Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Ďakujem za názory. Paradoxom ale je, že sud naplnený 14.7. má 9 brix a ten z 30.7. má 8 brix, ten čo kvasil mesiac je na tom skoro tak isto ako ten po dvoch týždňoch. Tu v tomto odkaze ma zaujala jedna časť nad ktorou rozmýšľam (nemôžem pridať odkaz nakoľko mi potom nechce odoslať príspevok, takže keď pohľadáte „Ako zistiť, či už je kvas dobrý do pálenice- Mirabelkový kvas“ tak sa dočítate. 

"V sude sa vždy pri procese kvasenia nachádzajú dva druhy cukrov. Tzv.: „bystré“ a „lenivé“ cukry. Bystré cukry reagujú ako prvé a premenia sa na alkohol skôr, tie lenivé cukry začnú proces premeny na alkohol neskôr. Ak je vonku alebo v miestnosti vyššia teplota, ako optimálna, bystré cukry zreagujú oveľa skôr. Tento proces má za následok zablokovanie tých lenivých cukrov, ktoré ostanú v kvase. Ďalšej reakcii bráni už vytvorený alkohol v kvase. Tento ich doslova zakonzervuje."
No a ja, teraz rozmýšľam čo je na tom pravdy a ako to asi funguje v praxi. Tohto roku, v tých horúčavách, by asi všetky kvasy začali kvasenie len s tými "bystrými" cukrami a všetkým by zostalo veľké množstvo nezkvasitelných cukrov."

Moja dilema spočíva v tom, či sa ešte niečo prekvasí alebo už sa to nepohne. Sviečka síce zhasla, tvári sa to že to kvasí ale refraktomer tomu moc nenasvedčuje. Nemeriam to každý deň, to nie. Pred dvoma týždňami boli merane sudy ktore kvasili už cca tie dva týždne a mali vtedy 8-9 brix a teraz po ďalších dvoch týždňoch to isté.

Neviem ako rýchlo prejde kvas do octového kvasenia a či práve tým čakaním nebudem čakať na ten ocot.

Prekvasenie na 1-2 brix je v mojom prípade utópia a asi nie len v mojom, keďže hrušky majú asi 3,5% nezkvasitelných cukrov.

PS: Tento rok sme pálili aj marhule, bez cukru, kvasiniek, enzýmov... bez všetkého. Marhule boli umyté, vykôstkované a dávali sa len zdravé.  Z cca 120L vytieklo 10,8L 51,5% marhuľovice. Boli zbierané priebežne ako padali, sudy sa plnili asi na 3x nie naraz. 20.6. sa začalo zbierať 30.6 sa skončilo, 12.8. sa vypálilo. Cukornatosť marhúľ bola 8-10brix po dvoch týždňoch 3brix.  Teplota miestnosti kde to kvasilo bola cca 17-19°C.

M.

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 17 a číslo 14.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika