Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Pred nejakým časom som otvoril túto tému s dotazom za aký čas môžu vykvasiť jablká pri teplote cca 20-21 °C. Je vypálené, takže podávam správu ako to dopadlo - v prípade že by táto informácia mohla byť pre niekoho užitočná, prípadne zaujímavá:

Kvas mal pri pálení 5 a pol - 6 a pol týždňa. Deň pred odchodom do pálenice som otvoril jeden sud - krásna vôňa, povrch kvasu bez akéhokoľvek povlaku. Asi zo stredu suda som odpipetoval trochu kvasu - tekutina bola krásne vyčírená, na chuť suché jablčné víno s poznateľným obsahom alkoholu, jeho jediná chyba bola že v pozadí už bolo trošku cítiť myšinu, ale inak v pohode, kľudne by sa kvapalná časť kvasu dala piť ako domáce jablčné víno. Zostatok cukru som nijako nemeral - nemal som čím...

V na druhý deň pred odchodom do pálenice som otvoril aj ostatné sudy aby som odobral vrch kvasu (hoci tiež bez plesní, povlaku alebo čohokoľvek čo by tam nemalo byť). Zo zvedavosti som z každého sudu odpipetoval trochu tekutiny a ochutnával - takisto krásne vyčírená tekutina, ale na moje prekvapenie - nie suché ale skôr polosladké víno. Tiež ale dobrej chuti, aj priamo piteľné, okrem jemnej pachute myšiny v pozadí. Paradoxne najsladšie mi chutil kvas zo suda ktorý bol založený ako prvý (teda 6 a pol týždňa) a najmenej sladký bol kvas bol v jednom zo sudov založených o týžneň neskôr. Ale aj v tých nasladlých kvasoch bol chuťovo patrný obsah alkoholu a aj vzhľadom na vznikajúcu myšinu a nátresk v páleniciach som už neotálal a šiel do pálenice tak ako som bol objednaný (zbytkový cukor som nemal čím zmerať).

V pálenici obsluha zbytkový cukor ničím nemerala - len chuťovo skúsili z toho "najsuchšieho" kvasu. Celkovo vytieklo asi 21,5 litra 50% jablkovice (odoberanie som zastavil niečo nad 50% resp medzi 50-55 - presne neviem - liehovitosť už išla prudko dole).  Takže výsledok dobrý aj chuťou aj objemom takže usudzujem že sladkosť kvasu už mohla byť spôsobená viac menej neprekvasiteľným cukrom z dosladenia kvasu. Dosladzoval som niečo vyše kila cukru na 50 l sud- čiže možno 2,5-3kg cukru na 100 l kvasu - nie pre zvýšenie výťažnosti, ale pre snahu o lepšiu stabilitu kvasu keďže som netušil kedy sa dostanem do pálenice -asi som to s tým cukrom prehnal.

Čo podľa Vás mohlo spôsobiť tú pachuť myšiny v kvase (hoci ešte nie silnú)? - vysoká teplota, doba kvasu na kvasniciach po ukončení kvasenia, prídavok cukru? Poznamenávam že som pri zakladaní kvasu pridal kvások (teplá voda, hrsť cukru) z cca 10-15 g čerstvého droždia na 100 l kvasu (veľa?), takisto asi 20-25 g kyseliny citrónovej na 100 l kvasu. Po ustúpení najbúrlivejšieho kvasenia som ešte vrch kvasov v každom sude posypal asi 20-30 g kyseliny citrónovej.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 15 a číslo 19.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika