Zachrana orecha zrezanim



host - 156.101 (?) 
21.2.2016 10:33, zobrazeno: 5874x
Dobrý deň. Mám na dvore veľmi kvalitný orech, ktorý by som chcel zachrániť, ale rastie sikmo na susedovi chalupu a zvnútra dosť vyhniva. Chcem ho zrezat pri samej zemi, s tým že by mal vyhnať nové vyhony, z ktorých by som jeden nechat, z ktorého by mi vyrástol nový strom. Ale neviem kedy je vhodné obdobie na zrezanie, teraz na jar? A ci je zaručené že mi vyzenie z toho pnika tie nové vyhony? Ďakujem
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 234.126 (?), 21.2.2016 13:00
Mozem už teraz, alebo počkať na jeseň?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.2.2016 13:47

1. Záruka, že z pařezu vyraší nové výhony, není. Ale možné to je.
2. Není jasné, jestli byl ořech skutečně pravokořený semenáč, nebo štěpovaný.  Nový výhon by tak mohl být jen podnoží.
3. Teraz nie je jar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 234.178 (?), 21.2.2016 14:50
Orech ma odhadom minimálne 30 rokov, takže bude pravokoreny, a jar síce nie je ale ide mi skor o to vhodné obdobie pre zrezanie, ci počkať na jeseň, alebo skôr v tomto období, predjarnom. Mám skúsenost, že orech ktorý som zrezal na jeseň vyhnal vyhony, dokonca zo zrezaneho kmeňa, bez koreňov, ktorý som nechal ležať na dvore mi vyhnalo vyhony, ale nechce sa mi čakať na jeseň, takže by som to rád skúsil už napr. do konca mesiaca...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.2.2016 14:57

Stromky ořešáků, které se před 30 lety oficiálně prodávaly, byly, pokud si pamatuji, všechny označeny visačkou s odrůdou, tedy musely být štěpované. Semenáče si většinou vypěstovali lidé sami.
   Myslím si, že na termínu pokácení až tak nezáleží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 157.239 (?), 21.2.2016 15:32

Kmen je jak vysoký? V jaké výšce jsou první a další větve? Jsou už ty spodní nebezpečné? Pro větší naději na přežití by bylo lepší strom jen zbavit nejnutnějšího-nebezpečného větvoví, kmen uvázat k festovní tyči... S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 156.101 (?), 21.2.2016 19:06
Chcel som pridať fotku len mi nejde cez mt, a môžem ho skúsiť postupne dávať dole, ale hnily je už od pol metra od zeme, takže to risknem ci prežije, mam zasadeny aj jupiter a seifersdorfsky a mars idem vymeniť, ktorý mi uschol za novy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 21.2.2016 22:39

Nevím jak konkrétně strom vypadá, ale postupoval bych spíše v nekolika postupných krocích o menší razanci.

První rok bych provedl odlehčovací řez a řez na ochranu dutin před zatékáním. Reakcí na tento odlehčovací řez je pak mnoho krásných dlouhých jednoletých prýtů, vhodných pro odběr na rouby. Jedna z možností a dosti spolehlivá je nechat si udělat oroubované podnože. Protože rouby jsou odebírány z koruny, která již plodila, nastupuje roubovaný stromek dosti brzo do plodnosti - zpravidla pátým rokem. Pokud však vyroste větev z adventivních pupenů na kmeni nebo spodní 1/5 kosterních větví, mám vypozorováno, že tyto nastupují do plodnosti až po odeznění juvenilní fáze cca 8-11 rokem (tj. juvenilní fáze je cca 2× delší u hluboce zmlazeného stromu než u roubovance). Dle mých zkušeností stromy starší než 3násobek juvenilní fáze po dekapitaci nebo "zmlazení na pařez" umírají. Přežívají většinou ty, u kterých není dekapitace úplná a je ponechána alespoň jedna tažná větev (není to sice zahnův řez, ale o devitalizaci se také nejedná).

smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.246 (?), 22.2.2016 19:20
Ďakujem za veľmi poučnu odpoved, ale v orechu je už asi pol metra od zeme diera po konary, ktorá vyhniva a stojí tam voda, ale ešte pod tým rasia mladé vyhony, takže z tých by ešte cosi mohlo byť, len ja by som ho najradšej zrezal pri samej zemi, keďže ho máme v strede dvora, nech tam nemám všelijaku neforemnu opachu a buď vyrasi od zeme alebo... Stepit si ho netrúfam, aj keď ho bude škoda, sused hovorí že takeho orecha u nás v dedine nie je, máme cez 3 tis.obyvateľov, ale kto vie, keď tak skúsim aspom z orechov vysadiť
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 208.122 (?), 22.2.2016 20:38

Moje zkušenost s podobným problémem - dutina na ořechu, nízko u země... Vyhrabal jsem mokré práchnoví co se podařilo a dutinu naplnil hlínou. Nevím, jestli to bylo dobře, ale během roku se dutina (ze které jsem před tím pododlně vytáhl sevřenou pěst s mokrem) zatáhla a nepoznal bych, kde byla. Pan doktor by mohl doplnit, proč se to stalo a co se děje uvnitř. Pro představu - strom byl v průměru tak 50 cm a přibývá i rodí solidně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika