Připojit reakci
Text příspěvku, ke kterému připojujete reakci:

Zdravím.Vidím, že o drienkovici kvôli jej vínimočnosti veľa neviete, tak niečim prispejem.Bývam v Slovenskom krase, kde je drienok v lese ako smrekov na orave.To je prvý predpoklad pri myšlienke páliť drienkovicu.Musíte mať veľa stromov, pretože drienky dozrievajú postupne a jeden strom zbierate aj na 4-krát.Na pálenku sú dobré totižto iba drienky, ktoré po jemnom zatrasení stromu samé spadnú.Potom ich ešte niekto necháva rozložené v skleníkoch, alebo na pôjde aby dozreli, zmäkli a lepšie scukornateli.Takže nechcem nikomu brať vietor z plachiet, ale ak má na záhrade 1 strom, z drienkovice asi nič nebude.Fakt, že sa niekomu strom neprijal ma nijako neprekvapuje, pretože drienka ja náročná na prostredie a rastie len na teplých kyslích pôdach s vápencovým podložím.Podľa mojich pozorovaní takmer výlučne len na svahoch smerovaných na východ a juh.

Čo sa týka samotnej drienkovice.Podľa mňa je to jeden z najlepších destilátoch vôbec.Takže ak vyhrala v Maďarsku drienkovica, vôbec sa nečudujem.Kto vyhľadáva niečo iné ako klasiku(slivku, meruňku, hrušku atď) tomu vrele odporúčam ochutnať drienku.Ale musí byť zo spoľahlivého zdroja, pretože človek v snahe prísť k zisku dokáže divy.U nás je drienkovice dosť, ale v priemere z 5-tich mnou ochutnaných drienok mojim kritériam zodpovedá len jedna.Samozrejme všetko je spôsobené chamtivosťou ľudí, ktorí sypú do kvasu cukor ako do sirupu, alebo chcú ušetriť za vypálenie atď.Pri tej cene sa niekedy ani nečudujem.Na čiernom trhu ide 1L za cca 30-40€.U nás sa jej hovorí aj šusterovica, pretože bývaly prezident Šuster ju dosť reklamoval.Ľudi ale asi odrádza tá cena.Kto by ale skúsil drienkovicu od zberu až po vypálenie, verte,že tá cena by sa mu nezdala vysoká.Tento rok som 150L drienok chodil zbierať 6 dní, a to bol celkom dobrý rok.POZOR: strom drienky okrem toho má aj nejaké čiastočky, alebo vlákna(neviem to presne pomenovať),ktoré sa uvoľňujú pri zatrasení stromu a potom vas svrbí celé telo podobne ako pri styku so sklenenou vatou.Nepomôže ani sprcha crying.Takže pozor pri zbere a ani v najväčších horúčavách nechodiť v tričku wink.Kvôli tomu to radšej ľudia kupujú drienky od tých našich opálených spoluobčanov, ktorí si so zberom ale ťažkú hlavu nerobia a zbierajú rad radom všetko.Potom sa kupci čudujú nad výťažnosťou, znali problému to nacukrujú a...

S kvasom netreba robiť žiadnu vedu.Môj recept: na 100l kvasu cca 90l drienok, niekto popučí, niekto nie.Ja ich preženiem mlynčekom špeciálne prispôsobeným aby narušil šupku, ale nerozdrvil kôstky.1-2 kg cukru, doliať cca 6-10l vody (podľa hustoty brečky).Ja nepridávam žiadne enzýmy, kultúrne kvasinky atď.Kvasí to v pohode pri 16-20°C cca 4-6 týždňov.Ak nemáte termýn v pálenici, nič sa nedeje-vydržia podobne ako slivka.Tohto roku mi tych 150l kvasu dalo 14l 50% úžasnej drienkovice s prenikavou vôňou, ktorá veľmi chutí aj ženám.Ak otvoríte dobrú drienkovicu niekde na oslave, o chvíľu sa budete cítiť ako v drienkovom sade.Tú silnú arómu ja osobne mám na drienke najradšej a vôbec sa mi to nejavý ako rušivý moment ako napr.pri čerešni.Ale koľko ľudí, toľko chuti.Už sa teším na ďalší rok cheeky

Nedá mi ešte nespomenúť, že som pil celkom dobrý destilát, kde mal známy kvas drienka: slivka 50:50,nakoľko dozrievajú v podstate v rovnakom období.

Takže toľko k drienke.Štefan

Text příspěvku:*
Při psaní textu neukončujte jednotlivé řádky, text se v odstavci zalamuje automaticky.
Obrázek:
Vybrat soubor:
Název:
Popis:
Vkládat lze pouze obrázky typu JPEG a PNG. Maximální rozlišení obrázku je 12 megapixelů (4920x3218 obrazových bodů). Maximální možná velikost obrázku je 10 MB.
Kontrolní řetězec:*Sečtěte prosím číslo 14 a číslo 15.
Výsledek vložte do následujícího políčka:
* Bez vyplnění políček zvýrazněných tučným písmem nebude možné formulář odeslat.
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika