeniny v nichž je v alkoholech a eterech kyslíkový atom nahrazen sírou a které jsou i ve stopových množstvích silně páchnoucí. "Williams ester" jsem neznal. Na druhou stranu je ta azeotropie taky pěkná lumpárna. Třeba chování akroleinu, taky hodně smradlavé látky, s velmi nízkým bodem varu které se nejde zbavit. Chci tím říct, že když něco smrdí jako aceton apod., a jak se toho zbavit je velmi složitá otázka a bez důkladného rozboru na chromatografu neřešitelná. Rafael.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
host - 236.138 (?), 8.1.2016 13:43

Sloučeniny, které jsou uvedené v této tabulce pane Rafaeli nejsou složité a o jejich výskytu v ovocných destilátech nepochybuji. Pro úplnost ještě dodávám, že ethyl-2-trans-4-cis-decadienoat (předposlední položka) je tzv williams ester, který destilát z této hrušky věru proslavil. Ještě že máme azeotropii, bod varu této sloučniny musí být určitě nad 200 °C / 760 torr (postaru). slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 132.253 (?), 8.1.2016 18:01
Jsem si vědom, že jde o "jednoduché a běžné" složky destilátů. Ale šlo mi jen o ilustraci jak široké spektrum sloučenin pálenky obsahují a podrobnější - rozsáhlejší rozbory teď nemám po ruce. Mám teď na mysli nejrůznějším způsobem narušené, havarované a špatně vedené kvasy. Velmi zajímavé z toho pohledu jsou třeba thioalkoholy (merkaptany), disulfidy (thioperoxidy) apod. Vlastně všechny sirné sloučeniny v nichž je v alkoholech a eterech kyslíkový atom nahrazen sírou a které jsou i ve stopových množstvích silně páchnoucí. "Williams ester" jsem neznal. Na druhou stranu je ta azeotropie taky pěkná lumpárna. Třeba chování akroleinu, taky hodně smradlavé látky, s velmi nízkým bodem varu které se nejde zbavit. Chci tím říct, že když něco smrdí jako aceton apod., a jak se toho zbavit je velmi složitá otázka a bez důkladného rozboru na chromatografu neřešitelná. Rafael.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Tom  - (34) - 53.101 (?), 8.1.2016 22:10

O Wiliamsově esteru jsem te teď taky rád poučil. Pro zajímavost, lze jej koupit v ceně cca 50 Kč za gram (pokud si koupíte kilo smiley), ale to stejně nenahradí přírodní aroma, však ty dva hruškové destiláty (výše uvedené tabulky) se v této složce liší o několik řádů, ale pořád jde o hruškovice (fakt bych je teda moc rád degustoval)...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Tom  - (34) - 53.101 (?), 7.1.2016 22:10

K poznámce P. Šlosara - měl jsem na mysli spíš jen průběh teploty v čase při použití rektifikační kolony s refluxem. Čili pěkně schodovitý průběh se schody při teplotách kolem bodu varu všech složek (očekávám, že by se aceton měl skutečně oddělit při teplotě kolem blízké jeho bodu varu, nevytáří azeotropní směs s vodou či ethanolem, předpokládám; ethylacetát se tak chová a lze jej bez problémů oddělit, schod mezi cca 77.3 a 78.5 °C je docela náhlý).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 145.33 (?), 18.12.2016 14:58

Zdravím vás všechny. V příspěvcích je zmíněn ethylacetát. Sám jsem si nevěděl rady s vínovicí. "Kanabom" byl znáByl znát víc v chuti než ve vůni a snad to vyhodnocuji správně, jiné srovnání zatím nemám. Ale dál... Chtěl jsem jej oddestilovat, ale precizně čistit sparát s mi právě nechtělo. Provedl jsem zkoušku v malém hrnci ohřevem na 76/77 st. C. Ale co se nestalo. V hrnci se objevila sraženina, která postupěn sedla nadno. Po vychladnutí jsem čistou vínovici slil a... kanagom nikde.  Pepe

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika