Vydrží mladý ořech useknutí silného kořene?



P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 140.154 (?)
30.10.2016 0:13

Podla mna prezije ale problem tymto neodstranite.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 45.252 (?), 29.10.2016 21:45, zobrazeno: 7751x

Mám asi 15-ti letý mohutný ořech, který má roční přírůstky klidně 1 -1,5M. Koruna začíná utlačovat okolní stromy i stavby, kořeny zvedly půdu o 30cm na jednom místě! Částečné každoroční prořezaní jedné uhlové výseče koruny sice pomůže, ale... logicky nechci příliš radikálně řezat více větví nebo celou korunu prořezat, nebot logicky nastane ještě extrémnější bujný růst. Napadlo mě, odkopat částečně půdu asi 50cm od kmene, v místě nad kterým nejvíce vadí větvě konkurující stromům a záhonům, a usekat jistě velmi silný jeden kořen.(je to to místo, kde kořen-y nejvíce zvedly půdu- za dva roky o nejméně 30cm) Přežije to ořech?? Nebo spíše přežije to jeho celá koruna nebo dojde k uschnutí části koruny kterou vyživuje tento kořen??  Netuším zda obecně u ořechu vždy určitá část kořenů vyživuje jen určitou část koruny  analogicky zhruba nad sebou nebo zda ořech dokáže "křížově" apod. vyživovat z různých částí kořenů celou korunu...

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.224 (?), 29.10.2016 22:35

S dotazem neporadím, ale proč jste tedy sázel ořech na místo, kde utlačuje okolí a teď se vám nelíbí, že roste?            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 140.154 (?), 30.10.2016 0:13

Podla mna prezije ale problem tymto neodstranite.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pepa kot - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (385) - 99.250 (?), 30.10.2016 5:52

Před lety jsem dláždil terasu v blízkosti (1,5m) ořešáku přeřezal kořen 15cm silný a po několika letech se dlažba zvedla. Ořešák(50-ti letý)  nic nepoznal. Dnes už ořešák nestojí, mohutná koruna ořešáku vadila budově. Dnes štípu špalky o průměru 103cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.187 (?), 30.10.2016 7:07
Orech to prežije, problém nevyriešite. Nejaká "sektorová determinácia" medzi koreňmi a korunou neexistuje, teda ovplyvniť intenzitu rastu len v určitej časti koruny týmto spôsobom nedokážete. Chyba nie je v orechu (ten si len robí svoju prácu -rastie), tak ako naznačila pani Lída, mali Ste si to lepšie premyslieť už pri sadení orecha. Ten bude ešte oveľa väčší, takže buď ho akceptujte aj s vplyvom na okolie, alebo ho vykopte. Všetko medzi tým budú len viac-menej márne pokusy napraviť prvý zle zapnutý knoflík na svetri... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 45.252 (?), 30.10.2016 12:52

Ořech jsem nesázel já... nasadil ho na dvůr asi 4-5M od původního starého 50-ti letého pokáceného, bohužel "dál od baráku, at neškodí baráku", ale zase ted začíná stínit zahradě a jemné kořínky jsem při rytí našel i na záhonu asi 8-10M od ořechu... Je to v každém případě přímo úchvatné, jaké dokáže mět tento ořech roční přírůstky a obvod kmene má odhadem určitě přes 50-70cm již ted...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mimmo - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2261) - 91.93 (?), 30.10.2016 14:36

Takže si všichni myslíme, že uřezání jmenovaného kořene stromu neublíží, ale nevyřeší problém. Já jsem to na zahradě řešil tím, že jsem postupně odřezal ty větve, které mi a sousedům vadily. Výsledkem je "supervysokokmen", který přijatelně plodí, ale jeho velmi vysoká koruna tolik nepřekáží. Pravda, na strom se nedá jednoduše vylézt a není možné třepat korunou. Druhá věc je, že mi to nevadí. Všechny ořechy stejně spadnou na to samé místo a navíc padají obvykle vyloupnuté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 45.252 (?), 30.10.2016 15:26

Tak odsekání!, nikoliv odřezání kořene (chtěl bych vidět jak budete řezat kořen v půdě, jedině motorovou pilou a smířen s tím že značně ztupím řetěz) zcela určitě na rok, dva či více oslabí bujný růst ořechu, ostatně se doporučuje i u jiných ovocných druhů, ale spíše slabších kořenů výrazně dál od kmenu. Je to paradox, pořád se nemůžu vynadívat na tak extrémní roční přírůstky až 1,5M, ale první roky i 2M (musel jsem jej podpírat, za bouřky hrozilo rozlomení koruny) a zvláště mohutný kmen, přesto jej musím s lítostí regulovat. Plodí obrovské ořechy o průměru 5cm ze silnou skořápkou, středně vyplněnou jádrem.Taktéž zásadně obecně se starší ořechy netřepou lezením do koruny, ale naprosto jednodušej tzv. ráží dřevěnou tyčí, nebo šikovněji se touto tyčí podchytne větev a zaklátí se jí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika