Založení ořechového sadu



host - 86.101 (?)
22.10.2017 17:11

Zajímalo by mě, jak jste v projektu pokročil?

Co si myslíte (nemáte někdo zkušenost) o odrůdě Milotai 10?

E.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 221.135 (?), 9.11.2015 13:10, zobrazeno: 13191x

Dobrý den, má naději na úspěch (z hlediska úrody) založení ořechového sadu na Táborsku ve výšce 450 m.n.m.? Převažující odrůda by byla asi Mars. A jaký spon byste doporučili? Za odpovědi děkuji. Stružina

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 192.99 (?), 9.11.2015 16:12

Jsem ve stejné nadmořské výšce na Valašsku o ořechy jsou problém. Jenom některé odrůdy a ne každý rok. Buď zmrznou v květu nebo při dozrávání (zčernají a nedají se očistit).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 206.182 (?), 9.11.2015 16:49

Proč rovnou celý sad? Kde budete sušit metráky ořechů? A pokud možno v jedné vrstvě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 221.135 (?), 17.11.2015 0:14

Dobrý den, pane Jiří,

o celém sadu přemýšlím, protože bych si pěstováním ořechů a jejich sběrem a prodejem chtěl vydělat trochu peněz způsobem, který by mě bavil.

Ořechy ze dvou stromů suším na půdě, ale ta by na sad nestačila. Myslel jsem, že by se sušit mohlo ve stodole, kde bych se pokusil podpořit proudění vzduchu ventilátorem. Snad by to stačilo bez nutnosti ohřívání nebo odvlhčování vzduchu.

S tím vrstvením mě napadly jen plastové mělké bedýnky. Není to zrovna levné, možná je i něco šikovnějšího...?

Díky Stružina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 9.11.2015 17:10

Pokud je to jihozápadní svah a v okolí nějaké ořešáky rostou, tak to za úvahu stojí. Ale sad neradno zakládat najednou. Nejprve proveďte odrůdovou zkoušku výsadbou po jednom kusu od vybrané skupiny odrůd. Když po 3 sklizně bude úrodnost uspokojivá, pak ze založí zbytek produkčního sadu.

K volbě odrůd asi takto. Musíte vybírat z odrůd pro okrajové polohy. Potřebujete směs odrůd velmi vzrůstných a pozdě rašících. S ohledem na potřebu sušení potřebujete odrůdy více olejnaté s podstatným odpařením vody z dužiny, skořápky i rubiny v době, kdy visí na stromě. Vhodné je, když při setřásání nebo samovolně vypadávají z rubiny a rubina padá samostatně až po prvních mrazech. Pokud chcete zakládat celý sad, je možno vybírat z širšího sortimentu, než je ve školkách, protože od 5 kusů více se již vyplatí zadat si "výrobu" ve školce (a to i například z dodaných roubů osvědčené místní odrůdy).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 221.135 (?), 17.11.2015 0:06

Děkuji, pane Stando. U nás na Mladovožicku je situace taková, že ořechový sad tu není a u stavení a na dvorech mají lidé v drtivé většině starší semenáče. Já mám jeden chráněný na dvoře, duhý za hnojem a úroda se nekoná 1x za 3-4 roky podobně, jak to popsal pán v 1. odpovědi.

Přizám se, že odrůdovou zkouškou jste mě zaskočil. Na jednu stranu mi to přijde rozumné, až nezbytné, ale časově je to na léta letoucí... Chápu to tak, že se vše protáhne na dvojnásobek, za předpokladu, že seženu ony odrůdy.

Nevěděl byste, prosím, o nějakém ucelenějším pramenu informací o odrůdách? Děkuji a zdravím. Stružina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 17.11.2015 0:36

Zkuste sem dát fotky a popis plodů obou Vašich ořešáků. Pak se zkuste zamyslet, jestli stejné podmínky jako mají, jste jim schopen dát i na pozemku uvažovaného sadu. U hnoje máte velmi dobře živený strom a ten na dvorku určitě netrpí suchem. V minulosti nebylo nikomu divné, že se pozval proutkař a podobně jako se umisťuje studna, ořech se sázel "nad pramen". Tedy ten na dvorku má dostatek vody a umí si dojít pro živiny i pod budovy.

Ad odrůdový pokus nemusíte dělat, pokud znáte místní nejspolehlivější ořešák s dobrou luštitelností a dostatečnou velikostí plodů. Pak stačí, nechat si je ve školce namnožit. Z komerčních odrůd jsou výborné Apolo, Jupiter, Viktorie, Lake a Mars, avšak první tři jmenované mají vysoké nároky na kvalitu sušení. Doporučil bych tedy sad založit z tří odrůd = Mars+Lake+"místníTOP".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 86.101 (?), 22.10.2017 17:11

Zajímalo by mě, jak jste v projektu pokročil?

Co si myslíte (nemáte někdo zkušenost) o odrůdě Milotai 10?

E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 145.173 (?), 18.5.2018 23:16

Dobrý den, nepokročil jsem, resp. jsem si místo toho pořídil na jaře 2016 včely.

Stružina

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 191.127 (?), 27.9.2018 20:30
Ja som zasadili Mars viktoria lake Broadview jupiter. Jupiter mám aj 30 ročný dobre odoláva mrazom aj chorobám no zle sa suší, má veľa vody... Fero
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika