Výrazný řez na ořešáku



Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?)
6.4.2019 17:43

Není to nesmysl. Pokud jste vybrala tu nejslabší větev, taky to půjde. Já bych se i zamýšlel nad tou nejdelší větví, pokud není příliš tuhá. Opěrný kůl nebo kovovou trubku bych ukotvil na jeden rok do zemního vrutu. Řez těsně u kmenu můžete provést až tam budou listy (zelené výhony 10-15 cm). Pak už strom tolik nepláče. Někdo řeže i v srpnu, ale květnové rány se do zimy lépe zacelí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Brehulka - (14) - 48.175 (?), 6.4.2019 16:06, zobrazeno: 4993x

Dobrý den, jdu si pro radu :-) vyrostl nám na zahradě semenáček ořešáku. Necháváme ho kvůli stínu, i když vůbec nevíme jaké bude mít ořechy. Bohužel udělal něco jako dutou korunu. Chtěla bych ho seříznout, nechat jednu větev (ostatní uplně odstranit) ohnout ji nahoru, tím pádem by se prodloužil kmen a koruna by byla víš (v budoucnu tam bude stát venkovní posezení). Vkládám fotky,  aby to bylo jasnější. Mohli byste mi prosím poradit, jestli to není úplný nesmysl a kdy je nejvhodnější se do toho pustit.  Díky.  P.M.



Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 155.215 (?), 6.4.2019 17:35

pozor oresak se reze v srpnu.nyni by vytekl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 6.4.2019 17:43

Není to nesmysl. Pokud jste vybrala tu nejslabší větev, taky to půjde. Já bych se i zamýšlel nad tou nejdelší větví, pokud není příliš tuhá. Opěrný kůl nebo kovovou trubku bych ukotvil na jeden rok do zemního vrutu. Řez těsně u kmenu můžete provést až tam budou listy (zelené výhony 10-15 cm). Pak už strom tolik nepláče. Někdo řeže i v srpnu, ale květnové rány se do zimy lépe zacelí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 9.22 (?), 6.4.2019 19:17

Ořeši jsou velmi vitální stromy a dají si leccos líbit. Rány se jím dobře hojí a vůbec mají velkou schopnost regenerace.
A i když se obecně doporučuje řezat je v srpnu, udělal bych to raději v době jak píše p.Mimmo.
Přece jen bude mít stromeček delší čas na hojení.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Kudibal - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (129) - 249.54 (?), 6.4.2019 21:54

Všechny větve vycházejí ze stejné výšky na kmenu. Řez 3 větví najednou těsně u kmenu by teď byl asi příliš drastický zásah.

Kdybych to dělal na svém stromku, nechal bych z každé odstraněné větve pahýl dlouhý kolem 15cm(zhruba jako na fotkách) a počkal rok dva tři, až ponechaná větev a kmen zesílí a pahýly budou relativně slabé. Po roce nebo dvou bych odříznul(na větevní kroužek) třeba jen jeden pahýl a další roky zbylé dva pahýly.  

Nejde o to, že by stromu 3 větve najednou chyběly, ale o velkou řeznou plochu na jednom místě relativně slabého kmene. Na obvodu by zůstalo málo kůry.

Jinak ořešák v tomto věku by pravděpodobně snesl i omlazení v rovině terénu. Náletový ořešák jsem uříznul u země(nevykopal jsem ho) a už zase vesele roste.   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.210 (?), 6.4.2019 22:27

Mám zkušenost s řezem 30letého ořešáku, řezali jsme, když kvetly třešně, ještě bylo po úplňku a vůbec neslzel. Od té doby v srpnu neřežeme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.105 (?), 6.4.2019 22:36

Vážená kolegyně,

tři větve, si myslím já, je hodně. Řezat po jedné a ob rok. Hodně zalévat a rány hlavně!!! zatírat štěpařským voskem (nešetřit) proti infekci, nemocem. Každý rok se Vám ukáže jak obrazí a mužete řezat jinak.Já řežu v Srpnu. Přeji mnoho úspěch. Libor.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 7.4.2019 9:41

S tím štěpařským voskem opatrně. Rána se musí "zavalit". A jestli je tam vrstva, zával se nemusí přes vrstvu vosku dostat. Raději zatřít Latexem. Anebo nechat tak. P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 157.239 (?), 7.4.2019 10:05

Ten vosk-i cokoliv jiného-to při řezu provedeném teď odplaví. Já se kloním k jednomu předešlému návrhu-uříznout na vyšší-asi 20cm pařízek-ranku mírně spádujte k polední-jižní straně. Vypadá to drasticky, ale za asi 2měsíce vypučí 1, spíše však více nových výhonů, ze kterých si za rok vyberete pro svůj záměr nejvhodnější. Ztráta jednoho-více roků se brzy srovná, ubyde Vám trápení s tvarováním stávající nevhodné korunky. SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
EL Edgar - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (98) - 114.174 (?), 7.4.2019 10:41

Dobrý deň.

Ak sa rozhodnete pre rez, tak by som ho urobil začiatkom mája (května).

Pri tomto stromčeku by som sa nebál odstrániť všetko čo Vám vadí. Mladý orech sa vie veľmi dobre regenerovať, ale...

 ...ak je tam len kôli tieňu, a máte obavy z nízko posadenej koruny ktorá by Vám mohla v budúcnosti prekážať, možno by stálo za úvahu ponechať všetky štyri konáre, odstrániť z nich všetok bočný obrast až do výšky kde si želáte ďalšie rozkonárenie. Vytvoríte také akoby štvorramenné predĺženie kmeňa. Tieto konáre je potrebné vyviazať a usmerniť ich rast kolmo hore aby rozkonárenie nebolo veľmi široké.

Asi bude potrebné na tomto predĺžení kmeňa počas vegetácie priebežne odstraňovať nové výhonky o ktoré sa orech bude snažiť.

Je to len jedna z možností, ktorú Vám dávam do pozornosti. Pravdaže nepoznám detailne priestorové pomery k plánovanému posedeniu, to musíte zvážiť sama.

Ak sa Vám podarí usmerniť rast, mohlo by to byť dokonca aj estetickejšie ako ponechať len jeden výhon...

           s pozdravom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika